שיחת משתמש:עכ"פ

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to navigation Jump to search

ברוכים הבאים[edit]

שלום רב, ברוך הבא בשם ה'. תוכל לקרוא על אופן העריכה באוצר כאן. הדרכה מפורטת יותר תוכל למצוא כאן.
הכלל הראשון שכדאי לך לדעת כשאתה מתחיל לערוך באוצר, הוא - שאין לך ממה לחשוש, פשוט תתחיל לערוך! אתה לא יכול להרוס אלא רק לבנות ולהוסיף עוד נדבכים לבנין המפואר. העורכים שכבר נמצאים באוצר ישמח לסייע לך ולכוון אותך בתרומותיך באוצר, בהצלחה! אני זמין לכל שאלה, כאן או בדף השיחה שלי. סיני ועוקר הרים (שיחה) 23:44, 7 ביולי 2021 (IDT)

ברכות על עריכותיך. כה לחי! שים לב לשינויים קלים שאני מכניס (העוגנים אמורים לכלול כמה שפחות מילים כדי להיות אינטואיטיביים לקישור מדפים אחרים גם בלי לפתוח את דף היעד. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 23:04, 22 ביולי 2021 (IDT)

בבלי/זבחים/נג/ב[edit]

"מצויין כאן" - מה הכוונה כאן? האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 23:28, 22 ביולי 2021 (IDT)

דק"ס לזבחים עכ"פ (שיחה) 03:24, 23 ביולי 2021 (IDT)

הגהה עפ"י כתב יד[edit]

ראיתי שביצעת כמה תיקונים ברש"י על הש"ס ע"פ כת"י. האם אתה לא מניח זאת בהערה אלא מתקן בגוף הטקסט דלא כדפוס וילנא? מי אדיר (שיחה) 10:34, 4 באוגוסט 2021 (IDT)

