אוצר:אולם דיונים/ארכיון 2

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to navigation Jump to search

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


ציוני הבבלי[edit]

האם מה שאין ציונים בדפי הבבלי (ציוני עין משפט, גליון רעק"א וכו') הוא בכוונה תחילה? לדעתי, אופן הקישורים כמו בשולחן ערוך הוא נחוץ ביותר עבור הלומדים. מאן דאמר (שיחה) 20:14, 30 באפריל 2020 (UTC)

שינוי אופן ה"מראי-מקומות" בספרים ישנים[edit]

ערכתי עכשיו את הדף אב"י הנח"ל/הקדמה, ועלו לי כמה שאלות שיש לדון עליהם:

 1. המחבר מפנה לשיה"ש סי' ו. האם להכניס לתבנית ממ, האם לשנות לפרק ו, או להכניס ולשנות לצורה הרגילה של הממ באוצר.
 2. במידה והתשובה ב1 היא כן, מה נעשה כשהמחבר מזכיר ט"ל במקום ל"ט, ז"ך במקום כ"ז וכיוצא בזה. האם להשאיר כלשונו, האם להכניס לתבנית ממ אך כלשונו, והאם להשאיר ממש באותה צורה או במקום דף ז"ך ע"א לכתוב זך. כשאנחנו משאירים את הרעיון שלו אבל כן מעדכנים את הצורה.

אלו היו רק דוגמאות, זה קיים לאלפים וריבאות וחייבת להיות החלטה והסכמה בענין זה. תורה לשמה (שיחה) 14:16, 7 במאי 2020 (UTC)

אני מסכים שכדאי לגבש החלטה בנושא הזה. אפשר להחליט גם שלא מקפידים על צורה אחת, אבל להחליט. כלומר, ננסה להביא הצעה מסודרת עם כל האפשרויות שנעלה בדעתנו, ונחליט יחד מה הכי טוב ללומדים ולעורכים.
ככלל, אם הציון הוא חלק מהטקסט, כלומר צריך לקרוא אותו כדי שהטקסט יישאר רציף - משאירים בלי תבנית. בכל מקרה אחר עדיפה תבנית כי התבנית הזו תאפשר לנו בעתיד לעשות כל מיני דברים עם המראי מקומות, למשל לאפשר לקורא להחליט אם הוא מעדיף לראות את הצורה דף כ"ג ע"א, או את כ"ג א' או: כג., מבלי לתקן את זה בכל דף בפני עצמו.
לגבי שם הספר אב"י הנח"ל אני בספק אם זה טוב להשאיר סימן ראשי תיבות בתוך הספר כאמצעי הבחנה, זה עלול ליצור בעיות ודי לנו בזה שהסימן מופיע בכל ספרי השו"ת שכוללים את המילה שו"ת בכותרת. בעיקרון צריכים לבדוק כיצד מקובל בקטלוגים לעשות, לכאורה לכתוב אבי הנחל אבל ליצור הבחנה בין כל הספרים הנושאים את השם הזה, כמו אבי הנחל (שפירא), אבי הנחל (פלאג'י) וכיוצא בהם. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 14:29, 7 במאי 2020 (UTC)
הבנתי את הרעיון אבל לא הבנתי את הפרקטיקה. תכלס' היה כתוב שם בשה"ש סי' ו', אני שיניתי ל בשיר השירים (סי' ו'), זה בסדר או אם כבר שיניתי אז לשנות עד הסוף ולכתוב רק את אות הפרק והפסוק, או להחזיר הכל לגוף הטקסט. צריך לקחת בחשבון שלפעמים המחבר כתב רק חלק מהמקורות ואנחנו מוסיפים עליו, ואם נעביר את הממ של המחבר לתוך תבנית ממ הרי שלא יהיה שום בידול בין מה שהוא כתב למה שאנחנו הוספנו, לפעמים זה יכול לשנות. תורה לשמה (שיחה) 14:46, 7 במאי 2020 (UTC)

שאלות אמריקאיות[edit]

≥פיצלתי את ההתכתבות לגבי שאלות אמריקאיות≥

מה שאתה עושה עכשיו זה "להשתמש בקוד ויקי", תראה לדוגמא בדף מבחן אמריקאי/ברכות/ב/א, תכנס ל'עריכה' ותראה מה עשו שם, אתה פשוט יכול להעתיק ורק להחליף את השאלות, ככה תיצור מבחן בקוד ויקי, מותאם לאתר ויפה כל כך. סיני ועוקר הרים (שיחה) 11:37, 10 במאי 2020 (UTC)
כאשר ניסיתי להיכנס לחידון אמריקאי לא הצלחתי לענות אלא רק ללחוץ על שליחה. ישראל קלר (שיחה) 13:02, 10 במאי 2020 (UTC)
אתה צריך לבחור את התשובות הנכונות ורק אחר כך ללחוץ על שליחה - מה הכוונה "לא הצלחתי לענות"? סיני ועוקר הרים (שיחה) 13:09, 10 במאי 2020 (UTC)
לא הייתה לי אופציה ללחוץ על תשובה מסויימת. ישראל קלר (שיחה) 13:56, 10 במאי 2020 (UTC)
סיני, ישראל צודק, הוא באמת לא מצליח לבחור תשובה מסויימת, אני חושב שזו בעיה בתצוגה הניידת של האתר. ישראל, תנסה לבחור בתחתית הדף בתצוגה למחשבים ותבדוק שוב. מי אדיר (שיחה) 14:01, 10 במאי 2020 (UTC)
מי אדיר, הוספתי קישור בחידון לתצוגה למכשירים ניידים. אכן ככה זה עובד. ישראל קלר (שיחה) 14:25, 10 במאי 2020 (UTC)

שולי הגליון[edit]

קיימים כמה תבניות חופפות, ויש לעשות סדר בסדר. {{שולי הגליון}}, {{שוליים}}, {{הערות שוליים}} וזכור לי שבתורה תמימה יש תבנית נוספת. צריך לחשוב אם נרצה לחלק את הביאורים וההגהות זה מזה כפי שחלק ממהדירי הספרים נוהגים. למדן (שיחה) 23:49, 11 במאי 2020 (UTC)

ציינת שלש תבניות עם שם דומה ומטעה, אך לכל אחת יש תפקיד אחר: {{שולי הגליון}} למיטב הבנתי רק מוסיפה (במקום בו היא מוצבת) פסים עם כותרת "שולי הגליון". היא לא חייבת להיות בשום מקום והיא קיימת רק בשביל היופי. {{שוליים}} משמשת קישור להערות שוליים בתוך הטקסט (ראה דוגמא בדף חותם תכנית/א/א). ו{{הערות שוליים}} משמשת לקביעת מקום הערות השוליים, והיא חייבת להימצא בכל דף בו יש הערות שוליים. אם זה לא כתוב בדפי התיעוד של התבניות (אם ישנם כאלה), צריך לכתוב ולהסביר. עמיאל - שיחה 23:54, 11 במאי 2020 (UTC)
מה הכוונה קישור להערות שוליים בתוך הטקסט. כרגע גם הערות של המחבר מצויינות כהערה רגילה עם הסבר כמו "הגהת המחבר" או משהו כזה (ככה בכל אופן זכור לי) ולחיצה על המספר מעבירה אותך למקום. האם כוונתך שזה במקרה שההגהה לא ממוספרת אלא מופיע עם כוכבית בלבד. צריך להחליט אם זה עדיף ממספור, הגיוני שעדיף כי המחבר אכן לא מיספר אבל לא זכור לי שזה מה שעשו כאן תמיד, אז אם מחליטים לעבור לזה כדאי באמת שיהיה כתוב את זה במקום בצורה מסודרת. ושולי הגליון גורם להצגת ההערות שוליים גם בלי תבנית הערות שוליים, אז אולי היא מיותרת. למדן (שיחה) 23:59, 11 במאי 2020 (UTC)
לגבי {{שולי הגליון}} כנראה שאתה צודק. ג'אדג'ט כלשהו שצריך לעדכן הטעה אותי כשהוא אמר לי שלא קיימת כותרת הערות שוליים בטקסט, כיוון שלא הייתה הכותרת ==הערות שוליים==. אבל לגבי {{שוליים}} אשמח אם תסביר מהי התבנית עליה אתה מדבר, ותתן דוגמאות. לילה טוב. עמיאל - שיחה 00:34, 12 במאי 2020 (UTC)

התנגשות

שולי הגליון כוללת בתוכה את הערות שוליים. תבנית שוליים לא מוכרת לי, נשמעת לי ייבוא מוויקיטקסט שנועד לעשות שימוש בפונקציה 'ביאורים', שיש לנו עבורו את תבנית:תוספת. מיוחד:דפים המקושרים לכאן/תבנית:תוספת. אני מנייד
תבנית שוליים לא קשורה ל'ביאורים'. היא רק משמשת לקישור בין שתי נקודות בתוך הטקסט, כשהנקודה הראשונה נמצאת במקום ממנו הפנה המחבר, והנקודה השנייה יכולה להימצא בכל מקום אחר בטקסט. כשלוחצים על אחת הנקודות - קופצים אוטומטית לנקודה השנייה. אם גם ב{{תוספת}} אפשר לעשות הערות באמצע הטקסט - אז גם כאן כנראה יש כפילות, אני פשוט לא מכיר אותה מספיק. עמיאל - שיחה 06:25, 12 במאי 2020 (UTC)
תראה מה עושה תבנית:תוספת, ונראה לי בחותם תכנית/פתח דבר ש{{שוליים}} לא בדיוק עושה משהו (לחיצה על הכוכבית לא מעבירה אותי להערה, וכן להיפך: לחיצה על הכוכבית בהערת השוליים לא מחזירה אותי לכוכבית שבטקסט). ובכל מקרה, אם היא לא מתנהגת כמו הערת שוליים (למשל שאפשר יהיה לעמוד על אות ההפניה ולהציף את ההערה), אז בעצם מדובר בעוגן פשוט וחבל על הסיבוך שבהחזקת שתי תבניות על אותו עמוד בכל פעם. עוגן פשוט יעשה את החיבור לא פחות טוב. אויצרניק (שיחה) 07:06, 12 במאי 2020 (UTC)
עכשיו זה כן עובד שם. הבעיה בעוגן היא שלחיצה על הקישור התחתון לא מחזירה את הקורא למקום שממנו הוא הגיע. עמיאל - שיחה 07:16, 12 במאי 2020 (UTC)
יש גם את {{הג"ה}} שעושה משהו דומה רק בתוך הטקסט ולא מתחתיו. סיני ועוקר הרים (שיחה) 07:43, 12 במאי 2020 (UTC)
נראה לי ש"הג"ה" מתאימה רק להערות קטנות, וגם "תוספת". אם מדובר בספר שחלק ניכר בו הוא הערות (כגון חותם תכנית/א/א), חייבים להטמיע את הערות בתוך הטקסט עצמו, עם הקישור המתאים, הג"ה גורמת לדף להתחלק לשתי עמודות ולטעמי זה מכוער ולא נוח. עמיאל - שיחה 10:04, 12 במאי 2020 (UTC)
טוב שאני עוקב גם בימים שאין לי זמן להקליד. אז אבהיר: תבנית:הג"ה אינה מחלקת את הדף כולו לשתי עמודות אלא יוצרת חלונית לטקסט ההג"ה, מה שלא הצלחתי לפתור זה להגדיר לה להיכנס עם הטקסט עצמו, במצב הנוכחי הסרגל העליון הוא חלונית בדיוק כמותה ולכן היא 'נדחפת' לאחריו, ולא תמיד מקבילה לטקסט. אם תציעו רעיון אחר להצגה-מקבילה כזו, תבורכו. בנודע ביהודה, עוד אפשר לחיות עם הג"ה שיורדת לתחתית, אבל בהשגות הראב"ד זה כבר לא נסבל. לא חושבים כך? נאשער (שיחה) 10:27, 12 במאי 2020 (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אסביר את עצמי: אמנם הג"ה יוצרת חלונית, אבל בדף בו קישרתי אליו לפני כן, אם מכניסים את ההערה ל{{הג"ה}} - חלונית ההג"ה נהיית יותר גדולה משאר הטקסט, וזה יוצר מצב בו במקום טקסט והג"ה, יש שתי עמודות נפרדות. עמיאל - שיחה 10:31, 12 במאי 2020 (UTC)

חומרי עזר[edit]

אילו חומרי עזר מתאימים למשתמשי האוצר? ההצעות בינתים (מלבד שיעורים):

 • חידונים אמריקאים.
 • שאלות חזרה.
 • תשבצים.

