רלב"ג - ביאור המילות/שמות/לד

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to navigation Jump to search

< הקודם · הבא >
מעבר לתחתית הדף


תנ"ך


תרגום אונקלוס


מכילתא דרשב"י


רש"י
דעת זקנים
בכור שור
פירוש הרא"ש
הטור הארוך
חזקוני
ספורנו
רלב"ג - ביאור המילות


אבי עזר (על אבן עזרא)
אברבנאל
אדרת אליהו
אלשיך
הכתב והקבלה
העמק דבר
הרחב דבר
טעמא דקרא
יריעות שלמה
מזרחי
מיני תרגומא
מלבי"ם
מנחת שי
משאת המלך
משך חכמה
נחל קדומים
עמר נקא
צרור המור
תולדות יצחק
תורה תמימהפרק זה עם מפרשים ואפשרויות רבות במהדורה הדיגיטלית של 'תנ"ך הכתר' (כולל צילום באיכות גבוהה של כתר ארם צובא בפרקים שבהם הוא זמין)לפרק זה במקראות גדולות שבאתר "על התורה"לפרק זה באתר "תא שמע"


דפים מקושרים

רלב"ג - ביאור המילותTriangleArrow-Left.png שמות TriangleArrow-Left.png לד

דף זה הועלה אוטומטית, ייתכנו שגיאות בתחביר קוד הדף. נא לא להסיר את התבנית לפני בדיקת תקינות ידנית
אם הכל בסדר - נא הסירו תבנית זו מן הדף


ז[edit]

נושא עון. ר"ל מוחל עון והוא מה שנעשה במזיד:

ופשע. הוא הנעשה ע"ד מרד:

וחטאה. הוא מה שנעשה בשוגג:

ט[edit]

כי עם קשה עורף הוא. קבלתי בפירוש זה הפסוק מהרב אדוני זקני ר' לוי הכהן כי משה אמר כי מפני שהעם הזה הוא קשה להפך עורף אל מה שנשקע בו הנה אם תסלח לעוונינו ולחטאתינו עד שישקעו באמונת' הנחלם לעולם כי הם קשי עורף ולא יסורו מזאת האמונה האמיתית כשיסתבכו בה סכוך מורגש והוא נאות מאד לפי הלשון והענין וכן אמר בפירוש רפאה נפשי כי חטאתי לך ר"ל אני מבקש ממך רפואה לנפשי כי היא צריכה רפואה כי חטאתי לך:

יט[edit]

הזכר. ר"ל שתהיה המקנה שהוא פטר רחם זכר כי אז הוא קדוש לא אם היה נקבה:

כד[edit]

ולא יחמוד איש את ארצך. ר"ל באופן שיתעורר לכבוש אותה כשתעלה לרגל:

כט[edit]

קרן עור פניו. קרן הוא מענין הזוהר כמו וקרנים מידו לו. והרצון בזה שלעוצם התבודדות משה מעניני הגוף והיותו דבק עם השם הזמן הארוך שב זוהר השכל אל העור שהוא מסך מבדיל ר"ל החמר עד שהיה משה כאלו הוא שכל פשוט ולא היה מרגיש כדברים הגופיים. ולפי שהפנים הוא שם יפול על הצורה המשיל החומר לעור הפנים כי הוא מחיצה ומסך לצורה האנושית מהשגת המושכלות כמו שהתבאר במקומותיו:

לג[edit]

ויתן על פניו מסוה. הרצון בו שהשתדל להפריד זה הדבקות מעט עד שישלם לו הדבור עם ישראל וזה לתכלית הפלא כי לשאר האנשים יקשה שישלם להם ההתבודדות כשכל מבין שאר חלקי הנפש ולמשה היה קשה הפרדת זה ההתבודדות עד שלא היה יכול עליו כי אם בקושי ובהשתדלות. וכבר מצאנו בעצמנו כמו זה הענין בהתבודדות העיוני ובפרט בחקרנו הענינים העמוקי' אשר ידיעתם חשוקה מאד ר"ל שלא שלטנו על עצמנו בהפרדת זה ההתבודדות אפילו בעת האכילה והשתיה והדבור בדברים ההמוניים עם זולתנו אבל היה שכלינו נוטה תמיד אל העיוני' ההם וזה ממה שהעמידנו על הבנת זה המאמר אע"פ שההבדל בין שני המינים האלו מההתבודדות היה נפלא. רצוני שההתבודדות אשר בו תשלם הנבואה הוא יותר קשה ויותר נפלא מאד אלא שלעוצם מדרגת משה בנבואה היתה מדרגתו בענין זה ההתבודדות החלוש כפי מדרגתנו בענין זה ההתבודדות או יותר מזה:


< הקודם · הבא >
מעבר לתחילת הדף
Information.svg

אוצר הספרים היהודי השיתופי מקפיד מאד על שמירת זכויות יוצרים: הגרסה הראשונה של עמוד זה לא הוקלדה בידי מתנדבי האוצר, אך פורסמה ברשת תחת "נחלת הכלל" (Public domain).

אם אתם בעלי הזכויות ולדעתכם המפרסם הפר את זכויותיכם והטעה אותנו באשר לרישיון, אנא פנו אלינו (כאן) ונסיר את הדף בהקדם.