אוצר:אולם דיונים/ארכיון 2

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to navigation Jump to search

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


ציוני הבבלי[edit]

האם מה שאין ציונים בדפי הבבלי (ציוני עין משפט, גליון רעק"א וכו') הוא בכוונה תחילה? לדעתי, אופן הקישורים כמו בשולחן ערוך הוא נחוץ ביותר עבור הלומדים. מאן דאמר (שיחה) 20:14, 30 באפריל 2020 (UTC)

שינוי אופן ה"מראי-מקומות" בספרים ישנים[edit]

ערכתי עכשיו את הדף אב"י הנח"ל/הקדמה, ועלו לי כמה שאלות שיש לדון עליהם:

  1. המחבר מפנה לשיה"ש סי' ו. האם להכניס לתבנית ממ, האם לשנות לפרק ו, או להכניס ולשנות לצורה הרגילה של הממ באוצר.
  2. במידה והתשובה ב1 היא כן, מה נעשה כשהמחבר מזכיר ט"ל במקום ל"ט, ז"ך במקום כ"ז וכיוצא בזה. האם להשאיר כלשונו, האם להכניס לתבנית ממ אך כלשונו, והאם להשאיר ממש באותה צורה או במקום דף ז"ך ע"א לכתוב זך. כשאנחנו משאירים את הרעיון שלו אבל כן מעדכנים את הצורה.

אלו היו רק דוגמאות, זה קיים לאלפים וריבאות וחייבת להיות החלטה והסכמה בענין זה. תורה לשמה (שיחה) 14:16, 7 במאי 2020 (UTC)

אני מסכים שכדאי לגבש החלטה בנושא הזה. אפשר להחליט גם שלא מקפידים על צורה אחת, אבל להחליט. כלומר, ננסה להביא הצעה מסודרת עם כל האפשרויות שנעלה בדעתנו, ונחליט יחד מה הכי טוב ללומדים ולעורכים.
ככלל, אם הציון הוא חלק מהטקסט, כלומר צריך לקרוא אותו כדי שהטקסט יישאר רציף - משאירים בלי תבנית. בכל מקרה אחר עדיפה תבנית כי התבנית הזו תאפשר לנו בעתיד לעשות כל מיני דברים עם המראי מקומות, למשל לאפשר לקורא להחליט אם הוא מעדיף לראות את הצורה דף כ"ג ע"א, או את כ"ג א' או: כג., מבלי לתקן את זה בכל דף בפני עצמו.
לגבי שם הספר אב"י הנח"ל אני בספק אם זה טוב להשאיר סימן ראשי תיבות בתוך הספר כאמצעי הבחנה, זה עלול ליצור בעיות ודי לנו בזה שהסימן מופיע בכל ספרי השו"ת שכוללים את המילה שו"ת בכותרת. בעיקרון צריכים לבדוק כיצד מקובל בקטלוגים לעשות, לכאורה לכתוב אבי הנחל אבל ליצור הבחנה בין כל הספרים הנושאים את השם הזה, כמו אבי הנחל (שפירא), אבי הנחל (פלאג'י) וכיוצא בהם. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 14:29, 7 במאי 2020 (UTC)
הבנתי את הרעיון אבל לא הבנתי את הפרקטיקה. תכלס' היה כתוב שם בשה"ש סי' ו', אני שיניתי ל בשיר השירים (סי' ו'), זה בסדר או אם כבר שיניתי אז לשנות עד הסוף ולכתוב רק את אות הפרק והפסוק, או להחזיר הכל לגוף הטקסט. צריך לקחת בחשבון שלפעמים המחבר כתב רק חלק מהמקורות ואנחנו מוסיפים עליו, ואם נעביר את הממ של המחבר לתוך תבנית ממ הרי שלא יהיה שום בידול בין מה שהוא כתב למה שאנחנו הוספנו, לפעמים זה יכול לשנות. תורה לשמה (שיחה) 14:46, 7 במאי 2020 (UTC)

שאלות אמריקאיות[edit]

≥פיצלתי את ההתכתבות לגבי שאלות אמריקאיות≥

מה שאתה עושה עכשיו זה "להשתמש בקוד ויקי", תראה לדוגמא בדף מבחן אמריקאי/ברכות/ב/א, תכנס ל'עריכה' ותראה מה עשו שם, אתה פשוט יכול להעתיק ורק להחליף את השאלות, ככה תיצור מבחן בקוד ויקי, מותאם לאתר ויפה כל כך. סיני ועוקר הרים (שיחה) 11:37, 10 במאי 2020 (UTC)
כאשר ניסיתי להיכנס לחידון אמריקאי לא הצלחתי לענות אלא רק ללחוץ על שליחה. ישראל קלר (שיחה) 13:02, 10 במאי 2020 (UTC)
אתה צריך לבחור את התשובות הנכונות ורק אחר כך ללחוץ על שליחה - מה הכוונה "לא הצלחתי לענות"? סיני ועוקר הרים (שיחה) 13:09, 10 במאי 2020 (UTC)
לא הייתה לי אופציה ללחוץ על תשובה מסויימת. ישראל קלר (שיחה) 13:56, 10 במאי 2020 (UTC)
סיני, ישראל צודק, הוא באמת לא מצליח לבחור תשובה מסויימת, אני חושב שזו בעיה בתצוגה הניידת של האתר. ישראל, תנסה לבחור בתחתית הדף בתצוגה למחשבים ותבדוק שוב. מי אדיר (שיחה) 14:01, 10 במאי 2020 (UTC)
מי אדיר, הוספתי קישור בחידון לתצוגה למכשירים ניידים. אכן ככה זה עובד. ישראל קלר (שיחה) 14:25, 10 במאי 2020 (UTC)

שולי הגליון[edit]

קיימים כמה תבניות חופפות, ויש לעשות סדר בסדר. {{שולי הגליון}}, {{שוליים}}, {{הערות שוליים}} וזכור לי שבתורה תמימה יש תבנית נוספת. צריך לחשוב אם נרצה לחלק את הביאורים וההגהות זה מזה כפי שחלק ממהדירי הספרים נוהגים. למדן (שיחה) 23:49, 11 במאי 2020 (UTC)

ציינת שלש תבניות עם שם דומה ומטעה, אך לכל אחת יש תפקיד אחר: {{שולי הגליון}} למיטב הבנתי רק מוסיפה (במקום בו היא מוצבת) פסים עם כותרת "שולי הגליון". היא לא חייבת להיות בשום מקום והיא קיימת רק בשביל היופי. {{שוליים}} משמשת קישור להערות שוליים בתוך הטקסט (ראה דוגמא בדף חותם תכנית/א/א). ו{{הערות שוליים}} משמשת לקביעת מקום הערות השוליים, והיא חייבת להימצא בכל דף בו יש הערות שוליים. אם זה לא כתוב בדפי התיעוד של התבניות (אם ישנם כאלה), צריך לכתוב ולהסביר. עמיאל - שיחה 23:54, 11 במאי 2020 (UTC)
מה הכוונה קישור להערות שוליים בתוך הטקסט. כרגע גם הערות של המחבר מצויינות כהערה רגילה עם הסבר כמו "הגהת המחבר" או משהו כזה (ככה בכל אופן זכור לי) ולחיצה על המספר מעבירה אותך למקום. האם כוונתך שזה במקרה שההגהה לא ממוספרת אלא מופיע עם כוכבית בלבד. צריך להחליט אם זה עדיף ממספור, הגיוני שעדיף כי המחבר אכן לא מיספר אבל לא זכור לי שזה מה שעשו כאן תמיד, אז אם מחליטים לעבור לזה כדאי באמת שיהיה כתוב את זה במקום בצורה מסודרת. ושולי הגליון גורם להצגת ההערות שוליים גם בלי תבנית הערות שוליים, אז אולי היא מיותרת. למדן (שיחה) 23:59, 11 במאי 2020 (UTC)
לגבי {{שולי הגליון}} כנראה שאתה צודק. ג'אדג'ט כלשהו שצריך לעדכן הטעה אותי כשהוא אמר לי שלא קיימת כותרת הערות שוליים בטקסט, כיוון שלא הייתה הכותרת ==הערות שוליים==. אבל לגבי {{שוליים}} אשמח אם תסביר מהי התבנית עליה אתה מדבר, ותתן דוגמאות. לילה טוב. עמיאל - שיחה 00:34, 12 במאי 2020 (UTC)

