קרית ספר/מלכים/ד

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to: navigation, search

דף זה הועלה אוטומטית, ייתכנו שגיאות בתחביר קוד הדף. נא לא להסיר את התבנית לפני בדיקת תקינות ידנית
אם הכל בסדר - נא הסירו תבנית זו מן הדף


קרית ספר TriangleArrow-Left.svg מלכים TriangleArrow-Left.svg ד

< הקודם · הבא >
מעבר לתחתית הדף


משנה תורה להרמב"ם והשגות הראב"ד


נושאי כלים

מגדל עוז


מפרשי הרמב"ם

אבן האזל
אור שמח
מהר"צ חיות
קרית ספרדפים מקושרים

א[edit]

יש רשות למלך ליתן מס על העם לצרכיו או לצורך המלחמות ויש לו לגזור על כל מי שיגנוב המכס שילקה או יהרג דכתיב ואתם תהיו לו לעבדים וכתיב יהיו לך למס ועבדוך ודינא דמלכותא דינא וכל האמור בפרשת מלך מלך זוכה בו בלקיחת אנשים ונשים לצרכיו וכמו שכתוב בפרשת מלך.

ח[edit]

המלך המשיח נוטל מכל הארצות שכובשין ישראל חלק אחד מי"ג וזה חק לו ולבניו עד עולם.

ט[edit]

כל הרוגי מלכות ממונם למלך [כדאמרי' פרק נגמר הדין (סנהדרין מח, ב) דכתיב (מלכים-א כא, טז) גבי נבות אשר ירד שם לרשתו משמע ירושה גמורה ומן הדין. וביואב נמי דכתיב (שם ב, ל) לא אצא כי פה אמות לא היה נידון למלכות כדי שלא יהיו נכסיו למלך] וכל מה שכובש אוצרות המלכים למלך אורחא דמילתא כדאיתא פרק כ"ג. ושאר ביזה מחצה למלך ומחצה לעם כדיליף התם מדכתיב בשלמה וימשחהו לה' לנגיד ולצדוק וגו' מקיש נגיד לצדוק מה צדוק מחצה לו ומחצה לבניו כדכתיב והיתה לאהרן ולבניו מחצה לאהרן ומחצה לבניו אף נגיד כן ועד השתא הלכתא ואסמכוה אקרא. וחולקין אנשי הצבא עם שומרי הכלים כדכתיב כי חלק היורד במלחמה והיושב על הכלים וגו' כל הארץ שכובש שלו ונותן ממנה מה שיראה לו ובכל יהיו מעשיו לשם שמים:


< הקודם · הבא >
מעבר לתחילת הדף

אוצר הספרים היהודי השיתופי מקפיד מאד על שמירת זכויות יוצרים: הגרסה הראשונה של עמוד זה לא הוקלדה בידי מתנדבי האוצר, אך פורסמה ברשת תחת "נחלת הכלל" (Public domain).

אם אתם בעלי הזכויות ולדעתכם המפרסם הפר את זכויותיכם והטעה אותנו באשר לרישיון, אנא פנו אלינו (כאן) ונסיר את הדף בהקדם.