אכן כך, בראש העמוד השארתי קישור לנוסח וילנא. ראה דף השיחה של מערכת מספר 38. עכ"פ (שיחה) 03:20, 5 באוגוסט 2021 (IDT)
האריכות רבה ואני סומך על מערכת בעניין הזה. אבל פלא הדבר להגיה נגד דפוס וילנא ולא לציין זאת בהערת שוליים. אפילו אם נקבל לעשות את השינוי בגוף הטקסט, לדעתי חייבים להשאיר הערה על כך. והכי טוב להיצמד לדפוס וילנא ולציין את השינוי בהערה. מי אדיר (שיחה) 01:10, 5 באוגוסט 2021 (IDT)
אני גם בעד תבנית שיבהיר שהנוסח מוגה, אבל איני יודע איך יוצרים תבנית כמו שכתבתי למערכת, וע"כ תמכתי יסודותיי בקישור לנוסח וילנא בראש העמוד ודי בזה. אבל דבריך אינם נכונים, אין פלא להגיה נגד דפוס ישן, צא ולמד מכל חיבורי הראשונים שבדור האחרון יוצאין לאור במהדורות מוגהות, ולא בנוסח המשובש שלהן עם הערות תיקון. וגם זה בלתי אפשרי לתקן הכל בהערות או לציין הכל, מפאת אריכות הדברים והם מים שאין להם סוף, ראה למשל רש"י/זבחים/נה/א וכן רש"י דף נד שעדיין לא הספקתי לתקנו בפנים וליצור דף נוסח וילנא אלא התיקונים בסוגריים מרובעים ועגולים (ומעט בפנים כי א"א בסוגריים שהם קלים מאד), תראה שם איך שא"א לציין הכל בהערות. וההערות הם כבר יותר מדי. עכ"פ (שיחה) 03:20, 5 באוגוסט 2021 (IDT)
אני מסכים עם דבריך, אך עדיין מאחר שדפוס וילנא הוא המקובל, וכשהלומדים ירצו לעיין ברש"י הם יעדיפו לקבל את הרש"י בטקסט שנמצא אצלם בכרך המודפס ולא נוסח רש"י אחר. לכן במקום לעשות דף רש"י ודף רש"י וילנא, נעשה להפך בדומה לבבלי. רש"י סתם יהיה רש"י במהדורת וילנא עם הגהות חשובות בהערת שוליים, ואילו רש"י מוגה יהיה רש"י עפ"י כתב יד. מה רבו הטרוניות בקרב הלומדים על מהדורה כזו או אחרת בעקבות שינויים שעשו בגוף דברי רש"י, ותן לחכם ויחכם עוד. מי אדיר (שיחה) 04:59, 5 באוגוסט 2021 (IDT)
אם כדבריך כל ההערות יימצאו בנוסח המשובש ולא ייכנסו לשם, וכמו שהערתי למערכת והוא הסכים עמי. רק בבבלי שאין לכתוב עליו הערות אלא בדף מראי מקומות יש לוותר על ההיגיון. ואלו ה"לומדים" הבאים בטרוניא שילמדו ממהדורות משובשות אבל זה נגד השכל להשאיר הנוסח משובש. ועל הראשונים אנו מצטערים והלוואי שגם המדפיסים היו מתקנים בפנים. עכ"פ (שיחה) 05:11, 5 באוגוסט 2021 (IDT)
אני שומע את דעתך אך לא בטוח שהכל מסכימים עמך. אני אישית סבור שהטקסט של רש"י אמור להישאר בדיוק כפי שהוא בדפוס וילנא מהסיבה הפשוטה שזה הטקסט שהיה לעיני רוב האחרונים ודבריהם מתפרשים פעמים רבות רק בעקבות ה'שיבושים' המדוברים. לא כל כך הבנתי את החסרון בכך שהם יהיו בהערות שוליים. ואגב, אני סבור שאם אכן אנחנו מעירים את ההגהות ומדובר בהגהות רבות צריך לעשות זאת לפי ד"ה ולא באמצעות הערות שוליים שיפריעו ללומד בעיונו. מי אדיר (שיחה) 09:57, 5 באוגוסט 2021 (IDT)
אתן את הזווית שלי ברשותכם: אחד הפלוסים הגדולים של הבאת עולם ההדרה התורני לדיגיטל, היא בדיוק האפשרות לא לחשוש הרבה משגיאות קריטיות של עמארצות ע"פ כתבי יד ודפוסים ישנים, כי ברגע שנעלה על שגיאה כזו נוכל לתקן אותה מיד. זה מה שעובד גם בוויקיפדיה כמובן.
לפיכך: א. חשוב לא לאפשר לקורא להתבלבל ולהתעצבן על שגרמנו לו בלבול, ולכן חשובה תבנית הבהרה בראש כל דף, משהו בסגנון: מהדורת אוצר הספרים היהודי השיתופי היא מהדורה מוגהת ומוערת, מטבע הדברים ייתכנו שינויים קלים שאינם מסומנים ולשם כך השארנו אפשרות לעיין בגרסת (דפוס וילנא כאן), על שינויים משמעותיים יש להעיר. ב. המהדורה העיקרית והרגילה תהיה המהדורה המוערת (בשונה ממה שהמערכת הציעה לגבי בבלי). מהדורה קמא (שיחה) 13:04, 5 באוגוסט 2021 (IDT)
כבוד הרב מי אדיר, זה לא משנה שלא כולם מסכימים עמי, הרי הצדק עמי בודאי, זה לא "סיבה פשוטה" להשאיר הנוסח משובש מפני כך כמו שמתקינם רשב"א אף שרשב"א המשובש היה לעיני האחרונים. במקרה שדברי האחרונים מסובים על טעות אין בעיה שיכתבו בהערה שבדפוסים הגי' כך ובעקבותיו כתבו כך וכו' (ובכל מקרה זה לא מוטל עלי לכתוב אלו ההערות כי זה מיזם ציבורי, כמובן). כנראה לא נכנסתם לרש"י זבחים דף נד ונה ע"א שקישרתי לעיל שם תראה ריבוי מספר ההגהות ושפשוט א"א להעיר על כולם, וודאי לא באמצעות ד"ה. ועוד סיבה נחוצה שאם נדחוף הרש"י המוגה לצד אבדתם כליל החשק שלי (ואולי אחרים אם יש כמוני....) כי כבר לא ייכנסו לשם הלומדים כלל.
הרב מהדורא קמא, אני מסכים עמך מאה אחוז (רק כמו שכתבתי שלא מוטל עלי דוקא לכתוב הערות האלו), מה עושים ליצור תבנית? עכ"פ (שיחה) 16:34, 5 באוגוסט 2021 (IDT)
אני מסכים עם האמור. החשיבות העיקרית של רש"י וילנא היא לצורך ציטוטים וכדומה ובשביל זה מספיק הדף הנפרד. יש נקודה אחרת שחשוב לתת עליה את הלב, והיא שהעוגן בד"ה חייב להישאר כמו בווילנא כי כך מפנים כל הספרים, ולכן גם במקרה שע"פ כתבי היד והוכחות מן השמים חייבים לשנות את המילה הראשונה, יש לדאוג שהעוגן יישאר לפי המילה הראשונה של דיבור זה בדפוס וילנא.
לגבי התבנית, אל תדאג, אני אצור אותה. אם לא היום אז ביום אחר, אבל זה יקרה, אנחנו לא רוצים לתת ללומדים להתבלבל כמובן. מערכת (שיחה) 02:18, 6 באוגוסט 2021 (IDT)
טופל. את הנוסח אוכל לשנות אבל העיקרון ברור. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 02:45, 6 באוגוסט 2021 (IDT)
מערכת, ייש"כ! אמנם לא הבנתי איך מוסיפים התבנית לעמוד, והוא לא מופיע בעריכה? (בענין העוגנים בל"נ נשתדל בעתיד לייצר עוגנים דוקא במקרים אלו שלא נשכח, וגם להציב כלל זה בכללי העריכה). אולי גם תבנית לדף הוילנאי לקשר לדף המוגה, כעת אני עושה זאת ידנית. עכ"פ (שיחה) 05:58, 6 באוגוסט 2021 (IDT)
אה, ראיתי שהסתדר, ייש"כ! עכ"פ (שיחה) 06:03, 6 באוגוסט 2021 (IDT)
מה שהוא עשה זה שבאופן אוטומטי בכל דף שבו יהיה רש"י וילנא מיוחד, אות הוא שמישהו יצר גירסה מוגהת ורק אז תופיע ההודעה. בדף הווילנאי פחות חשוב לעשות את ההודעה ההפוכה, הוא גם מופיע בלי סרגל, הלא מן הסתם יגיעו אליו אך ורק מי שיחפשו אותו דווקא. אבל אולי זה רעיון לסדר את זה גם בסרגל (על דרך מה שעשו עם המשנה ברורה, שכשמוצג משנה ברורה מוצג גם קישור לצורת הדף ואין זה מוצג בשאר הנושא"כ דטוש"ע, מערכת - אתה מבין אותי?). מהדורה קמא (שיחה) 06:25, 6 באוגוסט 2021 (IDT)