התנגשות

שולי הגליון כוללת בתוכה את הערות שוליים. תבנית שוליים לא מוכרת לי, נשמעת לי ייבוא מוויקיטקסט שנועד לעשות שימוש בפונקציה 'ביאורים', שיש לנו עבורו את תבנית:תוספת. מיוחד:דפים המקושרים לכאן/תבנית:תוספת. אני מנייד
תבנית שוליים לא קשורה ל'ביאורים'. היא רק משמשת לקישור בין שתי נקודות בתוך הטקסט, כשהנקודה הראשונה נמצאת במקום ממנו הפנה המחבר, והנקודה השנייה יכולה להימצא בכל מקום אחר בטקסט. כשלוחצים על אחת הנקודות - קופצים אוטומטית לנקודה השנייה. אם גם ב{{תוספת}} אפשר לעשות הערות באמצע הטקסט - אז גם כאן כנראה יש כפילות, אני פשוט לא מכיר אותה מספיק. עמיאל - שיחה 06:25, 12 במאי 2020 (UTC)
תראה מה עושה תבנית:תוספת, ונראה לי בחותם תכנית/פתח דבר ש{{שוליים}} לא בדיוק עושה משהו (לחיצה על הכוכבית לא מעבירה אותי להערה, וכן להיפך: לחיצה על הכוכבית בהערת השוליים לא מחזירה אותי לכוכבית שבטקסט). ובכל מקרה, אם היא לא מתנהגת כמו הערת שוליים (למשל שאפשר יהיה לעמוד על אות ההפניה ולהציף את ההערה), אז בעצם מדובר בעוגן פשוט וחבל על הסיבוך שבהחזקת שתי תבניות על אותו עמוד בכל פעם. עוגן פשוט יעשה את החיבור לא פחות טוב. אויצרניק (שיחה) 07:06, 12 במאי 2020 (UTC)
עכשיו זה כן עובד שם. הבעיה בעוגן היא שלחיצה על הקישור התחתון לא מחזירה את הקורא למקום שממנו הוא הגיע. עמיאל - שיחה 07:16, 12 במאי 2020 (UTC)
יש גם את {{הג"ה}} שעושה משהו דומה רק בתוך הטקסט ולא מתחתיו. סיני ועוקר הרים (שיחה) 07:43, 12 במאי 2020 (UTC)
נראה לי ש"הג"ה" מתאימה רק להערות קטנות, וגם "תוספת". אם מדובר בספר שחלק ניכר בו הוא הערות (כגון חותם תכנית/א/א), חייבים להטמיע את הערות בתוך הטקסט עצמו, עם הקישור המתאים, הג"ה גורמת לדף להתחלק לשתי עמודות ולטעמי זה מכוער ולא נוח. עמיאל - שיחה 10:04, 12 במאי 2020 (UTC)
טוב שאני עוקב גם בימים שאין לי זמן להקליד. אז אבהיר: תבנית:הג"ה אינה מחלקת את הדף כולו לשתי עמודות אלא יוצרת חלונית לטקסט ההג"ה, מה שלא הצלחתי לפתור זה להגדיר לה להיכנס עם הטקסט עצמו, במצב הנוכחי הסרגל העליון הוא חלונית בדיוק כמותה ולכן היא 'נדחפת' לאחריו, ולא תמיד מקבילה לטקסט. אם תציעו רעיון אחר להצגה-מקבילה כזו, תבורכו. בנודע ביהודה, עוד אפשר לחיות עם הג"ה שיורדת לתחתית, אבל בהשגות הראב"ד זה כבר לא נסבל. לא חושבים כך? נאשער (שיחה) 10:27, 12 במאי 2020 (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אסביר את עצמי: אמנם הג"ה יוצרת חלונית, אבל בדף בו קישרתי אליו לפני כן, אם מכניסים את ההערה ל{{הג"ה}} - חלונית ההג"ה נהיית יותר גדולה משאר הטקסט, וזה יוצר מצב בו במקום טקסט והג"ה, יש שתי עמודות נפרדות. עמיאל - שיחה 10:31, 12 במאי 2020 (UTC)

חומרי עזר[edit]

אילו חומרי עזר מתאימים למשתמשי האוצר? ההצעות בינתים (מלבד שיעורים):

  • חידונים אמריקאים.
  • שאלות חזרה.
  • תשבצים.

אשמח לשמוע מה אתם מעדיפים, ואם יש עוד הצעות גם אשמח. תודה רבה! ישראל קלר (שיחה) 10:42, 10 במאי 2020 (UTC)

א. קישורים לשיעורי הדף היומי (החל לעלות קישור לאתר סיני, שיעור הדף היומי בקיצור, גם שיעורי דרשו מתאימים ויש עוד הרבה). מי אדיר (שיחה) 10:17, 10 במאי 2020 (UTC)
חידונים אמריקאיים יש להם מעלה, כי הם נותנים ללומד אפשרות לבדוק את עצמו אוטומטית. הם גם ניתנים ליצירה פשוטה וקלה דרך קוד ויקי. אבל יצירתם לוקחת זמן, כי אי אפשר להעתיק ממקום אחר אם לא קיבלנו אישור מפורש מהמחבר. סיני ועוקר הרים (שיחה) 10:44, 10 במאי 2020 (UTC)
אני מדבר על חומרים שאכתוב בעצמי. לגבי אמריקאי חשבתי להכין חידון בגוגל פורמס וכך גם אוכל להעלות קישור בפורטל הדף היומי. ישראל קלר (שיחה) 10:56, 10 במאי 2020 (UTC)

עדיין ממתין לתשובות ישראל קלר (שיחה) 15:34, 11 במאי 2020 (UTC)

ישראל קלר, חומרים שאתה כותב בעצמך, אם הם מתאימים לאתר כאן, עדיף לא לקשר לגוגל-פורמס (ודאי לא כל עוד לא מדובר בפרויקט שישנו על כל הש"ס) אלא להעלות כאן בדף הייעודי, ואפשר לקשר מפורטל הדף היומי לכאן, זה מקובל ורבים כבר עושים זאת. גם אנחנו מקשרים לשם (מכל דף בש"ס).
מי אדיר, סיני ועוקר הרים, וכל השאר. אני מחכה לקבל קישורים לחומרי עזר שנמצאים באתר היעד לפי סדר הדפים, כדי שאוכל ליצור להם תבניות כמו {{סיני}} שבאמצעותה אפשר כעת בקלות לקשר לשיעורי אתר סיני. כי אין כל כך טעם ליצור דפי חומרי עזר שכל מה שיהיה בהם הוא קישור לאתר אחד בלבד. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 11:11, 17 במאי 2020 (UTC)
מערכת, אני מקשר לגוגל פורמס כי זו התוכנה הכי נוחה להכנת שאלונים. זה לוקח הרב זמן להכין שאלונים בקוד ויקי. בעל זאת, אשתדל בעתיד להכין שאלונים בקוד ויקי. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 11:14, 17 במאי 2020 (UTC)
אפשר להכין שם ולייצא לכאן, זו סדרת החלפות פשוטה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 11:30, 17 במאי 2020 (UTC)
  1. איך?
  2. אפשר להוסיף בכל הדפים של חומרי העזר קישור לשיעורי שמע ווידאו בפורטל הדף היומי. ישראל קלר (שיחה) 12:16, 17 במאי 2020 (UTC)