אשמח לשמוע מה אתם מעדיפים, ואם יש עוד הצעות גם אשמח. תודה רבה! ישראל קלר (שיחה) 10:42, 10 במאי 2020 (UTC)

א. קישורים לשיעורי הדף היומי (החל לעלות קישור לאתר סיני, שיעור הדף היומי בקיצור, גם שיעורי דרשו מתאימים ויש עוד הרבה). מי אדיר (שיחה) 10:17, 10 במאי 2020 (UTC)
חידונים אמריקאיים יש להם מעלה, כי הם נותנים ללומד אפשרות לבדוק את עצמו אוטומטית. הם גם ניתנים ליצירה פשוטה וקלה דרך קוד ויקי. אבל יצירתם לוקחת זמן, כי אי אפשר להעתיק ממקום אחר אם לא קיבלנו אישור מפורש מהמחבר. סיני ועוקר הרים (שיחה) 10:44, 10 במאי 2020 (UTC)
אני מדבר על חומרים שאכתוב בעצמי. לגבי אמריקאי חשבתי להכין חידון בגוגל פורמס וכך גם אוכל להעלות קישור בפורטל הדף היומי. ישראל קלר (שיחה) 10:56, 10 במאי 2020 (UTC)

עדיין ממתין לתשובות ישראל קלר (שיחה) 15:34, 11 במאי 2020 (UTC)

ישראל קלר, חומרים שאתה כותב בעצמך, אם הם מתאימים לאתר כאן, עדיף לא לקשר לגוגל-פורמס (ודאי לא כל עוד לא מדובר בפרויקט שישנו על כל הש"ס) אלא להעלות כאן בדף הייעודי, ואפשר לקשר מפורטל הדף היומי לכאן, זה מקובל ורבים כבר עושים זאת. גם אנחנו מקשרים לשם (מכל דף בש"ס).
מי אדיר, סיני ועוקר הרים, וכל השאר. אני מחכה לקבל קישורים לחומרי עזר שנמצאים באתר היעד לפי סדר הדפים, כדי שאוכל ליצור להם תבניות כמו {{סיני}} שבאמצעותה אפשר כעת בקלות לקשר לשיעורי אתר סיני. כי אין כל כך טעם ליצור דפי חומרי עזר שכל מה שיהיה בהם הוא קישור לאתר אחד בלבד. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 11:11, 17 במאי 2020 (UTC)
מערכת, אני מקשר לגוגל פורמס כי זו התוכנה הכי נוחה להכנת שאלונים. זה לוקח הרב זמן להכין שאלונים בקוד ויקי. בעל זאת, אשתדל בעתיד להכין שאלונים בקוד ויקי. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 11:14, 17 במאי 2020 (UTC)
אפשר להכין שם ולייצא לכאן, זו סדרת החלפות פשוטה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 11:30, 17 במאי 2020 (UTC)
 1. איך?
 2. אפשר להוסיף בכל הדפים של חומרי העזר קישור לשיעורי שמע ווידאו בפורטל הדף היומי. ישראל קלר (שיחה) 12:16, 17 במאי 2020 (UTC)

משנה ברורה, שער הציון.[edit]

כדאי לעשות את שער הציון בתור הערות על המשנ"ב? אליה (שיחה) 07:01, 18 במאי 2020 (UTC)

כדאי, בצורה שזה נעשה כאן: דרך חכמה/כלי המקדש/א#צהלא. אני לא חושב שהלומד יהנה 'לעוף' לדף אחר ולחזור ממנו כל פעם. לא? אפשר אולי (מערכת?) לשלב איזה טריק מהסוג שעשיתי בתבנית {{תועפור}} אתמול, שיאפשר גם מעבר חזרה מהשהצ למשנב. מהדורה קמא (שיחה) 07:47, 18 במאי 2020 (UTC)
בדיוק באתי לכתוב פה, שים לב שהכנסתי מראש בתוך דפי המשנה ברורה, ציונים בסגנון {{שהצ|א}} שישמשו לקישור הזה, שיוקלד שער הציון העצמו. אוצר האוצר (שיחה) 07:51, 18 במאי 2020 (UTC)
איך לעשות את הכותרות של שער הציון? (מילה אחת לא ברור איזה מילה עושים אם לפני זה או אחרי זה וגם יותר מקשה על המציאה וכמה מילים זה מאוד נזיל ויכול לצאת משפטים שלמים... אליה (שיחה) 18:18, 18 במאי 2020 (UTC)
תראה מה שאוצר האוצר עשה, זה לא צריך להיות בדף נפרד וממילא לא צריך להוסיף כותרות כלל. כמו במקור. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 18:41, 18 במאי 2020 (UTC)
אליה. ג, הכנסתי את מה שהקלדת לדף משנה ברורה/אורח חיים/א, צריך לשכלל את זה כך 8שלחיצה על האות בשער הציון תחזיר אותנו ל'פנים' המשנה ברורה. אטפל בזה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 18:53, 18 במאי 2020 (UTC)8-
ישר כוח!! אליה (שיחה) 19:09, 18 במאי 2020 (UTC)
אליה. ג, תראה איזה יופי זה עובד. אבל עכשיו נוצרו המון ציונים לשער הציון בכל המשנה ברורה, שנראים "לחיצים" ולא מוליכים לכלום, אז חייבים למהר להשלים את כל השער הציון... (: האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 19:57, 18 במאי 2020 (UTC)
אני משלים עכשיו...אליה (שיחה) 20:03, 18 במאי 2020 (UTC)

קטלוג כפול לקטגוריה ראשית ולקטגורית משנה[edit]

בויקיפדיה נהוג לקטלג כל דף לקטגוריות משנה בלבד ולא לקטגוריות הראשיות. כאן יש קצת בלגן ורציתי לברר מה בדיוק המדיניות שלנו. בשו"ת הרא"ש למשל יש דפים רבים המקוטלגים לקטגוריה:שו"ת הרא"ש, וזאת בגלל שככה מלמדת אותם התבנית {{ניווט כללי תחתון}}. האם זה נכון לעשות ככה? עמיאל - שיחה 22:12, 2 ביוני 2020 (UTC)

נראה לי שבעיקרון היה עדיף רק קטגורית משנה, קטגוריה בתוך קטגוריה, אבל מצד שני הניווט הנ"ל עושה עבודה טובה כי הוא מועיל שלא ישאר דף אבוד... השאלה מה עדיף. סיני ועוקר הרים (שיחה) 12:40, 3 ביוני 2020 (UTC)
לדעתי זה בעיה זה שהתבנית יוצרת קטגוריות אוטומטית. באמת בשו"ת הרא"ש יש בעיה, שזה מקוטלג אוטומטית לשו"ת הרא"ש : ז (לדוגמא) והקטגוריה לא קיימת ולא נכונה. באמת כדאי לטפל בזה. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 16:02, 3 ביוני 2020 (UTC)
ישראל קלר, הקטגוריה:שו"ת הרא"ש: ז לא קיימת אבל היא צריכה להיות קיימת. כמו שיש קטגוריה:שו"ת הרא"ש: א. ככה זה צריך להיות מקוטלג. השאלה היא האם דף שו"ת הרא"ש/ז/א, צריך להיות שייך רק לקטגוריה הזאת, או גם לקטגוריה:שו"ת הרא"ש. עמיאל - שיחה 16:12, 3 ביוני 2020 (UTC)
בוודאי שגם וגם. צריך שהקטגוריה שו"ת הראש תהיה מלאה בכל הדפים. תסתכל גם בעץ הקטגוריות יש שם קטגוריות אם ולכן ברור שצריך גם וגם. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 16:33, 3 ביוני 2020 (UTC)
ישראל קלר, לא הבנתי את טענתך. אנא כתוב הסבר ברור יותר. עמיאל - שיחה 16:54, 3 ביוני 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

ההגיון של ויקיפדיה בנושא הזה הוא הגיון ברזל, לא אמור להיות קיטגור כפול. והתבנית לא אמורה ליצור קטגוריות לא נכונות (במקרים שזה קורה אנחנו נטפל בתבנית או נחליף אותה), אפשר גם לבטל את ההוראה לתבנית ליצור קטגוריה, אבל זה יצריך אותנו לעבור עמוד עמוד ולעשות את זה.

כפי שכתב עמד, יש קטגוריית אם "קטגוריה:שו"ת הרא"ש" שבתוכה יהיו רק קטגוריות ראשי הכללים "קטגוריה:שו"ת הרא"ש: א" וכן הלאה, ובתוך כל קטגוריית כלל, ירוכזו כל הסימנים שבאותו כלל. כמו שו"ת הרא"ש/א/ג למשל, וגם הדף המאחד "שו"ת הרא"ש/א" שיהיה הדף הראשי בקטגוריה של כלל א'.

הרעיון המכונן הוא לייצר היררכיה ברורה באתר, שתאפשר לכל קורא להתמצא בתוכן.

כך לדוגמה נוכל ליצור תצוגת ניווט בעמוד הראשון של שו"ת הרא"ש, שתיראה כך:

ויהיה אפשר לפתוח עד לרמת הסימן בתוך הכלל. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 21:54, 3 ביוני 2020 (UTC)

בשו"ת הרא"ש מבן למה לא אמור להיות קטרוג כפול, אבל בדפים אחרים זכורות לי פעמים רבות שהסתפקתי בעניין. מיד כשאמצא דוגמא אכתוב אותה פה. עמיאל - שיחה 22:21, 3 ביוני 2020 (UTC)
האם הדף שו"ת הרא"ש/א צריך להיות מקוטרג גם לקטגוריה הראשית? עמיאל - שיחה 18:14, 4 ביוני 2020 (UTC)

רישיון שאינו תואם - תניא[edit]

ע"פ תקציר העריכה בדף הגרסאות הקודמות של הספר תניא, הטקסט הועלה מספריא, אולם הספר תניא בספריא אינו מפורסם תחת "נחלת הכלל". לכן אני חושב שצריך למחוק את הדף. לא? עמיאל - שיחה 12:48, 7 ביוני 2020 (UTC)

לכאורה, אם כי כבר ראיתי שלפעמים משתנה שם הרשיון, אבל בדרך כלל לכיוון ההפוך. מה המקור של התניא שם? מי אדיר (שיחה) 12:55, 7 ביוני 2020 (UTC)
https://www.chabad.org/library/tanya/tanya_cdo/aid/369431/jewish/page.htm. עמיאל - שיחה 12:56, 7 ביוני 2020 (UTC)
תנאי זכויות היוצרים באתר המדובר (הועתק משם):

הצהרת זכויות יוצרים

התוכן באתר שלנו מיוצר על ידי Chabad.org, ומוגן בזכויות יוצרים על ידי המחבר, המפרסם ו / או Chabad.org. אם נהנית ממאמר זה, אנו ממליצים לך להפיץ אותו עוד יותר, בתנאי שתציית למדיניות זכויות היוצרים שלנו:

א) אם ברצונך לפרסם או לשכפל בדרך אחרת מאמר זה באתר אינטרנט, או בכתב עת או בספר, אנא צור איתנו קשר.

ב) אתה רשאי להעביר מאמר זה בחופשיות לחברים ומכרים שלך באמצעות דואר אלקטרוני ותדפיסים, בכפוף למגבלות הבאות:

1) אינך מתקן אף חלק ממנו בשום צורה, אינך מוסיף תוספות אליו או מחק אף חלק ממנו.
2) אתה מזכה את הכותב, קישור לאתר www.chabad.org (בעותק מודפס יש לכתוב את כתובת האתר המלאה) וכולל את ההערה הבאה:
"התוכן בדף זה מופק על ידי Chabad.org, ומוגן בזכויות יוצרים על ידי המחבר ו / או Chabad.org. אם נהניתם ממאמר זה, אנו ממליצים לכם להפיץ אותה עוד יותר, בתנאי שלא תעדכנו חלק כלשהו ממנה, ותכללו הערה זו, תעניקו לזיכוי המחבר קישור לאתר www.chabad.org. אם ברצונך לפרסם מחדש מאמר זה בכתב עת, בספר או באתר, אנא שלח דוא"ל permissions@chabad.org."

עמיאל - שיחה 13:01, 7 ביוני 2020 (UTC)

אין מנוס. אין לי הרשאה למחיקה. מערכת או מי אדיר, מישהו? ש"ס יידן (שיחה) 17:44, 10 ביוני 2020 (UTC)
מחקתי. אנא בדקו אם יש עוד דפים משם שהועלו בידי המשתמש. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 19:12, 10 ביוני 2020 (UTC)

פורום חדש-לעורכים הרוצים להו"ל את יצירותיהם[edit]

מה דעתכם על הרעיון של הדף הבא:

משתמש:שבח המצוות/פורום עורכים תורניים

שלום וברכה לחברי האוצר היקרים כל אחד ואחד בשמו הטוב יבורך!

כידוע לכם עיקר מטרתו של 'האוצר' הוא להנגיש לציבור היקר בני התורה את מיטב ספרי הקודש כשהם ערוכים מקושרים ומוערים בצורה המיטבית ביותר וזהו בעצם ייחודיותו של האתר הזה על פני שאר אתרי ותוכנות הטקסטים למיניהם.

אך דא עקא שכידוע ישנם הרבה מאחינו בנ"י שאין להם את הכלים הנדרשים על מנת ליהנות מכל התוכן הנפלא שעורכי האתר מציעים כאן אם משום שאין להם מחשב או משום שאין להם אינטרנט או משום שאינם יודעים או רוצים להשתמש בו לצרכי לימוד, כידוע שישנם המקפידים ללמוד רק מתוך ספרים [ולפעמים המחשב גם מעייף את העינים ומכביד על הגב וכו'...

אי לכך עלה ברעיוני להקים את הפורום הזה למען עורכי האתר שיוכלו לעדכן ולהתעדכן בקשר לעריכותיהם כאן אם ואיך להוציא אותם לאור עולם כספרים או קבצים בעולם הספר התורני, ולדעתי יוכל הדבר לעודד ולעזור מאוד לכולם לעשות את זה בצורה הטובה ביותר, כגון: קבוצות רכישה שיעשו את זה בצורה מרוכזת אצל מדפיס אחד או מישהו המקורב לאתר באיזשהו צורה ויוכל להוזיל את העלות, גיוס תורמים, וכן מידע ועזרה בעצם העריכה בוורד שכידוע הוא תורה שלימה, השגת רישיונות של עורכים מחבריהם שהשתתפו בעריכת יצירתם, ועוד ועוד תועליות שאני בטוח שנוכל להבחין בהם בקלות כאשר הפורום יתחיל להיות רלוונטי בעז"ה.

