עזרה:AWB

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to navigation Jump to search

AutoWikiBrowser (נקרא בקיצור AWB) היא תוכנה חיצונית לביצוע עריכות בעלות אופי חזרתי בקלות. בין היתר, AWB נועדה לבצע חיפוש והחלפה של ביטוים במספר מרובה של דפים, על פי רשימת הדפים שמספק המשתמש. AWB מתאפיינת מאד בקלות והמהירות בה היא עוברת בין דפים ומבצעת בהם עריכות במקום להיכנס לכל דף בפני עצמו ולבצע בו את העריכה המבוקשת.

לאחר שהמשתמש מספק את רשימת הדפים לעריכה, התוכנה טוענת את העמוד הראשון ברשימה ומבצעת את השינויים שסופקו על ידי המשתמש. לאחר סיום עריכת העמוד, היא מציגה את ההבדלים בין הגרסאות המקוריות והמתוקנות של הדף, ומחכה שהמשתמש יקבל את השינויים או יחליט לדלג על הדף. לפני קבלת החלטה כזו, המשתמש רשאי לערוך ידנית את הדף בחלון העריכה של AWB. ברגע שהמשתמש מקבל או מדלג על השינויים, AWB שומרת את הדף בוויקי ועובר אוטומטית את העמוד הבא ברשימה.

בנוסף לסיוע בבחירת העמודים, תכונת הכנת הרשימות של AWB שימושית מאוד להכנת דפים ברשימה.

בשלב זה אין צורך בהרשאה מיוחדת כדי להפעיל את התוכנה באוצר הספרים היהודי השיתופי, ושימוש מושכל בה יסייע להשאיר אותה חופשית לשימוש כולנו.

מידע כללי[edit]

העריכה באמצעות התוכנה נעשית בשלשה שלבים פשוטים:

  1. הזנת רשימת דפים בהם יעשה השינוי.
  2. כתיבת רשימת שינויים ליישום בדפים שנבחרו (שינויים קבועים, כגון החלפות). ניתן גם לבקש מהתוכנה להציע שינויים שכיחים בשביל ליישם אותם.
  3. ביצוע השינויים בכל דף באמצעות לחיצת כפתור.

הגרסה הנוכחית של AWB יכולה ליצור רשימות של דפים לעריכה, על פי קטגוריות, רשימת דפים מקושרים, כל הקישורים הקיימים בדף מסויים, קובצי טקסט, חיפוש בגוגל, רשימת מעקב, רשימת תרומות המשתמש, ועוד. תיבת העריכה של התוכנה תומכת במסגרת שירותי מיקרוסופט לשימוש בזיהוי דיבור או כתב יד.

התוכנה מפורסמת תחת רישיון GPLv2 0 (ראה כאן). התוכנה נכתבה בשפת #C.

JWB[edit]

JewishBook-logo-שקוף.png ערך מורחב – עזרה:JWB

התוכנה נכתבה עבור מערכת ההפעלה Windows. היא מתפקדת בצורה סבירה גם ב-Wine ,Linux ו-Mac, אך לא נתמכת רשמית במערכות הפעלה אלו. מי שמשתמש במערכת הפעלה אחרת ובכל זאת רוצה להשתמש בתוכנה, יכול להשתמש בסקריפט JWB באמצעות הוספת השורה הבאה לדף מיוחד:הדף שלי/common.js (קרדיט לויקיפדיה העברית על הסקריפט):

mw.loader.load('//he.wikipedia.org/w/index.php?title=משתמש:Uziel302/JWB.js/loader.js&action=raw&ctype=text/javascript');

לאחר הוספת השורה לדף, יתווסף לכם בתפריט "כלים" (בסוף תפריט הצד), קישור לדף AWB אונליין דרכו תוכלו להשתמש בסקריפט. היתרון של JWB הוא שהיא תוכנת דפדפן בעברית (לעומת AWB שהיא באנגלית), אך יש בה רק אפשרויות בסיסיות ופחות ביצועים מבAWB.

קישורים[edit]

כללי שימוש[edit]

המסך הראשי של התוכנה
  1. אתם אחראים על כל העריכות שאתם מבצעים באמצעות התוכנה. אין להעדיף מהירות על איכות ולשמור את השינויים לפני סקירתם!
  2. יש לפעול אך ורק על פי המדיניות והעקרונות וקווים מנחים של אוצר הספרים היהודי השיתופי.
  3. יש לבצע רק עריכות שתועלתן ברורה, כגון עריכות המקלות על משקלם של דפים רבים או משפרות את עיצוב הדף באופן גורף. ניתן להתייעץ בנושא באולם הדיונים.
  4. לפני ביצוע עריכות כלשהן (גם שלא באמצעות תוכנה) בדפים רבים, יש לדון על כך עם משתמשים נוספים כדי להימנע ממצב שבו נצטרך להשקיע זמן רב בתיקוני טעויות אם תיווצרנה חלילה.. ניתן להתייעץ בנושא באולם הדיונים.

שימו לב: שימוש לרעה עלול לגרום לחסימתכם ללא אזהרה!

הורדת התוכנה והתאמתה לאוצר[edit]

יש ללחוץ על הקישור הזה על מנת להוריד את קובץ הzip המאכסן בתוכו את התוכנה. שימו לב שאתם מורידים את הגרסה האחרונה על ידי לחיצה על הריבוע הירוק.