משנה ברורה, שער הציון.[edit]

כדאי לעשות את שער הציון בתור הערות על המשנ"ב? אליה (שיחה) 07:01, 18 במאי 2020 (UTC)

כדאי, בצורה שזה נעשה כאן: דרך חכמה/כלי המקדש/א#צהלא. אני לא חושב שהלומד יהנה 'לעוף' לדף אחר ולחזור ממנו כל פעם. לא? אפשר אולי (מערכת?) לשלב איזה טריק מהסוג שעשיתי בתבנית {{תועפור}} אתמול, שיאפשר גם מעבר חזרה מהשהצ למשנב. מהדורה קמא (שיחה) 07:47, 18 במאי 2020 (UTC)
בדיוק באתי לכתוב פה, שים לב שהכנסתי מראש בתוך דפי המשנה ברורה, ציונים בסגנון {{שהצ|א}} שישמשו לקישור הזה, שיוקלד שער הציון העצמו. אוצר האוצר (שיחה) 07:51, 18 במאי 2020 (UTC)
איך לעשות את הכותרות של שער הציון? (מילה אחת לא ברור איזה מילה עושים אם לפני זה או אחרי זה וגם יותר מקשה על המציאה וכמה מילים זה מאוד נזיל ויכול לצאת משפטים שלמים... אליה (שיחה) 18:18, 18 במאי 2020 (UTC)
תראה מה שאוצר האוצר עשה, זה לא צריך להיות בדף נפרד וממילא לא צריך להוסיף כותרות כלל. כמו במקור. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 18:41, 18 במאי 2020 (UTC)
אליה. ג, הכנסתי את מה שהקלדת לדף משנה ברורה/אורח חיים/א, צריך לשכלל את זה כך 8שלחיצה על האות בשער הציון תחזיר אותנו ל'פנים' המשנה ברורה. אטפל בזה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 18:53, 18 במאי 2020 (UTC)8-
ישר כוח!! אליה (שיחה) 19:09, 18 במאי 2020 (UTC)
אליה. ג, תראה איזה יופי זה עובד. אבל עכשיו נוצרו המון ציונים לשער הציון בכל המשנה ברורה, שנראים "לחיצים" ולא מוליכים לכלום, אז חייבים למהר להשלים את כל השער הציון... (: האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 19:57, 18 במאי 2020 (UTC)
אני משלים עכשיו...אליה (שיחה) 20:03, 18 במאי 2020 (UTC)

קטלוג כפול לקטגוריה ראשית ולקטגורית משנה[edit]

בויקיפדיה נהוג לקטלג כל דף לקטגוריות משנה בלבד ולא לקטגוריות הראשיות. כאן יש קצת בלגן ורציתי לברר מה בדיוק המדיניות שלנו. בשו"ת הרא"ש למשל יש דפים רבים המקוטלגים לקטגוריה:שו"ת הרא"ש, וזאת בגלל שככה מלמדת אותם התבנית {{ניווט כללי תחתון}}. האם זה נכון לעשות ככה? עמיאל - שיחה 22:12, 2 ביוני 2020 (UTC)

נראה לי שבעיקרון היה עדיף רק קטגורית משנה, קטגוריה בתוך קטגוריה, אבל מצד שני הניווט הנ"ל עושה עבודה טובה כי הוא מועיל שלא ישאר דף אבוד... השאלה מה עדיף. סיני ועוקר הרים (שיחה) 12:40, 3 ביוני 2020 (UTC)
לדעתי זה בעיה זה שהתבנית יוצרת קטגוריות אוטומטית. באמת בשו"ת הרא"ש יש בעיה, שזה מקוטלג אוטומטית לשו"ת הרא"ש : ז (לדוגמא) והקטגוריה לא קיימת ולא נכונה. באמת כדאי לטפל בזה. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 16:02, 3 ביוני 2020 (UTC)
ישראל קלר, הקטגוריה:שו"ת הרא"ש: ז לא קיימת אבל היא צריכה להיות קיימת. כמו שיש קטגוריה:שו"ת הרא"ש: א. ככה זה צריך להיות מקוטלג. השאלה היא האם דף שו"ת הרא"ש/ז/א, צריך להיות שייך רק לקטגוריה הזאת, או גם לקטגוריה:שו"ת הרא"ש. עמיאל - שיחה 16:12, 3 ביוני 2020 (UTC)
בוודאי שגם וגם. צריך שהקטגוריה שו"ת הראש תהיה מלאה בכל הדפים. תסתכל גם בעץ הקטגוריות יש שם קטגוריות אם ולכן ברור שצריך גם וגם. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 16:33, 3 ביוני 2020 (UTC)
ישראל קלר, לא הבנתי את טענתך. אנא כתוב הסבר ברור יותר. עמיאל - שיחה 16:54, 3 ביוני 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

ההגיון של ויקיפדיה בנושא הזה הוא הגיון ברזל, לא אמור להיות קיטגור כפול. והתבנית לא אמורה ליצור קטגוריות לא נכונות (במקרים שזה קורה אנחנו נטפל בתבנית או נחליף אותה), אפשר גם לבטל את ההוראה לתבנית ליצור קטגוריה, אבל זה יצריך אותנו לעבור עמוד עמוד ולעשות את זה.

כפי שכתב עמד, יש קטגוריית אם "קטגוריה:שו"ת הרא"ש" שבתוכה יהיו רק קטגוריות ראשי הכללים "קטגוריה:שו"ת הרא"ש: א" וכן הלאה, ובתוך כל קטגוריית כלל, ירוכזו כל הסימנים שבאותו כלל. כמו שו"ת הרא"ש/א/ג למשל, וגם הדף המאחד "שו"ת הרא"ש/א" שיהיה הדף הראשי בקטגוריה של כלל א'.

הרעיון המכונן הוא לייצר היררכיה ברורה באתר, שתאפשר לכל קורא להתמצא בתוכן.

כך לדוגמה נוכל ליצור תצוגת ניווט בעמוד הראשון של שו"ת הרא"ש, שתיראה כך:

ויהיה אפשר לפתוח עד לרמת הסימן בתוך הכלל. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 21:54, 3 ביוני 2020 (UTC)

בשו"ת הרא"ש מבן למה לא אמור להיות קטרוג כפול, אבל בדפים אחרים זכורות לי פעמים רבות שהסתפקתי בעניין. מיד כשאמצא דוגמא אכתוב אותה פה. עמיאל - שיחה 22:21, 3 ביוני 2020 (UTC)
האם הדף שו"ת הרא"ש/א צריך להיות מקוטרג גם לקטגוריה הראשית? עמיאל - שיחה 18:14, 4 ביוני 2020 (UTC)

רישיון שאינו תואם - תניא[edit]

ע"פ תקציר העריכה בדף הגרסאות הקודמות של הספר תניא, הטקסט הועלה מספריא, אולם הספר תניא בספריא אינו מפורסם תחת "נחלת הכלל". לכן אני חושב שצריך למחוק את הדף. לא? עמיאל - שיחה 12:48, 7 ביוני 2020 (UTC)

לכאורה, אם כי כבר ראיתי שלפעמים משתנה שם הרשיון, אבל בדרך כלל לכיוון ההפוך. מה המקור של התניא שם? מי אדיר (שיחה) 12:55, 7 ביוני 2020 (UTC)
https://www.chabad.org/library/tanya/tanya_cdo/aid/369431/jewish/page.htm. עמיאל - שיחה 12:56, 7 ביוני 2020 (UTC)
תנאי זכויות היוצרים באתר המדובר (הועתק משם):

הצהרת זכויות יוצרים

התוכן באתר שלנו מיוצר על ידי Chabad.org, ומוגן בזכויות יוצרים על ידי המחבר, המפרסם ו / או Chabad.org. אם נהנית ממאמר זה, אנו ממליצים לך להפיץ אותו עוד יותר, בתנאי שתציית למדיניות זכויות היוצרים שלנו:

א) אם ברצונך לפרסם או לשכפל בדרך אחרת מאמר זה באתר אינטרנט, או בכתב עת או בספר, אנא צור איתנו קשר.