כרגע אני כותב כאן רשימת ספרים שאני הקטן ראיתי וחושב שיכולים להיות לעזר רב לעולם התורה בצורה המודפסת שלהם:

א] ערכי השדי חמד [שכידוע עובדים עליו עכשיו]

ב] ערכי האוצר [כנ"ל]

כולם מוזמנים להעלות כאן ספרים אחרים שהם חושבים שכדאי שיודפסו וכן לחוות דעה בנושאי הפורום, תודה.

הועלה כאן בעצת משתמש:סיני ועוקר הריםשבח המצוות (שיחה) 10:18, 10 ביוני 2020 (UTC)

עזרה:תפריט ראשי[edit]

אתם בטוחים שהכל נצרך? ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 13:14, 18 ביוני 2020 (UTC)

לא הכל נצרך ישראל, אבל מה שבטוח לא נצרך זה להעתיק דף שלם לתוך הדיון. אנא הסר את תוכן הדף והחלף אותו בקישור לדף שעליו אתה מדבר. מהדורה קמא (שיחה) 13:21, 18 ביוני 2020 (UTC)
בוצע בוצע ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 13:38, 18 ביוני 2020 (UTC)

תבנית {{ש}} בדפי בבלי[edit]

זיהיתי אי אחידות בין הדפים ובעבר אף רשמתי זאת כפרוייקט עתידי לביצוע על ידי, אלא שפתאום אני מתלבט אם אכן זה נצרך. אולי עדיף לנו להיצמוד לדפוס וילנא עד הסוף ולא לבצע את ירידות השורה האלו באמצע הטקסט. סיני ועוקר הרים (שיחה) 04:10, 25 ביוני 2020 (UTC)

אנא תן דוגמה בעת העלאת שאלה תאורטית. נראה לי שהבנתי אותך, אבל אם לא כולם יבינו, המשמעות של הדיון מאבדת מערכה. אויצרניק (שיחה) 09:29, 25 ביוני 2020 (UTC)
מסכים. לדוגמה בבלי/ברכות/ב/א מול בבלי/הוריות/ב/א - בברכות הגמרא מתחילה בשורה נפרדת ובהוריות - לא. מה עדיף? סיני ועוקר הרים (שיחה) 10:30, 25 ביוני 2020 (UTC)

סדר בתבניות תחתונות[edit]

מה צריך להיות הסדר של התבניות בתחתית הדף? יש שלש תבניות שמונחות בדפים רבים, ואני אף פעם לא יודע באיזה סדר לשים אותם. מה הסדר של התבניות: {{ניווט כללי תחתון}}, {{פורסם בנחלת הכלל}} ו{{שולי הגליון}}? תודה רבה! עמיאל - שיחה 15:45, 3 ביוני 2020 (UTC)

עמד, שולי הגיליון לפני פורסם בנחלת הכלל. תשאל את מהדורא קמא על הניווט. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 20:07, 3 ביוני 2020 (UTC)
דווקא נראה לי שפורסם בנחלת הכלל קודם לשולי הגליון, כך זה ברשב"א על חולין למשל. עמיאל - שיחה 20:30, 3 ביוני 2020 (UTC)
כל מה שהועלה אוטומטית היה מוגבל לסדר מסוים שהכתיב הסקריפט שעשה את זה. ולכן אין ללמוד מזה.
יש סדר הגיוני, שכמובן אמור להיות נדון בין חברי האוצר, אציע את מה שאני חושב:
נתחיל מלמטה: "פורסם בנחלת הכלל" אמור להיות למטה, זו רק הודעה שנועדה למנוע מאתנו להפר זכויות יוצרים במקרה שאתר אחר הטעה אותנו לגבי מקור הטקסט ולאפשר לבעלים לעדכן אותנו בקלות על ההפרה כדי שנוכל להסיר את מה שאינו שלנו ולא לחטוא תוך כדי לימוד. אולי בעתיד ניצור כפתור פחות "מציק לעין" שיתן מענה לאותו נושא. "שולי הגליון" אמור להיות כמה שיותר קרוב לטקסט, ולכן בדרך כלל הוא העליון מבין השלושה. אבל לפעמים ההערות רבות ואז עדיף לשים קודם את תבנית ניווט כללי תחתון כדי לאפשר למי שלומד ברצף את גוף הטקסט "לדפדף" ימין ושמאל או לתחילת הדף בלי לחייב אותו לגלול עד למטה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 22:07, 3 ביוני 2020 (UTC)
לדעתי כדאי להחליט על צורה אחידה בכל הדפים, כך לא יהיה בלבול, וככה יהיה אפשר לעבור באמצעות בוט על כל הדפים שהתבניות נמצאות בהם, ולסדר אותם לפי הסדר שיסוכם כאן. גם בויקיפדיה יש בוט כזה, הנקרא בוט סדר הפרקים. אני מקווה שמערכת יודע ליצור כזה בוט (זה לא נשמע מסובך). עמיאל - שיחה 22:13, 3 ביוני 2020 (UTC)
תבניות הניווט יהיו תמיד הגבול העליון והתחתון - כל שאר התבניות בתוך מרחב הדף הזה, שולי הגליון מעל פורסם בנחלת הכלל בגלל שנרצה שהערות השוליים יופיעו מתחת הטקסט וההודעה על נחלת הכלל מתייחסת לגירסה הראשונה ולכן בלאו הכי לא תכלול את ההערות. אני חושב שהבוט שאיתו משתמש מהדורה קמא מכניס אוטומטי את שולי הגליון מתחת לפרסום בנחלת הכלל וזה לא טוב אבל לא קריטי. סיני ועוקר הרים (שיחה) 22:13, 3 ביוני 2020 (UTC)
(אחרי התנגשות)
הבוט בוויקיפדיה מוכר לנו, אבל אני לא בטוח שהתועלת שלו גדולה (מלבד הכלל העתיק ש"סדר צריך להיות" ע"ע בוויקיפדיה) בפרט אם יש שיקולים לחריגות בדפים מסוימים. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 22:18, 3 ביוני 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

אני בעד שהסדר יהיה {{שולי הגליון}}{{פורסם בנחלת הכלל}}{{ניווט כללי תחתון}}, ובדף עם הערות שוליים רבות (ע"פ חוות דעת עורך הדף), הסדר יהיה {{ניווט כללי תחתון}}{{שולי הגליון}}{{פורסם בנחלת הכלל}}. לדעתי פורסם בנחלת הכלל חייבת להיות אחרי שולי הגליון, הדף נראה מוזר אם היא לפניה. עמיאל - שיחה 19:49, 4 ביוני 2020 (UTC)

גם אני בעד ההצעה של עמיאל, בפרט אם מה שאמר מערכת יקרה והתבנית "פורסם" תופיע בשולי העמוד, כך שלא תהיה משמעות לנקודה שבה היא הונחה.
מה שכן, כל הצעה מהסוג הזה בעצם תמנע מאתנו להשתמש בעתיד בבוט סדר הפרקים של ויקיפדיה, לא שזה חמור כל כך. אוצר האוצר (שיחה) 12:57, 7 ביוני 2020 (UTC)
הסדר משתבש בשו"ת הרא"ש בגלל הטמעת 'שולי הגליון' בניווט התחתון. אפשר לסדר את זה? סיני ועוקר הרים (שיחה) 21:26, 4 ביולי 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────


{{שולי הגליון}}[edit]

(המשך הדיון הקודם)
ישראל קלר טוען שבכלל לא אמורים לשים את תבנית {{שולי הגליון}} באופן קבוע, אלא רק אם יש הערות בדף. אם דבריו יתקבלו, אז נסיר בכלל את שולי הגליון מתבנית הניווט התחתון, ברוב הדפים אין עדיין הערות. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 21:46, 4 ביולי 2020 (UTC)

תוכלו לראות מה הצעתי בדף השיחה של מערכת. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 05:56, 5 ביולי 2020 (UTC)
מערכת, אני רוצה להריץ בוט על כל הדפים שמקושרים לתבנית {{שולי הגליון}} ולמחוק אותה. מייד לאחר מכן אני רוצה להריץ בוט על כל הדפים שמקושרים לתבנית {{הערה}} ולא מקושרים לתבנית {{הערת שוליים}} ולהוסיף מעל/מתחת התבנית {{ניווט כללי תחתון}} את התבנית {{שולי הגליון}}. נראה לי שאני יודע איך לעשות את זה [1] (וכמובן אבדוק לפני בע"ה). מה דעתך? משהו מתנגד? מתוייגים כללי גמח"ט! ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 15:27, 25 בספטמבר 2020 (IDT)
בעצם יותר נוח ליצור רשימת דפים שיש בה את תבנית שולי הגליון, לסנן מתוכה את הדפים עם הערות ולהריץ את הבוט. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 22:15, 26 בספטמבר 2020 (IDT)
מערכת, הדיון עבר גם לדף השיחה של מי אדיר. ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 23:28, 26 בספטמבר 2020 (IDT)
 1. דרך האפשרות של list compare בAWB

פורטל:תרי"ג מצוות (משתמש:שבח המצוות/פורטל:תרי"ג מצוות)[edit]

אני רוצה להריץ AWB ולהוסיף קטגוריה לכל הדפים בפורטל (50 ומשהו דפים), השאלה היא איך לעשות את זה. אפשר סתם להוסיף את הקטגוריה קטגוריה:פורטל: תרי"ג מצוות או קטגוריה:תרי"ג מצוות (בלי "פורטל" נראה לי עדיף) בסוף הדף, ואפשר לעשות זאת באמצעות תבניות ניווט.

הבעיה היא שהניווט העליון כעת לא כ"כ נצרך, כיוון שהדף אליו ההירככיה מקשרת - פורטל:תרי"ג מצוות ממילא עדיין לא קיים. ו'הקודם' ו'הבא' גם לא מקשר לשום מקום (אפשר לעשות את הקודם והבא לפי סדר המצוות של הרמב"ם). בקשר לניווט התחתון - כעת הוא מוסיף את הקטגוריה קטגוריה:פורטל:תרי"ג מצוות (בלי רווח), אבל הבנתי שיש אפשרות לעשות תנאי מקומי שיצור רווח בין המילים... נכון?

בקיצור, יש לי שתי שאלות:

א. האם לקרוא לקטגוריה "פורטל: תרי"ג מצוות" או "תרי"ג מצוות"?

ב. האם וכיצד לעשות את תבניות הניווט?

דרך אגב: להזכירכם המרחב "פורטל" בכלל לא קיים, ולכן גם הקטגוריה וההירככיה מוסיפים את המילה פורטל... מתייג את מערכת ושבח המצוות. עמיאל - שיחה 15:53, 23 ביולי 2020 (UTC)

עכשיו אני רואה שדובר על עניין הפורטל הזה בשיחת משתמש:שבח המצוות ומהדורה קמא ניסה להתחיל לטפל בעניין והפסיק. עמיאל - שיחה 00:22, 26 ביולי 2020 (UTC)

תבנית:פותחת[edit]

אין כאן עדיין אולם דיונים לתבניות, לכן אציע את הצעתי כאן. לדעתי כדאי ליצור תבנית {{פותחת}} שבה יסמנו כל מילה ראשונה בפסקה, ואז נוכל לתת לה הוראות עיצוב (למשל הדגשה והגדלה) וגם ליצור אוטומטית עוגן לד"ה, שיהיה עוגן גם לראשי פסקאות חדשות (כאלה שנוצרו באתר אצלנו מחלוקת קטעים). מה דעת החברים? אברהם ברוכוביץ (שיחה) 16:26, 28 ביולי 2020 (UTC)

ספרי קבלה[edit]

למה אין קטגוריה לספרי קבלה? ספר הזהר, ספרי האר"י והרמ"ק ועוד, כבר קיים באתר מעט ספרי קבלה כמו: מפתחי חכמת אמת, קל"ח פתחי חכמה, אבל לא מופיעים בקטגוריה נפרדת וגם בלוגו שבדף הבית אין קטגוריה כזאת. Do2or (שיחה) 12:43, 28 באוגוסט 2020 (IDT)

תודה למערכת על יצירת הקטגוריה. מי אדיר (שיחה) 23:08, 26 בספטמבר 2020 (IDT)
ה"לוגו" בדף הבית צריך עדכון באמת, בהזדמנות. הדף "ספרים קיימים" טעון ריענון, אקווה למצוא זמן לטפל בו. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 23:27, 26 בספטמבר 2020 (IDT)

תיבת תקצירי עריכה[edit]

שלום,

הרהבתי עז להפעיל כברירת מחדל גאדג'ט שנותן רשימה של תקצירי עריכה קלאסיים בתחתית חלון העריכה. אם יש התנגדויות, כמובן שאסיר. אם יש בקשות לתקצירי עריכה מסוימים שאמורים להופיע בברירת המחדל (גם של אלמוניים), אשמח לקרוא ולהכניס במידת הצורך. דגש חזק - שיחה 00:10, 30 באוגוסט 2020 (IDT)

