הטור הארוך/דברים/כח

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to navigation Jump to search

< הקודם · הבא >
מעבר לתחתית הדף


תנ"ך


תרגום אונקלוס


רש"י
רמב"ן
דעת זקנים
פירוש הרא"ש
הטור הארוך
חזקוני
ספורנו
רלב"ג - ביאור המילות


אברבנאל
אלשיך
הכתב והקבלה
העמק דבר
יריעות שלמה
מזרחי
מלבי"ם
מנחת שי
משאת המלך
משך חכמה
נחל קדומים
עמר נקא
צרור המור
תולדות יצחק
תורה תמימה


מראי מקומות


פרק זה עם מפרשים ואפשרויות רבות במהדורה הדיגיטלית של 'תנ"ך הכתר' (כולל צילום באיכות גבוהה של כתר ארם צובא בפרקים שבהם הוא זמין)לפרק זה במקראות גדולות שבאתר "על התורה"לפרק זה באתר "תא שמע"


דפים מקושרים

הטור הארוך TriangleArrow-Left.png דברים TriangleArrow-Left.png כח

דף זה הועלה אוטומטית, ייתכנו שגיאות בתחביר קוד הדף. נא לא להסיר את התבנית לפני בדיקת תקינות ידנית
אם הכל בסדר - נא הסירו תבנית זו מן הדף


א[edit]

עליון על כל גויי הארץ. זאת הברכה כוללת שלא יהא בעולם אומה כמותכם:

ד[edit]

ברוך פרי בטנך. הקדים בברכה פרי בטנך ואחר כך טנאך ומשארתך כי פרי בטן הטוב והאביב יותר ובקללה איחר אותו כי העונש יגיע תחלה לנכסיו ואם לא ישוב ישיגנו בפרי בטנו. וכן הקדים בברכות נגיפת האויבים קודם הברכה באסמיך ובכל משלח ידיך כי ניצוח האויבים הוא להם הכבוד הגדול וצורך גדול בכיבוש הארצות וישיבתם לבטח בין העמים ובקללה הקדים המארה בכל משלח ידיך ואיחר הנגיפה כי אותו העונש הגיע אליהם באחרונה וגלו בסוף:

ז[edit]

הקמים עליך. לפי שכבר ברכם לתתך עליון על כל גויי הארץ חזר ואמר ואף אם יקשרו אויביך עליך יהיו נגפים לפניך ולכך אמר הקמים עליך:

יא[edit]

והותירך. פי' אם תהיה רעה או רעב בארץ אתה תותר:

יג[edit]

לראש ולא לזנב. פי' לראש כל העמים ולא לזנב לאחד מכל העמים כי היה באפשר שיהיו לראש על עמים רבים וזנב לעם אחד נכבד ממנו. אי נמי שיתנך לראש מעתה ולא לזנב עד עולם באחד מכל העתים וכן:

רק למעלה. תמיד:

ולא תהיה למטה. לעולם:

יד[edit]

ולא תסור מכל הדברים. כתב הרמב"ן שהוא נמשך למעלה עם כי תשמע שיבאו אליך כל הברכות האלה כאשר תשמע למצותיו וכאשר לא תסור ימין ושמאל מכל הדברים אשר אנכי מצוך בענין ע"ז שאם תלך אחרי אלהים אחרים כבר סרת מכל המצות. ואינו כדברי בעל הלכות שמנאו בכלל מצות לא תעשה:

מב[edit]

הצלצל. פי' הרמב"ן שהוא שם למחנה האויב שאמר כל עצך ופרי אדמתך לא ישאו לך פירות כי יירש אותו האויב הבא עליך וקורא החיל צלצל בעבור שמשמיע קול מלחמה במחנה וקול שופר וקול רעם מלשון צלצלי שמע. ודע כי התוכחות מבמארה ומהומה וגו' עד ואף גם זאת בהיותם בארץ:


< הקודם · הבא >
מעבר לתחילת הדף
Information.svg

אוצר הספרים היהודי השיתופי מקפיד מאד על שמירת זכויות יוצרים: הגרסה הראשונה של עמוד זה לא הוקלדה בידי מתנדבי האוצר, אך פורסמה ברשת תחת "נחלת הכלל" (Public domain).

אם אתם בעלי הזכויות ולדעתכם המפרסם הפר את זכויותיכם והטעה אותנו באשר לרישיון, אנא פנו אלינו (כאן) ונסיר את הדף בהקדם.