ב) אתה רשאי להעביר מאמר זה בחופשיות לחברים ומכרים שלך באמצעות דואר אלקטרוני ותדפיסים, בכפוף למגבלות הבאות:

1) אינך מתקן אף חלק ממנו בשום צורה, אינך מוסיף תוספות אליו או מחק אף חלק ממנו.
2) אתה מזכה את הכותב, קישור לאתר www.chabad.org (בעותק מודפס יש לכתוב את כתובת האתר המלאה) וכולל את ההערה הבאה:
"התוכן בדף זה מופק על ידי Chabad.org, ומוגן בזכויות יוצרים על ידי המחבר ו / או Chabad.org. אם נהניתם ממאמר זה, אנו ממליצים לכם להפיץ אותה עוד יותר, בתנאי שלא תעדכנו חלק כלשהו ממנה, ותכללו הערה זו, תעניקו לזיכוי המחבר קישור לאתר www.chabad.org. אם ברצונך לפרסם מחדש מאמר זה בכתב עת, בספר או באתר, אנא שלח דוא"ל permissions@chabad.org."

עמיאל - שיחה 13:01, 7 ביוני 2020 (UTC)

אין מנוס. אין לי הרשאה למחיקה. מערכת או מי אדיר, מישהו? ש"ס יידן (שיחה) 17:44, 10 ביוני 2020 (UTC)
מחקתי. אנא בדקו אם יש עוד דפים משם שהועלו בידי המשתמש. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 19:12, 10 ביוני 2020 (UTC)

פורום חדש-לעורכים הרוצים להו"ל את יצירותיהם[edit]

מה דעתכם על הרעיון של הדף הבא:

משתמש:שבח המצוות/פורום עורכים תורניים

שלום וברכה לחברי האוצר היקרים כל אחד ואחד בשמו הטוב יבורך!

כידוע לכם עיקר מטרתו של 'האוצר' הוא להנגיש לציבור היקר בני התורה את מיטב ספרי הקודש כשהם ערוכים מקושרים ומוערים בצורה המיטבית ביותר וזהו בעצם ייחודיותו של האתר הזה על פני שאר אתרי ותוכנות הטקסטים למיניהם.

אך דא עקא שכידוע ישנם הרבה מאחינו בנ"י שאין להם את הכלים הנדרשים על מנת ליהנות מכל התוכן הנפלא שעורכי האתר מציעים כאן אם משום שאין להם מחשב או משום שאין להם אינטרנט או משום שאינם יודעים או רוצים להשתמש בו לצרכי לימוד, כידוע שישנם המקפידים ללמוד רק מתוך ספרים [ולפעמים המחשב גם מעייף את העינים ומכביד על הגב וכו'...

אי לכך עלה ברעיוני להקים את הפורום הזה למען עורכי האתר שיוכלו לעדכן ולהתעדכן בקשר לעריכותיהם כאן אם ואיך להוציא אותם לאור עולם כספרים או קבצים בעולם הספר התורני, ולדעתי יוכל הדבר לעודד ולעזור מאוד לכולם לעשות את זה בצורה הטובה ביותר, כגון: קבוצות רכישה שיעשו את זה בצורה מרוכזת אצל מדפיס אחד או מישהו המקורב לאתר באיזשהו צורה ויוכל להוזיל את העלות, גיוס תורמים, וכן מידע ועזרה בעצם העריכה בוורד שכידוע הוא תורה שלימה, השגת רישיונות של עורכים מחבריהם שהשתתפו בעריכת יצירתם, ועוד ועוד תועליות שאני בטוח שנוכל להבחין בהם בקלות כאשר הפורום יתחיל להיות רלוונטי בעז"ה.

כרגע אני כותב כאן רשימת ספרים שאני הקטן ראיתי וחושב שיכולים להיות לעזר רב לעולם התורה בצורה המודפסת שלהם:

א] ערכי השדי חמד [שכידוע עובדים עליו עכשיו]

ב] ערכי האוצר [כנ"ל]

כולם מוזמנים להעלות כאן ספרים אחרים שהם חושבים שכדאי שיודפסו וכן לחוות דעה בנושאי הפורום, תודה.

הועלה כאן בעצת משתמש:סיני ועוקר הריםשבח המצוות (שיחה) 10:18, 10 ביוני 2020 (UTC)

עזרה:תפריט ראשי[edit]

אתם בטוחים שהכל נצרך? ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 13:14, 18 ביוני 2020 (UTC)

לא הכל נצרך ישראל, אבל מה שבטוח לא נצרך זה להעתיק דף שלם לתוך הדיון. אנא הסר את תוכן הדף והחלף אותו בקישור לדף שעליו אתה מדבר. מהדורה קמא (שיחה) 13:21, 18 ביוני 2020 (UTC)
בוצע בוצע ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 13:38, 18 ביוני 2020 (UTC)

תבנית {{ש}} בדפי בבלי[edit]

זיהיתי אי אחידות בין הדפים ובעבר אף רשמתי זאת כפרוייקט עתידי לביצוע על ידי, אלא שפתאום אני מתלבט אם אכן זה נצרך. אולי עדיף לנו להיצמוד לדפוס וילנא עד הסוף ולא לבצע את ירידות השורה האלו באמצע הטקסט. סיני ועוקר הרים (שיחה) 04:10, 25 ביוני 2020 (UTC)

אנא תן דוגמה בעת העלאת שאלה תאורטית. נראה לי שהבנתי אותך, אבל אם לא כולם יבינו, המשמעות של הדיון מאבדת מערכה. אויצרניק (שיחה) 09:29, 25 ביוני 2020 (UTC)
מסכים. לדוגמה בבלי/ברכות/ב/א מול בבלי/הוריות/ב/א - בברכות הגמרא מתחילה בשורה נפרדת ובהוריות - לא. מה עדיף? סיני ועוקר הרים (שיחה) 10:30, 25 ביוני 2020 (UTC)

סדר בתבניות תחתונות[edit]

מה צריך להיות הסדר של התבניות בתחתית הדף? יש שלש תבניות שמונחות בדפים רבים, ואני אף פעם לא יודע באיזה סדר לשים אותם. מה הסדר של התבניות: {{ניווט כללי תחתון}}, {{פורסם בנחלת הכלל}} ו{{שולי הגליון}}? תודה רבה! עמיאל - שיחה 15:45, 3 ביוני 2020 (UTC)