דגש חזק אני חושב שזה מצויין! הייתי שמח אם היה גם אפשרות "תבניות ניווט". תודה רבה! עמיאל - שיחה 18:57, 3 בספטמבר 2020 (IDT)
עמד, אתה יכול להגדיר לעצמך כמה תקצירי עריכה שתרצה בדף הcommon שלך. יש דף הסבר בויקיפדיה (יש קישור אליו בתחתית דף הסקריפט ים). ישר כח! ישראל קלר (שיחה) 19:09, 3 בספטמבר 2020 (IDT)

קרדיט לאתר חיצוני[edit]

כעת אני מייבא מדרש הילקוט ואני מעוניין לציין קרדיט לאתר חיצוני לא קשור לויקיפדיה, התבנית תבנית:קרד לא מתאים לזה, תוכלו להגיד לי איך לעשות זאת, ובנוסף אם אפשר לציין בדף השער שיהיה לע"נ כלשהוא? תודה! Do2or (שיחה) 11:51, 31 באוגוסט 2020 (IDT)

Do2or, נתקלתי בהודעתך עכשיו. היא עדיין רלוונטית? מי אדיר (שיחה) 23:07, 26 בספטמבר 2020 (IDT)
מי אדיר אני מעוניין שתבררו אם אין בעיה של זכויות בהעתקה מצל הרים, למרות שאני כבר בררתי וקבלתי אישור אבל אם יהיה לכם אישור בכתב אז אוכל להמשיך, בינתיים הפסקתי את כל ההעלאה ומה שאני מעלה מעכשיו זה העלאה שלי.--Do2or (שיחה) 23:50, 26 בספטמבר 2020 (IDT)

העברת הילקוט שמעוני[edit]

אני מבקש להעביר את מדרש הילקוט שמעוני במקום ילקוט שמעוני/בראשית/א ל ילקוט שמעוני/תורה/א או ילקוט שמעוני/א/א וכן לה' חומשי תורה ולאחד את נביאים כתובים בדף ילקוט שמעוני/נ"ך/א או ילקוט שמעוני/ב/א כדי להקל על מי שירצה להטמיע קישור לשם שלא יבזבז זמן בחיפוש אחר הקישור המתאים, וכך הוא ג"כ החלוקה ברוב הספרים. Do2or (שיחה) 16:58, 4 בספטמבר 2020 (IDT)

יותר מצאה חן בעיני ההצעה ילקוט שמעוני/תורה/מספר הרמז, ילקוט שמעוני/נ"ך/מספר הרמז, מאות א' וב' סתמיות. עשינו בעבר דבר כזה בשו"ת חתם סופר ונורא קשה לזכור בעל פה, מה זה א' ומה זה ב' וג' וכו'. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 12:02, 8 בספטמבר 2020 (IDT)

צורת הדף[edit]

אני מציע להחליף את הקישורים של הש"ס צורת הדף מ-HebrewBooks לאתר זה שניתן להעתיק גם כן ממנו. היה עדיף אם תשלבו אותו באתר כ-frame ולא שיצטרכו לגלוש לאתר אחר.--Do2or (שיחה) 03:34, 30 בספטמבר 2020 (IDT)

Do2or, התצוגה שם לא נראית לי כל כך, ואם מישהו רוצה הוא יכול להעתיק מהאוצר, למה צריך את צורת הדף של האתר ההוא? חוץ מזה, אני לא חושב שיש אפשרות לקשר לדף ספסיציפי באתר הזה, משום שהאתר לא מכיל דף HTML נפרד לכל דף בש"ס כך שאפשר לקשר לכל אחד בנפרד, אלא באמצעות דף HTML בודד המכיל בתוכו script שרץ על כל הדפים בש"ס, ככה שזה פשוט לא מעשי לקשר לשם באמצעות קישורים רגילים (אולי רק באמצעות סקריפט מיוחד שמישהו יכתוב יהיה אפשר לקשר לשם, וגם זה אולי). עמיאל - שיחה 10:24, 30 בספטמבר 2020 (IDT)
התצוגה בדף שנפתח (עירובין יג) מחרידה, הטקסט מבולבל ועולה אחד על השני. כשלומד מחפש צורת הדף הוא מעדיף לקבל את הטקסט במתכונת מודפסת, אם הוא רוצה טקסט להעתקה הוא יכול להעתיק אותו מהאוצר כמו שכתב עמד. כן הייתי מקשר לאתר זה בדף משתמש:עורך תורני/עזרים/מאגרים (ומוצא את הבמה הזאת לקרוא לעורך תורני להמשיך במלאכתו ואף להעביר את הדף למרחב הראשי). סיני ועוקר הרים (שיחה) 10:29, 30 בספטמבר 2020 (IDT)
ראיתי שהאיכות לא משהו שם וזה בגלל שרוב הדף פנוי להודעת האתר, לכן הצעתי אם יש אפשרות לייבא רק את צורת הדף ללא המודעה כמסגרת באתר כדי שיתפוס דף מלא ואז האיכות בסדר.--Do2or (שיחה) 11:08, 30 בספטמבר 2020 (IDT)
אני לא חושב שאפשרי לייבא משם את האלגוריתם המשוכלל שמצלם את צורת הדף, לפחות לא בשלב הזה. לפי מה שהבנתי ממה שכתוב שם הם רוצים מתישהו לשחרר את זה כתוכנת קוד פתוח או משהו. עמיאל - שיחה 12:13, 30 בספטמבר 2020 (IDT)
יש עוד אתרים שעובדים על צורת הדף שתאפשר העתקה, כרגע ממה שהבנתי אין מישהו שהצליח לעשות את זה בצורה יפה ונוחה כמו דף גמרא מודפס, ולכן לדעתי כדאי להסתפק במה שיש לנו, אנחנו נשקיע בטקסט ומי שמחפש צורת הדף יוכל לעבור למהדורה המודפסת של וגשל בהיברו בוקס. מי אדיר (שיחה) 23:19, 30 בספטמבר 2020 (IDT)

ספר מגן אבות[edit]

אני רוצה לדעת אם יש זכויות מגבילות בספר הזה "מגן אבות" או שהוא מתאים לאתר, באתר Hebrewbooks צוין ששנת ההדפסה היא תרס"ב, אך בתוך הספר כתבו שהודפס מחדש בשנת תשס"ד--Do2or (שיחה) 09:17, 2 באוקטובר 2020 (IDT)

השאלה היא כללית: האם יש זכויות על הדפסה ספר במהדורת צילום. אז ככה, אם המדפיס החדש לא עשה דבר מעבר לצילום כמובן שאין לו שום זכויות על גוף הספר, השאלה היא במקרה שהוא כן עשה ריטוש או דברים דומים. אבל בפשטות גם במקרה כזה הרי שלנו אין שום תועלת בריטושו כיון שבלאו הכי אנחנו מקלידים את הספר מחדש (אולי זה עוזר קצת להמרה אך גם זה לא יותר מדי), זאת דעתי מה אומר מערכת. סיני ועוקר הרים (שיחה) 10:40, 2 באוקטובר 2020 (IDT)
אפשר לראות כאן בספרייית רוסיה שהספר הודפס באותו מתכונת של שנת תרס"ב ואני לא מבחין בשום תוספת או שינוי.--Do2or (שיחה) 12:28, 2 באוקטובר 2020 (IDT)
מבחינה מסויימת הספר שם נראה אף יותר איכותי. תוכל להעתיק/להמיר דרך שם לכאורה, אבל גם דרך היברו בוקס אין מקום לחשש. מי אדיר (שיחה) 15:09, 2 באוקטובר 2020 (IDT)
מותר להקליד/להמיר משם. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 10:06, 7 באוקטובר 2020 (IDT)

שמיטה ויובל[edit]

רוח השמיטה החלה נושבת באזורנו (כך נראה מדף השינויים האחרונים...) ויש מקום לדון בנוגע לערכי שמיטה ויובל. ברמת העיקרון אפשר היה להפריד כמו שקיים היום באוצר בין ערך "שמיטה" לערך "יובל" אבל מצד שני יש הרבה דברים זהים, כמו לדוגמא הנדון על ספירת השנים בשמיטה ויובל, קדושת השנה בשמיטה ויובל ועוד דברים דומים. האם ניצור ערך נוסף שיקרא "שמיטה ויובל", או שנאחד את 2 הערכים, או שנכתוב את המידע באופן כפול? מצולות ים (שיחה) 10:25, 8 בנובמבר 2020 (IST)


חיפוש בספר מסויים וניווט בין פרקי הספר[edit]

אני מעוניין שתוסיפו אפשרות חיפוש שיחפש רק בתוך ספר מסויים ולא בתוך כל מאגר האוצר, וגם שהניווט בתוך ספרים של פרשני התורה שיעבור בין הפרשיות ולא רק כזה אותיות א.., לדוגמא בספר ברכת שמואל הניווט מפנה ל- א.. במקום לפרשה הבאה. Do2or (שיחה) 19:49, 21 בנובמבר 2020 (IST)

שבוע טוב גם לך. לגבי א' - אכן אפשרות נחוצה, אנסה לדבר עם מומחי מדיה-ויקי כדי לבדוק כמה זה מעשי במיידי, בכל אופן רשמתי לעצמי כמשהו ראשון במעלה לפיתוח. תודה על זה. לגבי ב', ניווט פרשיות וכדומה מבוצע באמצעות הוראות מדויקות בתבנית ניווט כללי עליון הייעודית של כל ספר, אני מטפל לאט לאט בהרבה ספרים ואי"ה גם יומו של ברכת שמואל יבוא. תודה על הכל. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 01:13, 22 בנובמבר 2020 (IST)
נראה לי שתבנית:חיפוש יכולה לענות לבקשה א', לא? ראו דוגמה בויקיטקסט. עמיאל - שיחה 21:12, 3 בדצמבר 2020 (IST)
ערב טוב, אני חושב שהתבנית חוסכת רק לכתוב מילות חיפוש, אבל צריך שהמנגנון יתמוך בזה. בוויקיפדיה למשל אתה יכול לחפש בקוד מקור על ידי הוספת insource בתחילת החיפוש, ופה זה לא עובד. גמליאל דניאלי (שיחה) 21:17, 3 בדצמבר 2020 (IST)
עכשיו אני רואה שאתה צודק. בחיפוש הזה למשל, כתוב בראש הדף חיפוש רק בדפים ששמם מתחיל ב"בבלי/", אבל בפועל מוצגים גם דפים אחרים. זה כנראה בגלל שחסרות לנו הרחבות שקיימות בויקיפדיה, או שגרסת התוכנה ישנה יותר. עמיאל - שיחה 21:21, 3 בדצמבר 2020 (IST)

שאלה[edit]

ב"ה

מהי מטרת האתר?

האם יש בו מקום ליצירת ערכים על גדולי ישראל וכדומה?

אם לא אז מה? אשמח לתשובה. חסיד (שיחה) 17:39, 6 בדצמבר 2020 (IST)

אין ערכים על גדולי ישראל כי אם על מושגים תורניים. ראה ערכי אוצר הספרים היהודי השיתופי. למטרת האתר ראה עוד אוצר:ברוכים הבאים. Sije (שיחה) 08:42, 7 בדצמבר 2020 (IST)
Sije, הרב חסיד נענה בדף שיחתו, והופנה על ידי העורכים לדף שו"ת העוסק בענין זה. יישר כח. מי אדיר (שיחה) 12:01, 7 בדצמבר 2020 (IST)

הדגשת תחביר[edit]

לאחרונה לא ניתן להפעיל את הסקריפט להדגשת תחביר, אם אני מפעיל אותו אני מקבל חלון עם צבעים ללא אותיות ובלתי אפשרי לערוך את התוכן, כמו בתמונה הבאה: Syntax Highlighter error.JPG זה תקלה של התקופה האחרונה, בעבר השתמשתי בזה בלי בעיות. Do2or (שיחה | תרומות | דפי משנה) לא חתמ/ה

