רלב"ג - ביאור המילות/בראשית/נ

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to navigation Jump to search

< הקודם · הבא >
מעבר לתחתית הדף


תנ"ך


תרגום אונקלוס


רש"י
דעת זקנים
בכור שור
פירוש הרא"ש
הטור הארוך
חזקוני
ספורנו
רבנו בחיי
ריב"א
רלב"ג - ביאור המילות


אבי עזר (על אבן עזרא)
אלשיך
הכתב והקבלה
העמק דבר
הרחב דבר
טעמא דקרא
יריעות שלמה
מזרחי
מלבי"ם
מנחת שי
משאת המלך
משך חכמה
נחל קדומים
עמר נקא
צרור המור
תולדות יצחק
תורה תמימה

מפתח


פרק זה עם מפרשים ואפשרויות רבות במהדורה הדיגיטלית של 'תנ"ך הכתר' (כולל צילום באיכות גבוהה של כתר ארם צובא בפרקים שבהם הוא זמין)לפרק זה במקראות גדולות שבאתר "על התורה"לפרק זה באתר "תא שמע"


דפים מקושרים

רלב"ג - ביאור המילותTriangleArrow-Left.png בראשית TriangleArrow-Left.png נ

דף זה הועלה אוטומטית, ייתכנו שגיאות בתחביר קוד הדף. נא לא להסיר את התבנית לפני בדיקת תקינות ידנית
אם הכל בסדר - נא הסירו תבנית זו מן הדף


ב[edit]

לחנוט את אביו. הוא מעשה סמים שעושים למת כדי שיוכל לעמוד בשרו ימים רבים בזולת עפוש.

י[edit]

גרן האטד. הוא גרן מוקף קוצים.

טו[edit]

ויראו אחי יוסף כי מת אביהם. הרצון בזה כי כאשר הם ראו כי מת אביהם יראו שישיב יוסף להם גמול על אשר גמלוהו רע ואמרו לו בשם אביו מה שאמרו. ואם אמר אומר איך יתכן שיירא מזה והנה הראה להם יוסף שאין להם אשם בזה וקרבם אליו ונתן להם מתנות כי זה ממה שיורה שהוא מחל להם האשם ההוא אמרנו לו שכבר היה להם לירוא שיהיה זה מיוסף לבלתי הכאיב לב אביו ולזה לא רצה להזיק להם בחייו אבל אחרי מות אביו אולי יקח נקמתו מהם או אפשר שירצה בזה והוא הנכון אצלי שהם ראו והכירו כי מת אביהם כי לא היה קרוב להם יוסף עתה לכלכל אותם בקרבתו אליהם בעת היות אביו חי וייראו שיהיה זה העניין לשנאת יוסף אותם על הרעה אשר גמלוהו. ולזה אמרו לו בשם אביהם מה שאמרו עד שכבר הבטיחם שהוא יכלכל אותם ואת טפם.

יט[edit]

כי התחת אלהים אני. הנה הה"א היא ה"א האמתות כמו ה"א הנגלה נגלתי. והנה הרצון בו כי תחת אלהים אני וירא אותו ולזה אל תיראו שאעשה הרעה הזאת ועוד שאתם לא עשיתם לי רע אך היה סבה לטוב מה שעשיתם. גם הוא נכון שיהיה הרצון בזה אל תיראו כי אינני במקום השם יתע' שאוכל לעשות לכם רע הלא אתם רואים כי כלכם הסכמתם לעשות לי רע ולא די שלא היה לכם יכולת על זה אבל היה זה סבה לטוב ואיך אוכל לבדי להזיק לכלכם אל תיראו כי לא די שלא אזיק לכם אבל אטיב לכם ואכלכל אתכם ואת טפכם.

כג[edit]

בני שלשים. הנה בני השלישים לאפרים הם רביעים לו.

גם בני מכיר בין מנשה יולדו על ברכי יוסף. ר"ל שיוסף גדלם ומלת גם לעד כי הם נולדו לאחר הולד השלשים לאפרים וספרה התורה זה להעיר על יתרון הברכה לאפרים על מנשה ברבוי הבנים כי כבר היה לו דור רביעי קודם היות למנשה דור שלישי ולזה גם כן תמצא מספר בני אפרים יותר רב ממספר בני מנשה בפרשת מדבר סיני.

כו[edit]

וישם. שם אותו בארון אחד מהאנשים ולא הזכירו והנה שרשו ישם. והנה ישם ושום שני שרשים בעניין אחד כמו שכתב החכם אבן עזרא ויתכן שיהיה וישם שב אל יוסף. והרצון שהוא שם עצמו בארון ע"י שליח צוהו על זה כמו אז יבנה שלמה.


< הקודם ·
מעבר לתחילת הדף
Information.svg

אוצר הספרים היהודי השיתופי מקפיד מאד על שמירת זכויות יוצרים: הגרסה הראשונה של עמוד זה לא הוקלדה בידי מתנדבי האוצר, אך פורסמה ברשת תחת "נחלת הכלל" (Public domain).

אם אתם בעלי הזכויות ולדעתכם המפרסם הפר את זכויותיכם והטעה אותנו באשר לרישיון, אנא פנו אלינו (כאן) ונסיר את הדף בהקדם.