עמד, שולי הגיליון לפני פורסם בנחלת הכלל. תשאל את מהדורא קמא על הניווט. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 20:07, 3 ביוני 2020 (UTC)
דווקא נראה לי שפורסם בנחלת הכלל קודם לשולי הגליון, כך זה ברשב"א על חולין למשל. עמיאל - שיחה 20:30, 3 ביוני 2020 (UTC)
כל מה שהועלה אוטומטית היה מוגבל לסדר מסוים שהכתיב הסקריפט שעשה את זה. ולכן אין ללמוד מזה.
יש סדר הגיוני, שכמובן אמור להיות נדון בין חברי האוצר, אציע את מה שאני חושב:
נתחיל מלמטה: "פורסם בנחלת הכלל" אמור להיות למטה, זו רק הודעה שנועדה למנוע מאתנו להפר זכויות יוצרים במקרה שאתר אחר הטעה אותנו לגבי מקור הטקסט ולאפשר לבעלים לעדכן אותנו בקלות על ההפרה כדי שנוכל להסיר את מה שאינו שלנו ולא לחטוא תוך כדי לימוד. אולי בעתיד ניצור כפתור פחות "מציק לעין" שיתן מענה לאותו נושא. "שולי הגליון" אמור להיות כמה שיותר קרוב לטקסט, ולכן בדרך כלל הוא העליון מבין השלושה. אבל לפעמים ההערות רבות ואז עדיף לשים קודם את תבנית ניווט כללי תחתון כדי לאפשר למי שלומד ברצף את גוף הטקסט "לדפדף" ימין ושמאל או לתחילת הדף בלי לחייב אותו לגלול עד למטה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 22:07, 3 ביוני 2020 (UTC)
לדעתי כדאי להחליט על צורה אחידה בכל הדפים, כך לא יהיה בלבול, וככה יהיה אפשר לעבור באמצעות בוט על כל הדפים שהתבניות נמצאות בהם, ולסדר אותם לפי הסדר שיסוכם כאן. גם בויקיפדיה יש בוט כזה, הנקרא בוט סדר הפרקים. אני מקווה שמערכת יודע ליצור כזה בוט (זה לא נשמע מסובך). עמיאל - שיחה 22:13, 3 ביוני 2020 (UTC)
תבניות הניווט יהיו תמיד הגבול העליון והתחתון - כל שאר התבניות בתוך מרחב הדף הזה, שולי הגליון מעל פורסם בנחלת הכלל בגלל שנרצה שהערות השוליים יופיעו מתחת הטקסט וההודעה על נחלת הכלל מתייחסת לגירסה הראשונה ולכן בלאו הכי לא תכלול את ההערות. אני חושב שהבוט שאיתו משתמש מהדורה קמא מכניס אוטומטי את שולי הגליון מתחת לפרסום בנחלת הכלל וזה לא טוב אבל לא קריטי. סיני ועוקר הרים (שיחה) 22:13, 3 ביוני 2020 (UTC)
(אחרי התנגשות)
הבוט בוויקיפדיה מוכר לנו, אבל אני לא בטוח שהתועלת שלו גדולה (מלבד הכלל העתיק ש"סדר צריך להיות" ע"ע בוויקיפדיה) בפרט אם יש שיקולים לחריגות בדפים מסוימים. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 22:18, 3 ביוני 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

אני בעד שהסדר יהיה {{שולי הגליון}}{{פורסם בנחלת הכלל}}{{ניווט כללי תחתון}}, ובדף עם הערות שוליים רבות (ע"פ חוות דעת עורך הדף), הסדר יהיה {{ניווט כללי תחתון}}{{שולי הגליון}}{{פורסם בנחלת הכלל}}. לדעתי פורסם בנחלת הכלל חייבת להיות אחרי שולי הגליון, הדף נראה מוזר אם היא לפניה. עמיאל - שיחה 19:49, 4 ביוני 2020 (UTC)

גם אני בעד ההצעה של עמיאל, בפרט אם מה שאמר מערכת יקרה והתבנית "פורסם" תופיע בשולי העמוד, כך שלא תהיה משמעות לנקודה שבה היא הונחה.
מה שכן, כל הצעה מהסוג הזה בעצם תמנע מאתנו להשתמש בעתיד בבוט סדר הפרקים של ויקיפדיה, לא שזה חמור כל כך. אוצר האוצר (שיחה) 12:57, 7 ביוני 2020 (UTC)
הסדר משתבש בשו"ת הרא"ש בגלל הטמעת 'שולי הגליון' בניווט התחתון. אפשר לסדר את זה? סיני ועוקר הרים (שיחה) 21:26, 4 ביולי 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────


{{שולי הגליון}}[edit]

(המשך הדיון הקודם)
ישראל קלר טוען שבכלל לא אמורים לשים את תבנית {{שולי הגליון}} באופן קבוע, אלא רק אם יש הערות בדף. אם דבריו יתקבלו, אז נסיר בכלל את שולי הגליון מתבנית הניווט התחתון, ברוב הדפים אין עדיין הערות. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 21:46, 4 ביולי 2020 (UTC)

תוכלו לראות מה הצעתי בדף השיחה של מערכת. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 05:56, 5 ביולי 2020 (UTC)
מערכת, אני רוצה להריץ בוט על כל הדפים שמקושרים לתבנית {{שולי הגליון}} ולמחוק אותה. מייד לאחר מכן אני רוצה להריץ בוט על כל הדפים שמקושרים לתבנית {{הערה}} ולא מקושרים לתבנית {{הערת שוליים}} ולהוסיף מעל/מתחת התבנית {{ניווט כללי תחתון}} את התבנית {{שולי הגליון}}. נראה לי שאני יודע איך לעשות את זה [1] (וכמובן אבדוק לפני בע"ה). מה דעתך? משהו מתנגד? מתוייגים כללי גמח"ט! ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 15:27, 25 בספטמבר 2020 (IDT)
בעצם יותר נוח ליצור רשימת דפים שיש בה את תבנית שולי הגליון, לסנן מתוכה את הדפים עם הערות ולהריץ את הבוט. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 22:15, 26 בספטמבר 2020 (IDT)
מערכת, הדיון עבר גם לדף השיחה של מי אדיר. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 23:28, 26 בספטמבר 2020 (IDT)
  1. דרך האפשרות של list compare בAWB

פורטל:תרי"ג מצוות (משתמש:שבח המצוות/פורטל:תרי"ג מצוות)[edit]

אני רוצה להריץ AWB ולהוסיף קטגוריה לכל הדפים בפורטל (50 ומשהו דפים), השאלה היא איך לעשות את זה. אפשר סתם להוסיף את הקטגוריה קטגוריה:פורטל: תרי"ג מצוות או קטגוריה:תרי"ג מצוות (בלי "פורטל" נראה לי עדיף) בסוף הדף, ואפשר לעשות זאת באמצעות תבניות ניווט.

הבעיה היא שהניווט העליון כעת לא כ"כ נצרך, כיוון שהדף אליו ההירככיה מקשרת - פורטל:תרי"ג מצוות ממילא עדיין לא קיים. ו'הקודם' ו'הבא' גם לא מקשר לשום מקום (אפשר לעשות את הקודם והבא לפי סדר המצוות של הרמב"ם). בקשר לניווט התחתון - כעת הוא מוסיף את הקטגוריה קטגוריה:פורטל:תרי"ג מצוות (בלי רווח), אבל הבנתי שיש אפשרות לעשות תנאי מקומי שיצור רווח בין המילים... נכון?

בקיצור, יש לי שתי שאלות:

א. האם לקרוא לקטגוריה "פורטל: תרי"ג מצוות" או "תרי"ג מצוות"?

ב. האם וכיצד לעשות את תבניות הניווט?