גם אני נתקלתי בזה ולכן הפסקתי את פעולת הסקריפט לעת עתה, מנסה לברר מה זה אמור להיות. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 16:30, 15 בדצמבר 2020 (IST)
ממש "ברוך שכיוונתי", גם אני עצרתי את הסקריפט הזה. אולי Davidnead שגם מריץ אותו, יוכל להעלות רעיון מה קרה? אויצרניק (שיחה) 16:40, 15 בדצמבר 2020 (IST)
שלמה סידר את זה ב"אנציקלופדיה היהודית", אולי ישמח לזכות גם כאן את הרבים. יישר כחו מראש! האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 13:27, 18 בדצמבר 2020 (IST)
אשמח, אבל לצורך זה אני צריך הרשאת עורך ממשק.--שלמה (שיחה) 10:10, 21 בדצמבר 2020 (IST)
שלמה, תודה רבה! קיבלת כמובן את ההרשאה, אנא השתמש בה בזהירות. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 18:38, 21 בדצמבר 2020 (IST)
טופל. הסקריפט החילופי נמצא בדף מדיה ויקי:צביעת תחביר.js. אשמח שתדווחו אם זה תקין.--שלמה (שיחה) 23:28, 23 בדצמבר 2020 (IST)
הסקריפט החילופי פתר את הבעיה בחלק מהאתר חוץ מכמה דפים שעדיין יש בעיה, לדוגמא באולם הדיונים כדי לערוך הודעה זו הייתי חייב לבטל אותו כי הופיעה אותה בעיה של צבעים ללא אותיות. תודה! Do2or (שיחה) 08:43, 24 בדצמבר 2020 (IST)
רענון קשיח עשית?--שלמה (שיחה) 09:15, 24 בדצמבר 2020 (IST)
אכן עשיתי ולא עזר .Do2or (שיחה) 09:24, 24 בדצמבר 2020 (IST)
בבדיקה.--שלמה (שיחה) 09:32, 24 בדצמבר 2020 (IST)
מעניין. תבורך. מתקין אותו אצלי בחזרה. נראה מה יקרה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 11:13, 24 בדצמבר 2020 (IST)
אכן יש בעיות בחלק מהדפים. אין לי פתרון. משתמש:Davidnead אמר לי שייתכן שזה קשור לשינויים בדפדפדנים.--שלמה (שיחה) 11:18, 24 בדצמבר 2020 (IST)
בדקתי ולא עובד. תודה בינתיים נחשוב הלאה איך מתגברים על זה. בעיקר מעניין טכנית מה נשתנה. תודה רבה בינתיים ו... בוא יותר, שנראה אותך. :) האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 11:20, 24 בדצמבר 2020 (IST)
הסתדר משהו כי הדף הזה עכשיו נטען כמו שצריך, בעריכת הסקריפט מופיע בצד אזהרה שבחלק מהדפדפנים יוחלף חלק מהתווים, בכל אופן נראה שזה יסתדר, תודה!Do2or (שיחה) 11:24, 24 בדצמבר 2020 (IST)
הבעיה עדיין קיימת בחלק מהדפים בדפדפן מבוססי Chrome, ב-Internet Explorer 11 הישן אין את הבעיה הזאת אבל גם הסקריפט שם לא עובד בכלל, בנוסף בדפדפן מבוסס Chrome לא ניתן לבצע ניתוק מהחשבון, מופנה להודעה שהדף אינו קיים. תודה!Do2or (שיחה) 19:57, 26 בדצמבר 2020 (IST)
אין לי פתרון, אבל אני ינסה גרסה ישנה של כרום.--שלמה (שיחה) 20:53, 26 בדצמבר 2020 (IST)
תנסו עם הגרסאות הישנות דלהלן: גרסה להתקנה אופליין: כאן (לבקש הרשאת גישה ולכתוב את שם המשתמש), וגרסה ניידת ישנה כאן (כנ"ל). בהצלחה!--שלמה (שיחה) 22:29, 26 בדצמבר 2020 (IST)
ראיתי שעם Firefox אין את הבעיות שיש עם הדפדפנים מבוססי Chrome תודה! Do2or (שיחה) 17:31, 28 בדצמבר 2020 (IST)

השגות הראב"ד על בעל המאור[edit]

בדף נפרד או כהערה, ואם כהערה באיזו דרך ובאמצעות איזו תבנית? מצולות ים (שיחה) 00:58, 15 בדצמבר 2020 (IST)

נראה לי לכל אחד מנושאי הכלים של הרי"ף מגיע דף בפני עצמו, והוא הדין להשגות הראב"ד על בעל המאור. אם צריך אפשר להשתמש בתבנית דומה ל{{תועפור}} שכתב מהדורה קמא בשעתו. דבר נוסף שקצת קשור, צריך גם ליצור תבנית ניווט וסרגל ייעודיים לרי"ף ומפרשיו, לכשיועלו לאוצר, וכמו כן לרא"ש ומפרשיו (מערכת יש לאל ידך לעשות זאת?). עמיאל - שיחה 15:59, 15 בדצמבר 2020 (IST)
כן, תודה על התיוג, אני רוצה לעשות את זה וגם לתלמוד ירושלמי ומפרשיו. חיכיתי שיהיה לנו לפחות על דף אחד במקום כלשהו כמה מפרשים. מהדורה קמא התחיל להעלות את מפרשי הרא"ש אבל לאחרונה הוא עמוס מאד ואני לא יודע איפה זה אוחז. אולי התיוג פה ינדנד לו עוד קצת (יקירי, קח את זה חיובי, לא מתכוון ללחוץ). האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 16:29, 15 בדצמבר 2020 (IST)

מקורות נוסח הספרים[edit]

- הועבר מהדף שיחה:עמוד ראשי

חסר באתר מקורות לנוסח הספרים. בספרים רבים חשוב לדעת ע"פ איזו מהדורה הוקלד (למשל תנ"ך ומפרשיו).

שוב מצאתי שנוסח התנ"ך לקוח מהאתר הזה שבו יש העתקה מדוייקת של כת"י לניגרד. אבל חשוב מאד לציין למשתמש,, שמהדורה זו אינה תואמת את נוסח המסורה; זאת אומרת מהדורה זו אינה תואמת את ספרי התורה האשכנזיים / ספרדים / תימנים, במקומות רבים!

פירוט המקומות ראה כאן. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי

תודה, אכן דברי טעם. בנוגע לנוסח התנ"ך: מהדורת התנ"ך, כמו גם ספרים רבים אחרים, הועלתה מתוך אתר ספריא. האתר הנ"ל מציג בצורה פשוטה וברורה את מקורותיו. ניתן לזהות ספר שהועלה מספריא ע"י הצצה בגרסאות הקודמות של הדף שם מוצגים כל תקצירי העריכה ובהם גם מקור הטקסט. כמו כן, תבנית "העלאה אוטומטית" ותבנית "פורסם בנחלת הכלל" מהוות אף הם "תמרור" המורה על טקסט שמקורו חיצוני ולא הוקלד בפעם הראשונה על גבי האוצר. נשמח לראותך מטה שכם למאמץ הכביר. מי אדיר (שיחה) 14:39, 27 בדצמבר 2020 (IST)
אתר ספריא העתיקו מהאתר שציינתי (כמו שכתבו לי מנהלי אתר ספריא). זה שהמקור הוא מקור חיצוני, עדיין אין זה אומר למשתמש שאין זה תואם לכתיב המסורה. המשתמש מבין לתומו, שנוסח התנ"ך הוא הנוסח המקובל, ואינו יודע שיש פה שינויים בכתיב. אני מקווה שלא יעתיקו מכאן גם להדפסת חומשים.--93.172.135.109 10:32, 28 בדצמבר 2020 (IST)
המשתמש אינו יכול לקבל את הדברים הכתובים כתורה מסיני, כמובן שאנו שואפים להגיע לדיוק מקסימלי ובשביל זה אנו צריכים את האנשים שהדבר יקר ללבם, קרי: אתה. בא תתרום אף אתה מזמנך ונוכל לההדיר ולהגיה את הנוסח בהתאם למנהג ישראל. ניתן לכתוב על כך בדף שיחה:תנ"ך, ובמידה ויצטבר שם מידע חשוב בעניין נוכל אף לפתוח דף שיעסוק בנוסחי התנ"ך וכל כיוצא בזה. יישר כח על הערתך. מי אדיר (שיחה) 11:40, 28 בדצמבר 2020 (IST)

שם דפי המדרש ומראי מקומות למדרש רבה[edit]

במהלך עבודה על ספר מסוים נצרכתי ליצור מראיה מקום לדף מסוים במדרש רבה שעוד לא קיים באוצר, ועלו לי שתי שאלות בעניין שם הדף וצורת כתיבת המראה מקום:

 1. שם הדף: האם צריך להיות מדרש רבה/ספר/פרשה/פיסקא או ספר רבה/פרשה/פיסקא. לי יותר נראה כמו האפשרות הראשונה, כך אפשר ליצור דפים מקבילים למפרשי המדרש, אבל שמות דפי איכה רבה הם בצורה השניה.
 2. צורת המ"מ: האם לכתוב "בראשית רבה ט א", "בראשית רבה פרשה ט פיסקא (פיסקא או פיסקה או פסקה) א", "מ"ר בראשית ט א", או צורה אחרת?

מתוייגים כללי. בברכה, עמיאל - שיחה 14:52, 12 בינואר 2021 (IST)

שוב מצאתי שבדף אוצר:עקרונות וקווים מנחים/קישורים‎ כתוב שהצורה צריכה להיות בראשית רבה/פרשתא/פסקה, אבל כפי שכתבתי, לפי זה כשנתחיל לעשות דפי מפרשים על מ"ר, נצטרך ליצור את הדף יפה תואר על בראשית רבה/פרשתא/פסקה. עמיאל - שיחה 14:54, 12 בינואר 2021 (IST)
אני בעד המבנה החסכוני הנ"ל, לגבי שמות המפרשים אפשר כמו שהצעת, אבל טכנית נראה לי שאפשר גם לעשות יפה תואר/בראשית/פרשתא/פסקה ועדיין "לשדך ביניהם" בסרגל המדרש ומפרשיו שיעשו מתישהו. אבל מה שהצעת יותר טוב, השם יותר ברור, וגם לא נשאר סקטור בשם "בראשית" שעשוי לבלבל מישהו עם ספר על התנ"ך. אוצר האוצר (שיחה) 15:12, 12 בינואר 2021 (IST)
בעד. ואולי באמת כדאי כבר ליצור סרגל למדרש ומפרשיו ולירושלמי ומפרשיו. מתייג את מערכת. מהדורה קמא (שיחה) 12:03, 14 בינואר 2021 (IST)

קישור דיבור המתחיל במפרשים[edit]

ראו כאן עריכותיי האחרונות. איני יודע אם כדאי לעשות קישורים אלו או לא. מה דעתכם? מי אדיר (שיחה) 10:08, 19 בינואר 2021 (IST)

אני חושב שזה יפה ומועיל. סיני ועוקר הרים (שיחה) 19:03, 19 בינואר 2021 (IST)
תודה, אשמח לדעת גם מה דעת מערכת, עמד, מושך בשבט, נועם ושאר העורכים. מי אדיר (שיחה) 10:33, 20 בינואר 2021 (IST)
אני גם בעד. עמיאל - שיחה 11:04, 20 בינואר 2021 (IST)
זה נהדר! אויצרניק (שיחה) 11:21, 20 בינואר 2021 (IST)

מדרש רבה ומפרשיו: מספר שאלות[edit]

ידוע ומפורסם שמהדורה קמא החל בימים האחרונים להעלות מפרשי מדרש רבה, ונקווה שבעז"ה נזכה גם להעלאת המדרש עצמו. במהלך ההתעסקות עם המדרש עלו לי כמה שאלות שנראה לי שצריכות דיון בין כל חברי האוצר, והריני פורטן לפניכם:

א. חלוקת פרשות המדרש לפסקאות: לפי מה שראיתי קיימות שתי חלוקות לפסקאות: החלוקה של ספריא ומספר דפוסים, שהיא שיטת החלוקה של מפרשי המדרש שמהדורה קמא מעלה כעת. וחלוקה של הדפוסים הישנים, שמחלקת כל פרשה למספר גדול יותר של פסקאות. כך למשל עץ יוסף על בראשית רבה/א/א כולל את שתי הפסקאות שנמצאות בבראשית רבה/א/א ובראשית רבה/א/ב. בשיר השירים רבה למשל ההבדל מאד זועק, כשבחלוקה של ספריא יש רק 17 פסקאות (אחת על כל פסוק) בפרשה א', שמחולקות לתתי פסקאות, ובחלוקה הישנה יש 67 פסקאות. לא בדקתי לעומק את העניין ואני לא יודע איזה חלוקה עדיפה. צריך להחליט מה החלוקה הנכונה יותר ולעשות התאמה.

ב. נוסח המדרש ומפרשיו: בפירוש מתנות כהונה יש הבדלים רבים בנוסח בין דפוס למשנהו. לא בדקתי, אבל יתכן שכך זה גם במפרשים אחרים ובנוסח המדרש עצמו. ספריא הקיפו בסוגריים מרובעות את הטקסט שנוסף בדפוסים החדשים ולא היה קיים בדפוסים הישנים, אבל נראה לי שהסוגריים מיותרות ומפריעות ויש להסירם. מה דעתכם?

ג. על זה לא כ"כ צריך לדון אבל אני מנצל את הבמה בשביל זה: יצרתי את התבנית {{מדרש רבה}} שמטרתה לקבץ את כל פרשיות פרשה מסויימת לדף אחד. הדגמה של פעולתה ניתן לראות בדף מתנות כהונה על בראשית רבה/א. אשמח לאישור החברים (מערכת ומהדורה קמא...קריצה) להוסיפה בכל דפי הפרשות של המדרש ומפרשיו, וכמו כן להערות על העיצוב וכד'.