כוכב ההשקעה המרובה[edit]

אם היה כוכב כזה הייתי מעניק לך אותו בהערכה רבה. עבודת קודש במלוא מובן המילה, במסירות, עקביות ודיוק. יתן ה' ברכה במעשי ידיך ויזכך להשלים כל הש"ס בנפה אחר נפה, לסלת סולת הראויה לבוא לפיהם של תלמידי חכמים. חודש טוב. 21:51, 7 באוגוסט 2021 (IDT)

אמן ואמן, ייש"כ על הדברים! (בלי התחייבות להמשך כמובן...) עכ"פ (שיחה) 05:51, 8 באוגוסט 2021 (IDT)

אפשרות לעשות את רוחב העמודות צר יותר[edit]

ראיתי את בקשתך בדף השיחה של מערכת, ובתור משהו התחלתי יצרתי גאדג'ט שעושה את העמודות בדפים שיש בהם ניווט כללי עליון, צרות יותר + הטקסט מייושר לשני הצדדים. אשמח אם תנסה להתקין את הגאדג'ט (הגאדג'ט האחרון בהעדפות), ותגיד לי מה דעתך, והאם זה עוזר לך? עמיאלשיחה • ה' באלול ה'תשפ"א • 17:12, 13 באוגוסט 2021 (IDT)