דרך אגב: להזכירכם המרחב "פורטל" בכלל לא קיים, ולכן גם הקטגוריה וההירככיה מוסיפים את המילה פורטל... מתייג את מערכת ושבח המצוות. עמיאל - שיחה 15:53, 23 ביולי 2020 (UTC)

עכשיו אני רואה שדובר על עניין הפורטל הזה בשיחת משתמש:שבח המצוות ומהדורה קמא ניסה להתחיל לטפל בעניין והפסיק. עמיאל - שיחה 00:22, 26 ביולי 2020 (UTC)

תבנית:פותחת[edit]

אין כאן עדיין אולם דיונים לתבניות, לכן אציע את הצעתי כאן. לדעתי כדאי ליצור תבנית {{פותחת}} שבה יסמנו כל מילה ראשונה בפסקה, ואז נוכל לתת לה הוראות עיצוב (למשל הדגשה והגדלה) וגם ליצור אוטומטית עוגן לד"ה, שיהיה עוגן גם לראשי פסקאות חדשות (כאלה שנוצרו באתר אצלנו מחלוקת קטעים). מה דעת החברים? אברהם ברוכוביץ (שיחה) 16:26, 28 ביולי 2020 (UTC)

ספרי קבלה[edit]

למה אין קטגוריה לספרי קבלה? ספר הזהר, ספרי האר"י והרמ"ק ועוד, כבר קיים באתר מעט ספרי קבלה כמו: מפתחי חכמת אמת, קל"ח פתחי חכמה, אבל לא מופיעים בקטגוריה נפרדת וגם בלוגו שבדף הבית אין קטגוריה כזאת. Do2or (שיחה) 12:43, 28 באוגוסט 2020 (IDT)

תודה למערכת על יצירת הקטגוריה. מי אדיר (שיחה) 23:08, 26 בספטמבר 2020 (IDT)
ה"לוגו" בדף הבית צריך עדכון באמת, בהזדמנות. הדף "ספרים קיימים" טעון ריענון, אקווה למצוא זמן לטפל בו. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 23:27, 26 בספטמבר 2020 (IDT)

תיבת תקצירי עריכה[edit]

שלום,

הרהבתי עז להפעיל כברירת מחדל גאדג'ט שנותן רשימה של תקצירי עריכה קלאסיים בתחתית חלון העריכה. אם יש התנגדויות, כמובן שאסיר. אם יש בקשות לתקצירי עריכה מסוימים שאמורים להופיע בברירת המחדל (גם של אלמוניים), אשמח לקרוא ולהכניס במידת הצורך. דגש חזק - שיחה 00:10, 30 באוגוסט 2020 (IDT)

דגש חזק אני חושב שזה מצויין! הייתי שמח אם היה גם אפשרות "תבניות ניווט". תודה רבה! עמיאל - שיחה 18:57, 3 בספטמבר 2020 (IDT)
עמד, אתה יכול להגדיר לעצמך כמה תקצירי עריכה שתרצה בדף הcommon שלך. יש דף הסבר בויקיפדיה (יש קישור אליו בתחתית דף הסקריפט ים). ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 19:09, 3 בספטמבר 2020 (IDT)

קרדיט לאתר חיצוני[edit]

כעת אני מייבא מדרש הילקוט ואני מעוניין לציין קרדיט לאתר חיצוני לא קשור לויקיפדיה, התבנית תבנית:קרד לא מתאים לזה, תוכלו להגיד לי איך לעשות זאת, ובנוסף אם אפשר לציין בדף השער שיהיה לע"נ כלשהוא? תודה! Do2or (שיחה) 11:51, 31 באוגוסט 2020 (IDT)

Do2or, נתקלתי בהודעתך עכשיו. היא עדיין רלוונטית? מי אדיר (שיחה) 23:07, 26 בספטמבר 2020 (IDT)
מי אדיר אני מעוניין שתבררו אם אין בעיה של זכויות בהעתקה מצל הרים, למרות שאני כבר בררתי וקבלתי אישור אבל אם יהיה לכם אישור בכתב אז אוכל להמשיך, בינתיים הפסקתי את כל ההעלאה ומה שאני מעלה מעכשיו זה העלאה שלי.--Do2or (שיחה) 23:50, 26 בספטמבר 2020 (IDT)

העברת הילקוט שמעוני[edit]

אני מבקש להעביר את מדרש הילקוט שמעוני במקום ילקוט שמעוני/בראשית/א ל ילקוט שמעוני/תורה/א או ילקוט שמעוני/א/א וכן לה' חומשי תורה ולאחד את נביאים כתובים בדף ילקוט שמעוני/נ"ך/א או ילקוט שמעוני/ב/א כדי להקל על מי שירצה להטמיע קישור לשם שלא יבזבז זמן בחיפוש אחר הקישור המתאים, וכך הוא ג"כ החלוקה ברוב הספרים. Do2or (שיחה) 16:58, 4 בספטמבר 2020 (IDT)

יותר מצאה חן בעיני ההצעה ילקוט שמעוני/תורה/מספר הרמז, ילקוט שמעוני/נ"ך/מספר הרמז, מאות א' וב' סתמיות. עשינו בעבר דבר כזה בשו"ת חתם סופר ונורא קשה לזכור בעל פה, מה זה א' ומה זה ב' וג' וכו'. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 12:02, 8 בספטמבר 2020 (IDT)

צורת הדף[edit]

אני מציע להחליף את הקישורים של הש"ס צורת הדף מ-HebrewBooks לאתר זה שניתן להעתיק גם כן ממנו. היה עדיף אם תשלבו אותו באתר כ-frame ולא שיצטרכו לגלוש לאתר אחר.--Do2or (שיחה) 03:34, 30 בספטמבר 2020 (IDT)

Do2or, התצוגה שם לא נראית לי כל כך, ואם מישהו רוצה הוא יכול להעתיק מהאוצר, למה צריך את צורת הדף של האתר ההוא? חוץ מזה, אני לא חושב שיש אפשרות לקשר לדף ספסיציפי באתר הזה, משום שהאתר לא מכיל דף HTML נפרד לכל דף בש"ס כך שאפשר לקשר לכל אחד בנפרד, אלא באמצעות דף HTML בודד המכיל בתוכו script שרץ על כל הדפים בש"ס, ככה שזה פשוט לא מעשי לקשר לשם באמצעות קישורים רגילים (אולי רק באמצעות סקריפט מיוחד שמישהו יכתוב יהיה אפשר לקשר לשם, וגם זה אולי). עמיאל - שיחה 10:24, 30 בספטמבר 2020 (IDT)
התצוגה בדף שנפתח (עירובין יג) מחרידה, הטקסט מבולבל ועולה אחד על השני. כשלומד מחפש צורת הדף הוא מעדיף לקבל את הטקסט במתכונת מודפסת, אם הוא רוצה טקסט להעתקה הוא יכול להעתיק אותו מהאוצר כמו שכתב עמד. כן הייתי מקשר לאתר זה בדף משתמש:עורך תורני/עזרים/מאגרים (ומוצא את הבמה הזאת לקרוא לעורך תורני להמשיך במלאכתו ואף להעביר את הדף למרחב הראשי). סיני ועוקר הרים (שיחה) 10:29, 30 בספטמבר 2020 (IDT)
ראיתי שהאיכות לא משהו שם וזה בגלל שרוב הדף פנוי להודעת האתר, לכן הצעתי אם יש אפשרות לייבא רק את צורת הדף ללא המודעה כמסגרת באתר כדי שיתפוס דף מלא ואז האיכות בסדר.--Do2or (שיחה) 11:08, 30 בספטמבר 2020 (IDT)
אני לא חושב שאפשרי לייבא משם את האלגוריתם המשוכלל שמצלם את צורת הדף, לפחות לא בשלב הזה. לפי מה שהבנתי ממה שכתוב שם הם רוצים מתישהו לשחרר את זה כתוכנת קוד פתוח או משהו. עמיאל - שיחה 12:13, 30 בספטמבר 2020 (IDT)
יש עוד אתרים שעובדים על צורת הדף שתאפשר העתקה, כרגע ממה שהבנתי אין מישהו שהצליח לעשות את זה בצורה יפה ונוחה כמו דף גמרא מודפס, ולכן לדעתי כדאי להסתפק במה שיש לנו, אנחנו נשקיע בטקסט ומי שמחפש צורת הדף יוכל לעבור למהדורה המודפסת של וגשל בהיברו בוקס. מי אדיר (שיחה) 23:19, 30 בספטמבר 2020 (IDT)