בברכה, עמיאל - שיחה 15:10, 19 בינואר 2021 (IST)

ג. אני בעד תבנית:קריצה חוזרת, אבל חשוב לשמוע עוד דעות. לגבי החלוקה נראה לי שהחלוקה שבה השתמשו ספריא ודאי תשמש אותנו, ולו כהפניות, ולכן אמשיך את ההעלאה לפי חלוקה זו, ובמקביל נמשיך לבדוק את המהדורות.
ד. מישהו יוכל לעשות לי סדר לגבי יפה תואר/ויקרא/א/א - יפה תואר? יש מהדורה אחת מורחבת/שלמה ויש את הפירוש שנדפס על המדרש במהדורת וילנא וכנראה משם הוקלד לספריא? מהדורה קמא (שיחה) 17:35, 19 בינואר 2021 (IST)
ב. אם מדובר בכמות גדולה מאד של הגהות ואכן הנוסח הרחב יותר הוא הנוסח המקובל בדפוסים האחרונים, אפשר לוותר על הסוגריים המרובעות אך בתנאי שיצויין בהערת שוליים שבדפוסים ישנים אינו. סיני ועוקר הרים (שיחה) 19:05, 19 בינואר 2021 (IST)
ב. סיני ועוקר הרים, אכן מדובר בכמות גדולה מאד (3 או 4 הגהות בעמוד), לפחות בחלקים מסויימים של הפירוש. לאחר בירור מעמיק מסתבר שהנוסח המלא של הפירוש הוא הנוסח המקורי שהודפס בדפוסים הראשונים (קראקא שסט וקושטא תב. בדפוסים שאחריהם (למשל לעמברג תקעא לבוב תרלד) השמיטו משום מה חלקים נרחבים מהפירוש, שכוללים בעיקר שינויי גרסאות וציונים לפירושים ומקורות אחרים. הדפוסים החדשים (וגשל למשל) בעקבות דפוס וילנא, החזירו את ההשמטות בתוך סוגריים מרובעות, ולא ברור מדוע לא הטמיעו אותם לגמרי בגוף הפירוש. לכן אני מתלבט אם צריך לציין את זה בכלל, כיוון שאין לזה זכר בדפוסים הראשונים. במידה וכן - איך אמורים לציין בהערה היכן מתחילה והיכן נגמרת ההשמטה?
ד. מהדורה קמא, צדקת בהשערתך בקשר ליפה תואר, הנה ציטוט מויקיפדיה בערך על המחבר: הדפסת שאר ספריו על המדרש נמשכה שנים רבות לאחר מותו. בשל גודלו של החיבור והרצון להדפיסו עם פירושים נוספים נעשה קיצור לביאורו על ידי אחד מחכמי וילנא במאה ה-19. פירוש זה הוא המוכר והמצוי כיום במדרש רבה בהוצאת וילנא.
לפי זה נראה לי אפשר לפצל את הפירוש לשני דפים, אחד יקרא יפה תואר על בראשית רבה, ואחד יקרא יפה תואר הקצר על בראשית רבה, בדומה למה שספריא עשו במהרז"ו. עמיאל - שיחה 19:46, 19 בינואר 2021 (IST)
היפה תואר הקצר הוא המוכר, אז אולי יפה תואר הארוך על בראשית רבה או יפה תואר השלם על בראשית רבה? מהדורה קמא (שיחה) 20:09, 19 בינואר 2021 (IST)
ישנם שני חיבורים מלוקטים מספר יפה תואר, הפירוש המלוקט שנדפס במדרש דפוס וילנא נלקט ע"י מרדכי פלונגיאן (יש עליו ערך בוויקיפדיה), ועי"ש בתחילת כרך ראשון עמ' XII ("הקדמת המלקט החדש מספר יפה תאר") שמבאר באריכות מדוע הליקוט שלו יותר טוב מהליקוט הקודם. Sije (שיחה) 20:29, 19 בינואר 2021 (IST)
א. בוגשל (שזו המהדורה החדשה הטובה ביותר לכאורה) בכלל אין את החלוקה הקטנה יותר. אולי אצלנו כן כדאי לשמר אותה בדרך כלשהי אבל בודאי שכדאי שהחלוקה המוכרת יותר היא תהיה הבסיס. סיני ועוקר הרים (שיחה) 20:48, 19 בינואר 2021 (IST)
ב. אם מדובר בכמות גדולה אפשר אולי לסמן בסוף כל אות בהערה את המשפטים החסרים ולציין ממילה עד מילה. סיני ועוקר הרים (שיחה) 20:48, 19 בינואר 2021 (IST)
סיני ועוקר הרים, זה לא מדוייק שבוגשל אין בכלל את החלוקה הקטנה. הם ציינו אותה בפירוש עץ יוסף בסוגריים מרובעות. אנחנו יכולים לעשות משהו דומה לזה באמצעות סימון תחילת הפסקאות בחלוקה הקטנה יותר על ידי סוגריים. עמיאל - שיחה 01:24, 20 בינואר 2021 (IST)
תודה לכל המשתתפים בדיון. רוב השאלות נפתרו לי, מלבד העניין של ייצוג החלוקה הישנה שלוט בערפל, ואני עדיין לא בטוח בקשר לשינויי נוסחאות. מהדורה קמא, בקשר ליפה תואר, אני בעד יפה תואר השלם. עמיאל - שיחה 13:14, 22 בינואר 2021 (IST)
מצטרף להצעה של יפה תואר השלם. לגבי החלוקה, תנו לי ללמוד את הנושא ואבוא עם הצעה. שינויי נוסחאות - אם ישנם רבים מובהקים במהדורה ידועה מסוימת, זה מצדיק יצירת מהדורה נפרדת, אבל אם לא, אז קובעים כבסיס את המהדורה התקנית (נניח וילנא) או את הדפוס הראשון, וכל הוספה או שינוי יצויינו בהערות שוליים עם כתובת למקור השינוי. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 20:34, 23 בינואר 2021 (IST)
הערה: מדף השער (השני) של מהדורת וילנא: יפה תואר ... נלקט על ידי חכם מופלא (כוונתם למרדכי פלונגיאן כמבואר מהקדמתו שם) "ובתוכם הערות מהרב המלקט מסוגרות בשני חצאי רבוע" (=סוגריים מרובעים). Sije (שיחה) 10:50, 24 בינואר 2021 (IST)

ערכים שלא נוצרו[edit]

משתמשים יקרים, רבתה התופעה, שבה אנשים רוצים לתרום לאתר, אך לא יודעים מה צריך לתרום ומאיפה לתחיל. לכן אציעה להכין קטגוריה, ובה ככל רשימת הערכים החסרים כעת באתר (או אולי חלקית), כפי שעשו בשאר האתרים ואז משתמשים הנרשמים לאתר, יכלו לראות במה צריך את עזרתם, בלי להתחיל לבזבז זמן בחיפושים איפה חסרים ערכים. וכך האתר יתפתח יותר. (כמובן יכול להיות שכבר יש כזה דבר ולא ראיתי..).

נ.ב. ראיתי את ה'מראי מקומות', ואני חייב לציין שזה ממש מיזם נפלא, ומואד שימושי!, וחייבים לשים עליו דגש. ולכן כל מי שיש לו יד ורגל בנושאים אלו, שיעזור וירחיב את המיזם.

נ.ב. האם מטרת האתר היא אך ורק למטרת כלילת כל ארון הספרים היהודי, או גם יצירת ערכים איכותיים על מושגים תורניים בסיסיים?
בכבוד רב, קולמוס. (שיחה) 08:35, 14 בפברואר 2021 (IST)

רעיון מעולה, אבל מאחר שמרחב הערכים של האוצר עדיין בחיתוליו לכן רשימה כזו קצת קשה להכנה. יש רשימה שונה אך בעלת אפקט זהה בשם ערך/מפתח ערכים שם יש גם רשימה של ערכים חסרים/לא חסרים באוצר עם מפתח לאנציקלופדיות אחרות שעסקו בהם. אפשר להרחיב את הרשימה הזאת או ליצור רשימה חדשה ב, תוכל לעשות זאת בעצמך בטוחני שיצטרפו אליך גם עורכים אחרים.
מרחב המראי מקומות הוא אכן אחד מאבני היסוד של האוצר, כפי שכתבת רק מי שיש לו יד ורגל בנושאים אלו יכול לעשות זאת ולכן באופן כללי לא תמיד שמים לב לשינויים שמתבצעים בו ולתוספות החשובות שנוספות במסגרת פרוייקט זה. הלוואי ובזכותך יוסיפו הלומדים עוד ועוד מראי מקומות.
יצירת ערכים על מושגים תורניים, האם לא נתקלת בכלל במרחב הערכים של האוצר או שאתה שואל על מעבר לזה?
מי אדיר (שיחה) 09:11, 14 בפברואר 2021 (IST)
תורה רבה, ויישר כח, אך נראה לי שכעת לא אוכל להתפנות ליצירת הקטגוריה, אולי אח"כ. אשמח שמשתמש אחר יפתח, ואני יוסיף לו בעז"ה הרבה מהערכים החסרים כעת.בכבוד רב, קולמוס. (שיחה) 09:28, 14 בפברואר 2021 (IST)
הקמתי את זה כעת, ערך/רשימת ערכים נצרכים. הפרוייקט מתחלק לשתי קטגוריות, ערכים החסרים באתר, וערכים הזקוקים עריכה. אתם מוזמנים להיכנס ולכתוב מה צריך לעשות ומה צריך עריכה. בכבוד רב, קולמוס. (שיחה) 10:41, 14 בפברואר 2021 (IST)
מערכת כדאי אולי לשים את זה בקישורים הנמצאים בצד ימין ליד האולם דיונים הלוח מודעות וכו' כדי שמשתמשים חדשים יוכלו להגיע לרשימה זו בקלות ולהתחיל לערוך.

כה לחי![edit]

ראשית כל, אפתח במילות ברכה לאתר הנפלא ולעורכיו, דעו לכם כי הפעולות שלכם מבורכים, ואין לכם מושג עד כמה שמיזם זה נחוץ לבני התורה, אשרינו שזכינו!

אני כבר ב"ה עורך בכמה אתרי ויקי, המכלול וכו' תחת משתמש שונה, ולאחר שנודע לי על האתר הזה הצטרפתי אליו, במטרה לשפר אותו בס"ד. לסיכום, אשמח לדעת במה אוכל לעזור, איזה ספרים צריך להעלות (מאיפה) וכו'. כמו כן, אתמקד גם ביצירת תבניות לשיפור הקהילתיות באתר. בהצלחה רבה לכולנו! תא שמע (שיחה) 15:59, 14 בפברואר 2021 (IST)

ברוך הבא תא שמע, תוכל לראות דברים שנכתבו עבור שאלה דומה בדף עורכים שואלים. המון ברכות! מצולות ים (שיחה) 16:03, 14 בפברואר 2021 (IST)

הוספת מרחב דיון[edit]

ראיתי שהוערך היקר שס יידן הי"ו, העביר דיונים על הדף היומי מבית המדרש לדף השיחה של הדף, היינו למשל שיחה:רש"י/פסחים/נג/א. חשבתי אולי להוסיף מרחב לכל ערך, שיהיה לו גם שיחה - בשביל לדון אודות הערך בענינים הטכניים, וגם דף נגיד בשם 'דיון' שבו ידונו העורכים אודות הדף היומי, כפי שעשה העורך הנ"ל. מה דעת העורכים שליט"א? תא שמע (שיחה) 11:10, 15 בפברואר 2021 (IST)

חבל להתפרס יותר מדי. מה שכן, אפשר לארכב בקביעות נושאים טכניים שנפתרו ולהשאיר את דף השיחה לדיונים תורניים. מהדורה קמא (שיחה) 12:01, 15 בפברואר 2021 (IST)

צורת הדף 2[edit]

מה דעת העורכים שליט"א, שלדף גמרא יהיה 'צורת הדף'? כלומר, כיום מופיע הטקסט של הגמרא, ובשביל לירוש רש"י או תוספות צריך ללחוץ על דף אחר, קצת מסורבל, ובכלל, כאשר אדם רוצה בד"כ דף גמרא, זה עם הפירושים. אז אולי יש אפשרות של הפירושים בצדדים כמו בדף גמרא רגיל? אם יש אפשרות אני מתנדב לשנות בכל הדפים בל"נ. תא שמע (שיחה) 20:00, 15 בפברואר 2021 (IST)

אם זה היה אפשרי בקוד ויקי זה היה יכול להיות רעיון טוב, והיה אפשר לתת למשתמשים את האפשרות להחליט אם הם רוצים להציג את המפרשים או לא. אבל אני לפחות לא מכיר דרך להציג את המפרשים בצידי הדף, אולי בתחתיתו, וגם אז זה יהיה מסורבל ואולי עדיף להשאיר כמו שהיה עד עכשיו. גם אם רוצים את זה, נראה לי זה צריך להתבצע דרך הכללה בתבניות הניווט או באמעצות בוט, ולא על ידי הוספה ידנית בכל דף ודף, מה שיכול לקחת שנים. עמיאל - שיחה 20:28, 15 בפברואר 2021 (IST)
יש בהיברו בוקס סוג של דבר כזה, לא נראה משהו משהו. לתועלת הלומדים יש פה קישור לצורת הדף באתר אחר. האם הלחיצה על פירוש רשי או תוספות בסרגל הצד מרגישה כמו "ללחוץ על דף אחר"? העיצוב הזהה אמור לתת הרגשה שהרשי נטען לתוך הדף המקומי, האם הדפדפן איטי מדי?
לגבי לכלול פירושים על הדף, בהחלט רעיון טוב, מערכת הציע אי אז להכליל באמצעות תבניות ייעודיות אפשרות לטעינת "כל המפרשים על דף זה" או "ראשונים על דף זה" וכדומה, את טקסט המפרשים בתוך הדף, זה קל לביצוע טכנית. ואם זה יכביד על טעינת הדפים אפשר יהיה להשתמש בתכונה 'תוכן נטען' שקיימת בוויקיפדיה, אבל זה כבר דורש התקנת הרחבה כלשהי בשרת. מהדורה קמא (שיחה) 21:05, 15 בפברואר 2021 (IST)
שיתופתא זה לא מבוסס קוד ויקי ? בן עזאי (שיחה) 21:09, 15 בפברואר 2021 (IST)
בן עזאי - לא, זה אתר מיוחד שהם הקימו שכל אחד יכול לערוך. מהדורה קמא, פשוט מאוד: על כל המפרשים על דף או עמוד מסוים יעשו קטגוריה, למשל: [[קטגוריה:מפרשים על בבא קמא, דף ה ע"ב]] (כמובן רק בניסוח יותר טוב), ואז אפשר לעשות בכל דף או עמוד קישור, לדוגמא: [[קטגוריה:מפרשים על בבא קמא, דף ה ע"ב|מפרשים על הדף]]. תא שמע (שיחה) 21:12, 15 בפברואר 2021 (IST)
תא שמע, בזה אין צורך - סרגל הצד מביא את הקישורים הללו, בדיוק כמו שהם היו נראים בקטגוריה. הרעיון שהציע מערכת היה לכלול את כל המפרשים על הדף בתוך חלון שיאפשר להציג אותם בלחיצת כפתור. אם תהיה התעניינות אני אנסה בעצמי יום אחד ליצור דוגמה לזה. מהדורה קמא (שיחה) 21:23, 15 בפברואר 2021 (IST)
א"כ, לא הבנתי מה כוונת כת"ר. תא שמע (שיחה) 21:25, 15 בפברואר 2021 (IST)