תודה רבה על עמלך, זה בהחלט יפה יותר! עכ"פ (שיחה) 20:09, 13 באוגוסט 2021 (IDT)
רק כדאי שהטקסק יהיה במרכז הדף. ואז כדאי שזה יהיה הברירת מחדל... האם ידוע למר אם יש אפשרות לראות הערות שוליים בהעברת העכבר עליהם (כמו ויקיפידיה ודומיו)? עכ"פ (שיחה) 20:32, 13 באוגוסט 2021 (IDT)
איך זה עכשיו? עמיאלשיחה • ז' באלול ה'תשפ"א • 22:32, 14 באוגוסט 2021 (IDT)
תודה על המאמץ, נראה לי שזה לצד שמאל יותר מדי, ראה כאן לדוגמא שהתבנית מלמעלה של העמוד במרכז אבל הפנים לצד שמאל. עכ"פ (שיחה) 06:27, 15 באוגוסט 2021 (IDT)
שמתי לב לזה אבל אני לא ידוע איך לתקן. זה בגלל שהתבנית שלמעלה מיושרת על ידי התג center, שמיישר לאמצע כל שורה בנפרד, והטקסט שלמטה מיושר לאמצע בתור עמודה אחת עם רוחב שורות שווה, ומשום מה הדפדפן לא מיישר אותו לגמרי לאמצע אלא קצת שמאלה. אני לא יודע איך לתקן את זה ולדעתי זה סוג של באג בתוכנה שקוראת את ה-CSS. בינתיים האופציות הם או להשאיר את זה ככה, או ליישר לאמצע את כל הטקסט, או להחזיר אותו לצד ימין של המסך. בכל מקרה אני נוסע כעת לישיבה ולא אוכל לתקן זאת אלא עוד שבועיים. עמיאלשיחה • ז' באלול ה'תשפ"א • 09:18, 15 באוגוסט 2021 (IDT)

פרויקט השו"ת[edit]

יישר כח על הזיהוי! זיהוי ודאי? מהדורה קמא (שיחה) 17:55, 24 באוגוסט 2021 (IDT)

ראה פורום לתורה בקשות קבצים מאוצה"ח (בפורום בית המדרש>ספרים) עכ"פ (שיחה) 17:59, 24 באוגוסט 2021 (IDT)
יישר כח. אז זה למחיקה מהירה. מיד אמחק. מהדורה קמא (שיחה) 18:53, 24 באוגוסט 2021 (IDT)

תודות[edit]

שלום, תודה על התודות שאתה כותב לי. כשאתה מתפנה כל יום מהעבודה בשביל ללמוד ולכתוב למען אחרים, זה מאוד מספק לקבל 'תודה' והכרה. אני ממש מודה לך על זה מכל הלב. אויצרניק (שיחה) 11:47, 25 באוקטובר 2021 (IDT)

אכן לזה התכוונתי... תודה רבתי! ייש"כ! (אולי בעתיד יהיה אפשרות ליתן "שכוייח..) עכ"פ (שיחה) 21:53, 25 באוקטובר 2021 (IDT)

תודה[edit]

תודה על התודה, ראית את הביאור מרדכי שמצאתי? זה ממש מציאה, איני יודע איך חשבו המחברים זצ"ל שמישהו ימצא זאת. אורנשטיין (שיחה) 10:56, 9 בפברואר 2022 (IST)

הערוך על הש"ס[edit]

שלו' וייש"כ מרובה על הכל. זה לא דבר שכבר עשו בעבר? אם כן, יכול להיות שיש זכויות יוצרים על הרעיון. ואם אין - צריך לחשוב איך עושים את זה בצורה שתביא תועלת ללומדים. ראיתי שמשתמש אחר 'הוציא' מהערוך כמה קטעים של רבנו חננאל (חלקים אבודים של פירוש רבנו חננאל שמשוקעים לרוב בספר הערוך) שזה גם רעיון טוב. השתתפו בעריכה והגהה! "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 11:25, 29 ביוני 2022 (IDT)

יש כמה מהדורות של הערוך על הש"ס, שזה בעצם מוכיח שאין על הרעיון עצמו זכו"י, ראה בדף ספר הערוך. בפרט אם אין אנו מעתיקים ישר מערוך על הש"ס שיש עליו זכו"י אלא ע"פ מה שמצאנו בערוך או ממהדורה שאין עליו זכו"י. עכ"פ (שיחה) 12:00, 29 ביוני 2022 (IDT)
כדאי לבדוק את זה. ייתכן שיש הסכמים שאנחנו לא מודעים להם. הוכחה אין כאן. ועוד צריך לחשוב, אם זה גורם להעתיק קטע שלם שלא כולו קשור לדף הבבלי, זה גם בעיה. השתתפו בעריכה והגהה! "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 13:45, 29 ביוני 2022 (IDT)
יש ספרי למוד ערוך שזה ערוך על הש"ס, וכן יקר הערך שהוא אותו רעיון, שיצאו לאור הרבה לפני מו"ל דהיום. אכן זה שמביא פסקא ארוכה שאינה קשורה בעיה, צריך פתרון. עכ"פ (שיחה) 00:45, 30 ביוני 2022 (IDT)