ספר מגן אבות[edit]

אני רוצה לדעת אם יש זכויות מגבילות בספר הזה "מגן אבות" או שהוא מתאים לאתר, באתר Hebrewbooks צוין ששנת ההדפסה היא תרס"ב, אך בתוך הספר כתבו שהודפס מחדש בשנת תשס"ד--Do2or (שיחה) 09:17, 2 באוקטובר 2020 (IDT)

השאלה היא כללית: האם יש זכויות על הדפסה ספר במהדורת צילום. אז ככה, אם המדפיס החדש לא עשה דבר מעבר לצילום כמובן שאין לו שום זכויות על גוף הספר, השאלה היא במקרה שהוא כן עשה ריטוש או דברים דומים. אבל בפשטות גם במקרה כזה הרי שלנו אין שום תועלת בריטושו כיון שבלאו הכי אנחנו מקלידים את הספר מחדש (אולי זה עוזר קצת להמרה אך גם זה לא יותר מדי), זאת דעתי מה אומר מערכת. סיני ועוקר הרים (שיחה) 10:40, 2 באוקטובר 2020 (IDT)
אפשר לראות כאן בספרייית רוסיה שהספר הודפס באותו מתכונת של שנת תרס"ב ואני לא מבחין בשום תוספת או שינוי.--Do2or (שיחה) 12:28, 2 באוקטובר 2020 (IDT)
מבחינה מסויימת הספר שם נראה אף יותר איכותי. תוכל להעתיק/להמיר דרך שם לכאורה, אבל גם דרך היברו בוקס אין מקום לחשש. מי אדיר (שיחה) 15:09, 2 באוקטובר 2020 (IDT)
מותר להקליד/להמיר משם. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 10:06, 7 באוקטובר 2020 (IDT)

שמיטה ויובל[edit]

רוח השמיטה החלה נושבת באזורנו (כך נראה מדף השינויים האחרונים...) ויש מקום לדון בנוגע לערכי שמיטה ויובל. ברמת העיקרון אפשר היה להפריד כמו שקיים היום באוצר בין ערך "שמיטה" לערך "יובל" אבל מצד שני יש הרבה דברים זהים, כמו לדוגמא הנדון על ספירת השנים בשמיטה ויובל, קדושת השנה בשמיטה ויובל ועוד דברים דומים. האם ניצור ערך נוסף שיקרא "שמיטה ויובל", או שנאחד את 2 הערכים, או שנכתוב את המידע באופן כפול? מצולות ים (שיחה) 10:25, 8 בנובמבר 2020 (IST)


חיפוש בספר מסויים וניווט בין פרקי הספר[edit]

אני מעוניין שתוסיפו אפשרות חיפוש שיחפש רק בתוך ספר מסויים ולא בתוך כל מאגר האוצר, וגם שהניווט בתוך ספרים של פרשני התורה שיעבור בין הפרשיות ולא רק כזה אותיות א.., לדוגמא בספר ברכת שמואל הניווט מפנה ל- א.. במקום לפרשה הבאה. Do2or (שיחה) 19:49, 21 בנובמבר 2020 (IST)

שבוע טוב גם לך. לגבי א' - אכן אפשרות נחוצה, אנסה לדבר עם מומחי מדיה-ויקי כדי לבדוק כמה זה מעשי במיידי, בכל אופן רשמתי לעצמי כמשהו ראשון במעלה לפיתוח. תודה על זה. לגבי ב', ניווט פרשיות וכדומה מבוצע באמצעות הוראות מדויקות בתבנית ניווט כללי עליון הייעודית של כל ספר, אני מטפל לאט לאט בהרבה ספרים ואי"ה גם יומו של ברכת שמואל יבוא. תודה על הכל. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 01:13, 22 בנובמבר 2020 (IST)
נראה לי שתבנית:חיפוש יכולה לענות לבקשה א', לא? ראו דוגמה בויקיטקסט. עמיאל - שיחה 21:12, 3 בדצמבר 2020 (IST)
ערב טוב, אני חושב שהתבנית חוסכת רק לכתוב מילות חיפוש, אבל צריך שהמנגנון יתמוך בזה. בוויקיפדיה למשל אתה יכול לחפש בקוד מקור על ידי הוספת insource בתחילת החיפוש, ופה זה לא עובד. גמליאל דניאלי (שיחה) 21:17, 3 בדצמבר 2020 (IST)
עכשיו אני רואה שאתה צודק. בחיפוש הזה למשל, כתוב בראש הדף חיפוש רק בדפים ששמם מתחיל ב"בבלי/", אבל בפועל מוצגים גם דפים אחרים. זה כנראה בגלל שחסרות לנו הרחבות שקיימות בויקיפדיה, או שגרסת התוכנה ישנה יותר. עמיאל - שיחה 21:21, 3 בדצמבר 2020 (IST)

שאלה[edit]

ב"ה

מהי מטרת האתר?

האם יש בו מקום ליצירת ערכים על גדולי ישראל וכדומה?

אם לא אז מה? אשמח לתשובה. חסיד (שיחה) 17:39, 6 בדצמבר 2020 (IST)

אין ערכים על גדולי ישראל כי אם על מושגים תורניים. ראה ערכי אוצר הספרים היהודי השיתופי. למטרת האתר ראה עוד אוצר:ברוכים הבאים. Sije (שיחה) 08:42, 7 בדצמבר 2020 (IST)
Sije, הרב חסיד נענה בדף שיחתו, והופנה על ידי העורכים לדף שו"ת העוסק בענין זה. יישר כח. מי אדיר (שיחה) 12:01, 7 בדצמבר 2020 (IST)

הדגשת תחביר[edit]

לאחרונה לא ניתן להפעיל את הסקריפט להדגשת תחביר, אם אני מפעיל אותו אני מקבל חלון עם צבעים ללא אותיות ובלתי אפשרי לערוך את התוכן, כמו בתמונה הבאה: Syntax Highlighter error.JPG זה תקלה של התקופה האחרונה, בעבר השתמשתי בזה בלי בעיות. Do2or (שיחה | תרומות | דפי משנה) לא חתמ/ה