רעיון למפתח סוגיות[edit]

עלה לי רעיון, ליצור מפתח של מראי מקומות על כל ערך, היינו למשל מפתח על ערך סוכות יהיה מלא בציטוטים, סוגיות ודרשות של המפרשים על סוכות, בלשונם עם עיבוד קל וניסוח. מה דעתכם? יש לכם אולי שם יפה לזה? בברכת התורה, תא שמע - שו"ת 15:17, 16 בפברואר 2021 (IST)

אתה מתכוון לערך/סוכות או לפורטל:חג הסוכות? עמיאלשיחה • ד' באדר ה'תשפ"א • 15:30, 16 בפברואר 2021 (IST)
לערך/סוכות. בברכת התורה, תא שמע - שו"ת 16:08, 16 בפברואר 2021 (IST)
תא שמע, אפשר בערך סוכות להוסיף פרק מראי מקומות ששם יהיה מראי מקומות מקוצרים. ראה לדוגמא ערך/הפטרה שם זה ממש מקוצר, אבל בהחלט מראי מקומות מורחבים זה רעיון טוב. מי אדיר (שיחה) 18:23, 16 בפברואר 2021 (IST)

כנסת הגדולה[edit]

איך לקשר? כרגע קישרתי ל"כנסת הגדולה - טור/אורח חיים/תרפו", אבל האם זה נכון? מערכת ועמד זכור לי שדנתם בדבר דומה לא מזמן. סיני ועוקר הרים (שיחה) 20:13, 24 בפברואר 2021 (IST)

זה מצוין. סיני ועוקר הרים. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 20:30, 24 בפברואר 2021 (IST)

הגדה של פסח - & ([edit]

ראיתי שיש הגדה של פסח (מרבה לספר) ויש הגדה של פסח - אגדת מרדכי, צריכה להיות אחידות. עורך תורני (שיחה) 10:52, 18 במרץ 2021 (IST)

סודר. מהדורה קמא (שיחה) 11:29, 18 במרץ 2021 (IST)

התקנת הרחבות[edit]

שלום, אשמח לשמוע מה דעתכם על התקנת ההרחבות הבאות:

יצירה אוטומטית של קטגוריות[edit]

פרטים כאן.

זה מעניין. איך זה עובד? ללא שגיאות כמובן, זה לא משהו שמבוסס על בינוויקי (כלומר שמחקה קטגוריות בשפות מקבילות לערכים מקבילים) ומתאים רק לוויקיפדיה? מהדורה קמא (שיחה) 21:54, 18 במרץ 2021 (IST)
לפי מה שהבנתי זה יוצר דפי קטגוריה ברגע שאתה שומר דף. מושך בשבט (שיחה) 23:05, 18 במרץ 2021 (IST)
ניסיתי את ההרחבה הזו באתר ויקי שהתקנתי על המחשב שלי. זה לא קשור לבינווקי, אלא יוצר כל קטגוריה שנוספת למיוחד:קטגוריות מבוקשות, וכותב בתוכה משהו כמו "דף זה כולל את כל הדפים בקטגוריה "שם הקטגוריה" ואת כל קטגוריות המשנה שלה". אני נגד. הקטגוריות שהוא יוצר לא מקוטגרות לשום קטגוריה וקשה לעבור אח"כ ולקטרג אותם שוב, עדיף לעשות את זה ידנית. בנוסף, פעמים רבות נוספות קטגוריות עם שמות מוטעים וזה דורש מהפעילים עבודה מיותרת למחיקתם. עמיאלשיחה • 09:41, ו' בניסן ה'תשפ"א
עמד, אאל"ט אפשר להגדיר שכל הדפים שהוא יוצר ישוייכו אוטומטית לקטגוריה קטגוריה:קטגוריות למיון, ובאמצעות cat-a-lot נמיין אותה. הרחבה כזו יכולה לחזוך לנו שעות של עבודה מיותרת על קטגוריות. @מערכת מושך בשבט (שיחה) 15:28, 31 במרץ 2021 (IDT)
בשביל ליצור קטגוריות ריקות עם מספר משפטים מיותרים לא צריך הרחבות ועניינים. אני יכול להריץ פעם בכמה זמן בוט שיצור את כל הקטגוריות שבמיוחד:קטגוריות מבוקשות, עם הטקסט הנצרך, אבל אני לא רואה שום צורך ביצירת קטגוריות ריקות. רשימה של קטגוריות יש כבר בדף הנזכר לעיל. הסיבה היחידה לתמוך בהצעה היא שאולי מיון ע"י cat-a-lot הוא מהיר יותר, וזה רק אולי. עמיאלשיחה • 16:00, י"ח בניסן ה'תשפ"א
לדעתי זה הרבה יותר מהיר, כשצריך ליצור עשרות קטגוריות של ספר אחד אפשר להעביר אותן תוך רגע לשם המתאים מושך בשבט (שיחה) 16:04, 31 במרץ 2021 (IDT)
אפשר לעשות את זה עם AWB כמעט באותה מהירות, והיתרון הוא שעם AWB אפשר גם למיין אותם לפי איזה סדר שרוצים. יש גם את העניין שפעמים רבות נוספות קטגוריות עם שמות מוטעים וההרחבה שאתה מציע דורשת מהפעילים עבודה מיותרת למחיקתם. עמיאלשיחה • 19:31, י"ט בניסן ה'תשפ"א
מסכים עם עמד, בפרט כל עוד מנגנון הקטגוריות שלנו מבוסס על תבנית הניווט התחתון וזו האחרונה לא תמיד מקבלת בזמן אמת הוראות מדויקות, אני יכול לתת דוגמאות, וזה היה מביא הרבה קטגוריות מיותרות או מופרכות ולפעמים הרבה יותר קשה לאתר קטגוריה שגויה ולהסיר אותה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 20:45, 31 במרץ 2021 (IDT)
יהיה קל לאתר קט' שגויות אם כולן מופעיות בקטגוריה של קטגוריות למיון. מושך בשבט (שיחה) 22:34, 31 במרץ 2021 (IDT)
כולן מופיעות במיוחד:קטגוריות מבוקשות. עמיאלשיחה • 22:45, י"ט בניסן ה'תשפ"א
ואי אפשר ליצור אותן דרך הדף הזה. מושך בשבט (שיחה) 22:51, 31 במרץ 2021 (IDT)
לא הבנתי למה אתה מתכוון? למה אי אפשר ליצור אותם דרך הדף הזה? עמיאלשיחה • 22:55, י"ט בניסן ה'תשפ"א

השארת הודעת ברוך הבא למשתמש ברגע שיוצר את החשבון[edit]

פרטים כאן.

במה זה עדיף על הודעת ברוך הבא שאמורה לצוץ לכל משתמש חדש בתיבת ההודעות? שאפשר לשתול שם את ההודעה המלאה עם כל הקישורים? מהדורה קמא (שיחה) 21:54, 18 במרץ 2021 (IST)
א. כן.
ב. זה יחסוך עבודה לסיני ועוקר הרים.
ג. אפשר לשנות את ההודעה שהמשתמש יקבל כשנרצה. מושך בשבט (שיחה) 22:04, 18 במרץ 2021 (IST)
ערב טוב "אנונימי". יש לנו את תבנית {{בה}} שאנו לא משתמשים בה בכוונה. הודעה אוטומטית אולי תהיה מהירה יותר אבל תהיה פחות אישית, חשוב לי שהעורכים החדשים יבינו שאנחנו כולנו "באותה סירה", לומדים ממקומות שונים שרוצים לשפר ולהועיל, ללמוד וללמד, והפידבקים שאני מקבל על כך שווים את המאמץ. סיני ועוקר הרים (שיחה) 22:20, 18 במרץ 2021 (IST)
זה הייתי אני, סליחה. למשתמש שיכתוב את ההודעה יקראו בשם שנבחר ותקציר העריכה יהיה "ברוכים הבאים!".
ככה המשתש החדש ירגיש שזו הודעה אישית... מושך בשבט (שיחה) 23:05, 18 במרץ 2021 (IST)
לדעתי אינו כדאי שזה יצוץ ברגע שיוצר את החשבון, כי אז יבין הקורא מייד שזה היה משהו אוטומטי, ויתעלם ממנו. עדיף להמתין לכל הפחות כמה דקות ואחר כך לשלוח לו, כדי שירגיש כאילו מישהו שלח לו את זה. יהושע (שיחה) 04:27, 19 במרץ 2021 (IST)
זה אשר אמרתי, אלא שלדעתי לא כדאי רק שהעורך "ירגיש כאילו" אלא שבאמת כך יהיה הדבר. סיני ועוקר הרים (שיחה) 07:56, 19 במרץ 2021 (IST)
סיכום: ההרחבה לא תותקן. מושך בשבט (שיחה) 15:28, 31 במרץ 2021 (IDT)

הערות שוליים[edit]

יש לי שתי הערות שוליים, לא מצאתי איפה לשים אותם, אבל חבל לי שהן תאבדנה וממה שהבנתי זה חלק מהייעוד של האתר:

1. נצח ישראל למהר"ל - פרק ב - ד"ה ובירושלמי דשקלים[1], רבי שמואל בר נחמן

2. שם משמואל במדבר שבועות שנת תרעה - בירושלמי (סופ"ב דתענית[2] הובא במ"כ) שכיון...

תודה מראש למי שיטפל בזה. 164.138.123.71 16:16, 19 באפריל 2021 (IDT)

העתקתי בינתיים לרשימה דומה שלי, בדף המשתמש שלי, בהמלצת מערכת. אולי באמת זה רעיון טוב להכין דף כללי כזה. שולי גליוני (שיחה) 12:30, 28 במאי 2021 (IDT)
 1. אינו שם אבל ישנו בתענית פ"ד ה"ה
 2. אינו שם אבל ישנו בתענית פ"ד ה"ה, הביאו רבנו במדויק בפרשת עקב באותה שנה, תרע"ה

קישור ממשניות למשנה בתלמוד בבלי[edit]

אני חושב שתהיה בזה תועלת גדולה ללומדים, כדרך שאנו עושים במשניות בבבלי לעשות גם הפניה הפוכה לבבלי, למי שמעוניין לחפש מה שנתבאר על המשנה בגמרא או בספרי המפרשים. מתוייגים כללי מה דעתכם? מי אדיר (שיחה) 16:25, 27 באפריל 2021 (IDT)

בעד. נועם (שיחה) 16:27, 27 באפריל 2021 (IDT)
גם אני בעד, רעיון מעולה. סיני ועוקר הרים (שיחה) 19:01, 3 במאי 2021 (IDT)
רעיון נהדר. בעתיד נלמד איכשהו את סרגל הצד להציג את המידע הזה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 02:15, 28 במאי 2021 (IDT)
במשניות וילנה ("עם ע"א פירושים") נדפסו "ציונים", שם צויין, בין השאר, היכן מופיעה המשנה בבבלי. יהושע (שיחה) 02:25, 28 במאי 2021 (IDT)
המידע קיים אצלנו ב'דפים המקושרים לכאן' בכל פרק. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 02:34, 28 במאי 2021 (IDT)

ניקוד ספרים קשים להבנה[edit]

אני עורך חדש פה באוצר, מבקש אישור הקהילה להעלות ספר ליקוטי מוהר"ן עם ניקוד, יען ללא ניקוד הוא קשה להבנה. יש ? יהודי כשר (שיחה) 17:47, 2 במאי 2021 (IDT)

אני בעד - אבל בגרסה נפרדת שתיקרא ליקוטי מוהר"ן (מנוקד), כי הרגיל צריך להיות כמו במקור, בלי ניקוד, כמו שיצא מידי רבנו.
רק הערה: אני לא מכיר גרסה חופשית - ברישיון שמתאים לאוצר - של ליקוטי מוהר"ן מנוקד - אתה מתכנן לנקד בעצמך? כי על הניקוד יש זכויות יוצרים וזה מסבך את המצב. אברהם ברוכוביץ (שיחה) 17:53, 2 במאי 2021 (IDT)

חלקי ספרים[edit]

מתוקף עבודתי כעורך תורני במכונים שונים, אני מקליד [בעצמי] קטעים [קצרים או ארוכים] מתוך ספרים, שחלקם עדיין אינם קיימים כאן. האם ליצור הספר ולהעלות לכאן קטעים אלו ? או שמכניסים רק ספרים שלמים ? לדוגמא, היום יצרתי הספרים חומת אנך ויוסף תהלות, שניהם על תהלים, שניהם לרבינו החיד"א זיע"א. והכנסתי קטע א' מכל א' מהם. הטוב הדבר בעיני הרבנים כאן וכשר הדבר להעשות ? תודה יהודי כשר (שיחה) 09:12, 4 במאי 2021 (IDT)