בית נתן[edit]

שלו' וייש"כ על העלאת בית נתן. סידרתי שיוצג בכל דפי מסכת ברכות. כעת הוא מוצג בכל דפי המסכת (כולל הדפים בסוף שעדיין לא הועלו). האם שמתם לב שדף י"ז ע"א דולג? השתתפו בעריכה והגהה! "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 21:48, 24 באוגוסט 2022 (IDT)

מערכת, בודאי שמתי לב, מדף י: עד דף יז: למדתי בבה"ז פסח ולא הייתי בבית, השלמתי רובו זעיר פה זעיר שם וממש אתמול התחלתי דף טז: ולא השלמתי, בעז"ה אגיע לזה. ייש"כ. עכ"פ (שיחה) 22:41, 24 באוגוסט 2022 (IDT)

מעדני יום טוב[edit]

מתפלא שלא העליתי את זה בשעתו. עכ"פ כדאי להעלות את זה מחולק לסימנים כדי להתאים לסימני הרא"ש. אולי אח"כ ייצור מערכת סרגל לרא"ש ומפרשיו, כמדומה שדובר על זה פעם. מהדורה קמא (שיחה) 22:06, 13 בספטמבר 2022 (IDT)

זה יקח זמן, העליתי את זה שיהיה עכ"פ בצורה זו באתרא הדין, באמת חסרים האותיות וכדאי להכניס קישורים בתוך הרא"ש. עכ"פ (שיחה) 00:45, 14 בספטמבר 2022 (IDT)

תודה על התגובה המהירה[edit]

ראשית תודה על התשובה המהירה.

לצערי בשליחת מידי דאתי ממי"לא א"א להשיגו, ומיל"י לא מימסרן לשליח, וכנראה אין הדוא"ל חבר העושה שליחותו, או עכ"פ לא חזרה שליחות לבעליה.

למעשה כל פנייה מקבלת התגובה והתשובה דלהלן:


סטנדר תוכנה 14:22 ‎(לפני 9 שעות)‎

אנו פועלים להשיב לכל הנרשמים. נא התאזרו בסבלנות. אין צורך לשלוח מייל נוסף - אנו נגיע בעזרת השם לכולם.


ואנחנו לא נדע מה נעשה...

האם מישהו יודע מי הוא זה ואיזה זה הוא, והיאך הדרך ישכן אור מי ידע ואמצאהו, כי ימים רבים לא שמענוהו ואין קול ואין וענה ואין קשב...

אלעי, בזמן שהוא פירסם התוכנה כתב אלי שהוא טרוד מאד להשיב לכל מבקשי התוכנה ומאז לא שמענו ממנו כבר זמן רב. התוכנה למעשה לא צלח בגלל הבאגים הרבים שבו, והזמן יגיד אם יחזור לענין או שנגמר הפרשה. ואגב, ראה בדף השיחה שלך איך עושים חתימה. עכ"פ (שיחה) 00:09, 29 במרץ 2023 (IDT)

אסיפת זקנים[edit]

לידיעתך - הצלחתי לתקן את התבנית הזו שניסית ליצור בעבר. עמדשיחה • כ' בסיוון ה'תשפ"ג • 17:09, 9 ביוני 2023 (IDT)

עמד, ייש"כ! הרבה זמן אני לא לומד זבחים, אבל תבנית כזו יכול להועיל בכל הש"ס. התוכל להיטב לנו ולהוסיף קישור שם לדף ב: כדי שנוכל לראות איך להמשיך בזה בשאר דפים וספרים? כמדומני בתבנית:צוהד משנב היה כתוב השורה של אתר ה"ב רק אחת ולא היה צריך אלא למלאות דף כאן ועמוד שם. עכ"פ (שיחה) 17:55, 9 ביוני 2023 (IDT)
הוספתי כמה דפים קדימה. נראה לי עכשיו זה מובן. עמדשיחה • כ"ב בסיוון ה'תשפ"ג • 02:43, 11 ביוני 2023 (IDT)
עמד זה מאד מובן, מקווה להשתמש בזה גם לעוד ספרים! ייש"כ! עכ"פ (שיחה) 05:25, 11 ביוני 2023 (IDT)