גם אני נתקלתי בזה ולכן הפסקתי את פעולת הסקריפט לעת עתה, מנסה לברר מה זה אמור להיות. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 16:30, 15 בדצמבר 2020 (IST)
ממש "ברוך שכיוונתי", גם אני עצרתי את הסקריפט הזה. אולי Davidnead שגם מריץ אותו, יוכל להעלות רעיון מה קרה? אויצרניק (שיחה) 16:40, 15 בדצמבר 2020 (IST)
שלמה סידר את זה ב"אנציקלופדיה היהודית", אולי ישמח לזכות גם כאן את הרבים. יישר כחו מראש! האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 13:27, 18 בדצמבר 2020 (IST)
אשמח, אבל לצורך זה אני צריך הרשאת עורך ממשק.--שלמה (שיחה) 10:10, 21 בדצמבר 2020 (IST)
שלמה, תודה רבה! קיבלת כמובן את ההרשאה, אנא השתמש בה בזהירות. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 18:38, 21 בדצמבר 2020 (IST)
טופל. הסקריפט החילופי נמצא בדף מדיה ויקי:צביעת תחביר.js. אשמח שתדווחו אם זה תקין.--שלמה (שיחה) 23:28, 23 בדצמבר 2020 (IST)
הסקריפט החילופי פתר את הבעיה בחלק מהאתר חוץ מכמה דפים שעדיין יש בעיה, לדוגמא באולם הדיונים כדי לערוך הודעה זו הייתי חייב לבטל אותו כי הופיעה אותה בעיה של צבעים ללא אותיות. תודה! Do2or (שיחה) 08:43, 24 בדצמבר 2020 (IST)
רענון קשיח עשית?--שלמה (שיחה) 09:15, 24 בדצמבר 2020 (IST)
אכן עשיתי ולא עזר .Do2or (שיחה) 09:24, 24 בדצמבר 2020 (IST)
בבדיקה.--שלמה (שיחה) 09:32, 24 בדצמבר 2020 (IST)
מעניין. תבורך. מתקין אותו אצלי בחזרה. נראה מה יקרה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 11:13, 24 בדצמבר 2020 (IST)
אכן יש בעיות בחלק מהדפים. אין לי פתרון. משתמש:Davidnead אמר לי שייתכן שזה קשור לשינויים בדפדפדנים.--שלמה (שיחה) 11:18, 24 בדצמבר 2020 (IST)
בדקתי ולא עובד. תודה בינתיים נחשוב הלאה איך מתגברים על זה. בעיקר מעניין טכנית מה נשתנה. תודה רבה בינתיים ו... בוא יותר, שנראה אותך. :) האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 11:20, 24 בדצמבר 2020 (IST)
הסתדר משהו כי הדף הזה עכשיו נטען כמו שצריך, בעריכת הסקריפט מופיע בצד אזהרה שבחלק מהדפדפנים יוחלף חלק מהתווים, בכל אופן נראה שזה יסתדר, תודה!Do2or (שיחה) 11:24, 24 בדצמבר 2020 (IST)
הבעיה עדיין קיימת בחלק מהדפים בדפדפן מבוססי Chrome, ב-Internet Explorer 11 הישן אין את הבעיה הזאת אבל גם הסקריפט שם לא עובד בכלל, בנוסף בדפדפן מבוסס Chrome לא ניתן לבצע ניתוק מהחשבון, מופנה להודעה שהדף אינו קיים. תודה!Do2or (שיחה) 19:57, 26 בדצמבר 2020 (IST)
אין לי פתרון, אבל אני ינסה גרסה ישנה של כרום.--שלמה (שיחה) 20:53, 26 בדצמבר 2020 (IST)
תנסו עם הגרסאות הישנות דלהלן: גרסה להתקנה אופליין: כאן (לבקש הרשאת גישה ולכתוב את שם המשתמש), וגרסה ניידת ישנה כאן (כנ"ל). בהצלחה!--שלמה (שיחה) 22:29, 26 בדצמבר 2020 (IST)
ראיתי שעם Firefox אין את הבעיות שיש עם הדפדפנים מבוססי Chrome תודה! Do2or (שיחה) 17:31, 28 בדצמבר 2020 (IST)

השגות הראב"ד על בעל המאור[edit]

בדף נפרד או כהערה, ואם כהערה באיזו דרך ובאמצעות איזו תבנית? מצולות ים (שיחה) 00:58, 15 בדצמבר 2020 (IST)

נראה לי לכל אחד מנושאי הכלים של הרי"ף מגיע דף בפני עצמו, והוא הדין להשגות הראב"ד על בעל המאור. אם צריך אפשר להשתמש בתבנית דומה ל{{תועפור}} שכתב מהדורה קמא בשעתו. דבר נוסף שקצת קשור, צריך גם ליצור תבנית ניווט וסרגל ייעודיים לרי"ף ומפרשיו, לכשיועלו לאוצר, וכמו כן לרא"ש ומפרשיו (מערכת יש לאל ידך לעשות זאת?). עמיאל - שיחה 15:59, 15 בדצמבר 2020 (IST)
כן, תודה על התיוג, אני רוצה לעשות את זה וגם לתלמוד ירושלמי ומפרשיו. חיכיתי שיהיה לנו לפחות על דף אחד במקום כלשהו כמה מפרשים. מהדורה קמא התחיל להעלות את מפרשי הרא"ש אבל לאחרונה הוא עמוס מאד ואני לא יודע איפה זה אוחז. אולי התיוג פה ינדנד לו עוד קצת (יקירי, קח את זה חיובי, לא מתכוון ללחוץ). האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 16:29, 15 בדצמבר 2020 (IST)

מקורות נוסח הספרים[edit]

- הועבר מהדף שיחה:עמוד ראשי

חסר באתר מקורות לנוסח הספרים. בספרים רבים חשוב לדעת ע"פ איזו מהדורה הוקלד (למשל תנ"ך ומפרשיו).

שוב מצאתי שנוסח התנ"ך לקוח מהאתר הזה שבו יש העתקה מדוייקת של כת"י לניגרד. אבל חשוב מאד לציין למשתמש,, שמהדורה זו אינה תואמת את נוסח המסורה; זאת אומרת מהדורה זו אינה תואמת את ספרי התורה האשכנזיים / ספרדים / תימנים, במקומות רבים!

פירוט המקומות ראה כאן. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי

תודה, אכן דברי טעם. בנוגע לנוסח התנ"ך: מהדורת התנ"ך, כמו גם ספרים רבים אחרים, הועלתה מתוך אתר ספריא. האתר הנ"ל מציג בצורה פשוטה וברורה את מקורותיו. ניתן לזהות ספר שהועלה מספריא ע"י הצצה בגרסאות הקודמות של הדף שם מוצגים כל תקצירי העריכה ובהם גם מקור הטקסט. כמו כן, תבנית "העלאה אוטומטית" ותבנית "פורסם בנחלת הכלל" מהוות אף הם "תמרור" המורה על טקסט שמקורו חיצוני ולא הוקלד בפעם הראשונה על גבי האוצר. נשמח לראותך מטה שכם למאמץ הכביר. מי אדיר (שיחה) 14:39, 27 בדצמבר 2020 (IST)
אתר ספריא העתיקו מהאתר שציינתי (כמו שכתבו לי מנהלי אתר ספריא). זה שהמקור הוא מקור חיצוני, עדיין אין זה אומר למשתמש שאין זה תואם לכתיב המסורה. המשתמש מבין לתומו, שנוסח התנ"ך הוא הנוסח המקובל, ואינו יודע שיש פה שינויים בכתיב. אני מקווה שלא יעתיקו מכאן גם להדפסת חומשים.--93.172.135.109 10:32, 28 בדצמבר 2020 (IST)
המשתמש אינו יכול לקבל את הדברים הכתובים כתורה מסיני, כמובן שאנו שואפים להגיע לדיוק מקסימלי ובשביל זה אנו צריכים את האנשים שהדבר יקר ללבם, קרי: אתה. בא תתרום אף אתה מזמנך ונוכל לההדיר ולהגיה את הנוסח בהתאם למנהג ישראל. ניתן לכתוב על כך בדף שיחה:תנ"ך, ובמידה ויצטבר שם מידע חשוב בעניין נוכל אף לפתוח דף שיעסוק בנוסחי התנ"ך וכל כיוצא בזה. יישר כח על הערתך. מי אדיר (שיחה) 11:40, 28 בדצמבר 2020 (IST)