יהודי כשרטוב וכשר וראוי ויפה ונחמד ונעים. תבורך! רק תוסיף את תבנית {{חלקי}} בראש הדף. מי אדיר (שיחה) 18:24, 26 במאי 2021 (IDT)
תודה יהודי כשר (שיחה) 11:56, 27 במאי 2021 (IDT)
מעולה, קובץ על יד ירבה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 02:14, 28 במאי 2021 (IDT)

יצוא ספרים לקבצים להורדה[edit]

אני מציע להוסיף אפשרות להורדת ספרים לקובץ PDF/Epub, דומה ל-ויקיטקסט שפיתחו את הפרוייקט הזה בגיטהאב Do2or (שיחה) 17:12, 26 במאי 2021 (IDT)

מצטרף גם לבקשה זו. ואגב, אם יעשו אפשרות הורדה כקובץ zim (כמו שעשו ב"המכלול"), פחות יצטרכו את זה. נועם (שיחה) 17:23, 26 במאי 2021 (IDT)
רעיון מעולה. כבר כמה שנים שוויקימדיה עובדת על שיפור כלי ה-PDF שלה שאיפשר בשעתו ליצור ספרים לשימוש אישי. אנחנו מחכים להם. הסיבה: אין לנו משאבים כלכליים, והם עושים את זה ממש טוב, כך שכדאי לנו להתאזר בסבלנות ולהמתין להם. ובזכות ההיבט של החזקת תורה שיש בזה, הקב"ה שולח ברכה במעשי ידי הקרן כולה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 18:28, 26 במאי 2021 (IDT)

הגהות הב"ח[edit]

בתענית יח. הכנסתי את הגהות הב"ח (באופן חלקי) בתוך שולי הגליון. האם יש לזה התנגדות מאת העורכים הנכבדים הרוצים שהגהות הב"ח יהיו בדף נפרד דוקא? יהושע (שיחה) 00:05, 28 במאי 2021 (IDT)

זה מעולה ושימושי על שולי הגליון. בעתיד אם יצטברו הערות שוליים רבות על הגהות הב"ח בדף כלשהו נעביר אותן לדף נפרד. מנצל את ההזדמנות הזו להציע לאויצרניק להקליד גם אותן תוך כדי הקלדת רש"י ותוס' שהוא עושה, אם זה בקלות ועל הדרך, ראיתי שאתה מקליד גם את ההערות שעל הגליון, אז לכאורה ודאי לא גרע. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 02:13, 28 במאי 2021 (IDT)

בבלי מפוסק[edit]

הרעיון בעיקרון מבורך, אבל נראה לי שהרצון להשלים כמה שיותר דפים - בא על חשבון האיכות. כשאני פותח דף שאמור להיות מפוסק ורואה רק חלוקה גסה של קטעים זה נותן לי רושם לא טוב. מתוייגים כללי מה דעתכם? עובר אורח (שיחה) 15:45, 4 ביוני 2021 (IDT)

כרגע רק זה נמצא, וכשעוד יערכו עוד יתרבו הדוגמאות להשוואה, ותצליח. נועם (שיחה) 15:52, 4 ביוני 2021 (IDT)
אני גם חושב שאין ענין בריבוי דפים בלי פיסוק רציני. כלומר, פיסוק הוא לא כמו עוד הערת שוליים. כדאי לדעתי לקבוע שאין ליצור דף חדש אם מדובר בפיסוק לא מהותי. ש"ס יידן (שיחה) 22:58, 5 ביוני 2021 (IDT)
לא הבנתי, הטענות הן על כך שלא כל הש"ס מפוסק (טענה לא מובנת)? או שיש דפים שסתם נוצרו ופוסקו ממש חלקית, כך שהתועלת המקווה לא מושגת? האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 23:01, 5 ביוני 2021 (IDT)
הכוונה לאופן השני. פיסוק חלקי הוא מיותר כי הוא גם לא נותן את התועלת המבוקשת (הרי לפסק בצורה כללית כל אחד יודע, ועיקר התועלת זה בניואנסים הדקים) וגם נותן פנים לא יפות לאוצר כאילו זה נקרא מפוסק. הייתי מציע להוסיף תבנית "בעבודה מתמשכת" בכל דף שכזה. ש"ס יידן (שיחה) 23:15, 5 ביוני 2021 (IDT)
פתרון ראוי. נועם, לתשומת לבך, אם אתה מעלה דף של בבלי מפוסק והעבודה עליו לא הושלמה, כלומר הפיסוק נעשה רק באזור מסוים בעמוד ולא על כולו, אנא שים למעלה תבנית 'בעבודה מתמשכת'. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 01:04, 6 ביוני 2021 (IDT)

דפי שיחה בבבלי המפוסק[edit]

כדאי לאחד את דפי השיחה שבכל עמוד בבבלי עם דפי השיחה שבכל עמוד בבבלי המפוסק. הלא כן? נועם (שיחה) 23:43, 5 ביוני 2021 (IDT)

לא אמורים להיות בכלל דפי שיחה בבבלי המפוסק - אלא אם כן מתנהל דיון על שתי אפשרויות פיסוק, ובמקרה כזה מתאים לא לאחד את הדפים אלא להשאיר את הדף שיחה:בבלי מפוסק/.... האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 01:04, 6 ביוני 2021 (IDT)
זה נכון. רק שעיקר כוונתי הייתה שאם יש דף שיחה על עמוד גמרא כלשהו, ויבוא מישהו ויעיין בעמוד הזה רק בגירסתו המפוסקת, הוא לא יידע מזה. אא"כ הוא יבין שהוא צריך ללכת לטקסט ללא פיסוק לעיין שם, כמו לגבי אם הוא רוצה את סרגלי הקישורים, אבל זה קצת שונה, כי ה"שיחה" בצבע אדום וזה עלול להטעות. לכן רציתי שאם יש שיחה על עמוד כלשהו בש"ס, גם בגירסתו המפוסקת ה"שיחה" תהיה בצבע כחול ותוביל אותו איכשהו למקור לאלתר. נועם (שיחה) 01:21, 6 ביוני 2021 (IDT)
הבנתי. אבל זה לא טוב, ואני מניח שמי שמשתמש במפוסק יודע שזה שירות מיוחד, כמו דפי 'בבלי ראשי תיבות', ובכל מקרה בסרגל הצד יופיע לו 'דיוני הלומדים על דף זה' עם קישור לדף השיחה המקומי. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 01:39, 6 ביוני 2021 (IDT)

סרגל הצד בבבלי ומפרשיו[edit]

חברים, ברשותכם התייעצות קלה. אני מקבל לאחרונה יותר ויותר פניות בקשר לסרגל הצד החדש שהכנסנו זמנית לשימוש בבבלי ומפרשיו.

הטענות העיקריות הן:

 1. הסרגל לא בשל, הוא מתאים בצורה אידיאלית רק לתצוגת לפטופ בטווח די מצומצם של גדלי מסך. ולכן עדיף להסיר אותו ולחפש פתרון מקצועי אחר.
 2. סרגל כזה הוא פתרון דווקא לבעיית מקום, בעיקר בניידים, כדי לאפשר ליותר טקסט להיכנס. בפועל דווקא בלפטופים יש יותר מקום, יותר מדי מקום, לעין הלומד יותר נוח רוחב שורה מקסימלי של 10 סנטימטר ולכן החסכון לא משמעותי.
 3. הפלוס בסרגל הקודם הוא: לא צריך לגלול, המידע בדבר המפרשים הזמינים גלוי מיד לעין.

אפשר להתרשם מצורתו הקודמת של סרגל הצד ברמב"ם ומפרשיו ובטוש"ע ומפרשיהם.

אשמח מאד לשמוע שיקולים בעד ונגד, כי בשלב זה דעתי נוטה לבטל את הסרגל החדש עד למציאת פתרון מקצועי (שיאפשר לכל אחד לבחור את התצוגה העדיפה בעיניו). האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 09:17, 9 ביוני 2021 (IDT)

לי אישית יותר נוח הסרגל הקודם. לא יודע מה נוח לשאר המשתמשים ולמשתמשים בניידים. עמיאלשיחה • א' בתמוז ה'תשפ"א • 13:36, 11 ביוני 2021 (IDT)
גם אני חושב שהקודם היה נח יותר. יש משהו יפה עיצובית בסרגל הנוכחי. אבל הוא לא המילה האחרונה בתחום העיצוב ומשכך נראה לי שעדיף לחזור לקודם. מי אדיר (שיחה) 13:53, 11 ביוני 2021 (IDT)
אני יותר אהבתי את החדש, אבל בהחלט יש לו חסרונות. ובכלל - אנחנו צריכים להתמקד, לעניות דעתי, במה שאנחנו טובים בו, כל אחד בתחומו. אפשר לחלום ולתכנן שיפורים גם בתחומים שאינם במומחיות שלנו, ואז בעתיד כשיבוא מישהו שכן יודע, יעשה זאת. או שנחליט על סט שיפורים חשוב ונחפש מישהו מקצועי לעשות זאת.
בינתיים כל דף שעולה מקצועית, כל הערת שוליים חשובה, משביחים את האתר ועושים תענוג להשתמש בו. אויצרניק (שיחה) 13:59, 11 ביוני 2021 (IDT)

סיכום ביניים: הדעות נוטות לביטול זמני של הסרגל הקופץ. אם לא יישמעו בשבוע הקרוב נימוקים ברורים להשארתו. אסיר אותו לתקופה הקרובה. אני מתכוון לטפל טיפול שורש בסרגל עצמו (לא התצוגה) כך שישתמש כמה שפחות בתנאי #קיים, ויחסוך משאבי מחשב לכל המשתמשים (=מהירות טעינה גבוהה יותר של דפים ואפשרות לכלול מפרשים רבים יותר בסרגל). האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 19:31, 11 ביוני 2021 (IDT)

ספר הערוך[edit]

שלום, אני רוצה להעלות לאוצר את ספר הערוך.

א. איך לקרוא לדפים? ספר הערוך/אות ראשונה/המילה?

ב. מה לעשות כשיש כמה פעמים את אותו שם? מושך בשבט (שיחה) 18:20, 29 ביוני 2021 (IDT)

מציע לדלג על אות ראשונה. אלא ספר הערוך/המילה, אם יש פעמיים אנשים יחפשו באותו מקום, לכן תהיינה שתי מילים באותו עמוד, ואפשר ליצור עוגן בפנים, למשל המילה כסא השנייה תקבל עוגן {{עוגן|2|כסא}} ויקשרו אליה מדפים אחרים: ספר הערוך/כסא#2.האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 19:12, 29 ביוני 2021 (IDT)
מערכת, תוכל בבקשה ליצור דף אחד לדוגמא עם 2 ערכים עם אותו שם? מושך בשבט (שיחה) 21:45, 29 ביוני 2021 (IDT)
כן. מיד. אחפש כזה. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 23:02, 29 ביוני 2021 (IDT)
מושך בשבט, שמתי דוגמה כאן: ספר הערוך/אב. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 23:16, 29 ביוני 2021 (IDT)

חדש על הדף - סרגל הצד[edit]

חשבתי שאולי כדאי להוסיף את החידוש היומי בסרגל הצד תחת הכותרת "הדף היומי". השאלה אם יש בכך תועלת? וכן האם יש אפשרות טכנית לגרום לכך שבימים שאין חדש על הדף (חמישי ושישי) השורה לא תופיע. מתוייגים כללי מי אדיר (שיחה) 07:20, 5 ביולי 2021 (IDT)

הרעיון מצויין. אופן הביצוע הטכני אני לא מכיר, אולי מערכת יוכל לענות. סיני ועוקר הרים (שיחה) 23:23, 5 ביולי 2021 (IDT)
לא בטוח שזה נכון. צריך לשכלל את הפורטל שאליו מפנה הקישור "הדף ומפרשיו" כך שמי שייכנס לשם לא ירצה לצאת... האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 23:57, 5 ביולי 2021 (IDT)

סדר הצגת קרבן נתנאל ויתר הנדפסים על הרא"ש[edit]

אנא חוו דעתכם בשיחה:קרבן נתנאל#סדר הצגת קרבן נתנאל ויתר הנדפסים על הרא"ש. תודה מראש. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 16:11, 6 ביולי 2021 (IDT)

חידה[edit]

איזה איסור הלכתי (:)) יש בזה?:

PikiWiki Israel 34561 Breastplate on the front of the central Sephardic.JPG

High Priest clothing (25952789678).jpg

מושך בשבט (שיחה) 21:16, 26 בספטמבר 2021 (IDT)

פורטל:שמיטה[edit]

חברים, מה מתקדם בענין שמיטה, אני רוצה להשקיע בעניין, אבל כמובן הרבה יותר נחמד בצוותא, מאמץ משותף הוא גם פעולה וחוויה משותפת. שביעיסט (שיחה) 15:44, 18 באוקטובר 2021 (IDT)

אני לגמרי מסכים עם זה, אשתדל להקדיש לכך זמן בהקדם. סיני ועוקר הרים (שיחה) 00:35, 19 באוקטובר 2021 (IDT)