לאחר מכן יש לשחרר את כל הקבצים שבתוך תיקיית האכסון לשולחן העבודה, או למקום אחר עם שיש אליו גישה מהירה (לא חובה, מומלץ בשביל הנוחות), ולפתוח את היישום "AutoWikiBrowser.exe". החלון שיפתח נראה בערך כמו החלון המוצג בתמונה בצד שמאל.

בתחתית החלון, בצד שמאל (בתמונה בצד ימין), ישנו כיתוב עם רקע אדום ":User", ולידו רשום אתר ברירת המחדל "en.wikipedia" - ויקיפדיה האנגלית. כשלוחצים על הכיתוב "en.wikipedia", נפתח החלון הבא תבנית:תמונה להוספה, שם יש שתי תיבות בחירה. בתיבה העליונה, שעל ידה כתוב "Project" (פרויקט), יש לבחור את האפשרות האחרונה - "custom", לאחר מכן הטקסט שליד התיבה השנייה יוחלף בתיבת בחירה שהברירת מחדל שלה היא "//:http" יש להחליף ל"//:https", ולכתוב בתיבת המילוי הסמוכה את כתובת האינטרט של אוצר הספרים היהודי השיתופי - wiki.jewishbooks.org.il/mediawiki/. לאחר מכן יש ללחוץ על "OK" לאישור. כעת התוכנה מוכנה לשימוש באוצר.

השימוש בתוכנה בקיצור[edit]

חלון רשימת הדפים לעריכה

התוכנה מחולקת לארבעה חלונות עיקריים: חלון עליון ריק המשמש להצגת שינויים. ושלש חלונות לעריכה.

רשימת דפים לעריכה[edit]

החלון השמאלי עם הכותרת "Make list" משמש לבחירת דפים לעריכה. יש שם כמה אפשרויות לצורת הבחירה ("Source"), והברירת מחדל היא לפי קטגוריה. מתחת לזה יש תיבה קטנה למילוי שבצידה כתוב "Category" (קטגוריה), שם יש לרשום את שם הקטגוריה בה נמצאים הדפים שרוצים לערוך, וללחוץ על הכפתור "Make list". אפשר לכתוב קטגוריה נוספת וללחוץ שוב על "Make list", על מנת להוסיף את הדפים בקטגוריה השנייה לרשימה. בריבוע התחתון הגדול מתמלאת רשימה של הדפים בקטגוריה. ניתן להסיר דף מהרשימה באמצעות לחיצה על שמו ולחיצה על "Remove" (הכפתור השמאלי מבין שני הכפתורים בתחתית הכרטיסיה). ניתן גם להוסיף דפים בודדים בשורה הקטנה שמתחת הכפתור "Make list", וללחוץ על "+".

הזנת החלפות לביצוע[edit]

חלון הזנת העריכות האוטומטיות

החלון האמצעי משמש לכתוב את רשימת העריכות וההחלפות שרוצים לבצע. בערך באמצעו יש כיתוב "Find and replace". יש ללחוץ על הריבוע שלידו, ואחר כך אפשר לעשות החלפות בכמה דרכים. הכפתור האמצעי, "Advanced settings", (הגדרות מתקדמות) יכול לשמש להחלפות פשוטות ומתקדמות גם יחד. כשלוחצים עליו נפתח חלון אפור, ושלוחצים על הכפתור בצד שמאל למטה ("New Rule"), נפתחים חלון עם שתי מלבנים, שבראשו יש שני כפתורים, "Find", ו"If". צריך ש"Find" יהיה לחוץ, ואז במלבן העליון כותבים את הטקסט שרוצים להחליף, ובמלבן התחתון כותבים במה רוצים להחליף אותו. אפשר להזין החלפות נוספות כשכל לחיצה על הכפתור "New Rule" תפתח חלון חדש עם מלבנים ריקים למילוי החלפה נוספת. בחלון המוארך בצד שמאל יש רשימה של כל ההחלפות ("Rule"), ולחיצה על אחת מהן תפתח את החלון של ההחלפה הבמוקשת. ההחלפות יבוצעו לפי הסדר בו הם רשומות בחלון המאורך, כך שאם רוצים שאחת ההחלפות תבוצע בסוף, ניתן לגרור אותה למתחת ההחלפה האחרונה ברשימה. לאחר שסיימתם להזין את כל ההחלפות שרציתם לעשות, לחצו על איקס (X) או על Close בשביל לצאת מחלון ההחלפות.

שמירת השינויים[edit]

תבנית:תמונה להוספה לאחר שביצעתם את השינויים המבוקשים, לחצו על הכרטיסיה "Start" בצד ימין של החלון האמצעי, שם כתבו תקציר עריכה בתיבה למילוי על יד הכיתוב "Default Summary". לחיצה על הריבוע שליד הכיתוב "Lock" תקבע את תקציר העריכה לבלתי ניתן לשינוי (למניעת טעויות). אחר כך, יש ללחוץ על Start להצגת השינויים. בשלב זה יקפוץ חלון כניסה לחשבון, שם יש לכתוב את שם המשתמש למטה על יד הכיתוב "Usemame", ואת הסיסמה שלכם ליד הכיתוב "Password". כעת לחצו על "Login" ותראו את קוד המקור של הדף הראשון ברשימת הדפים שהזנתם (ניתן ללחוץ על דף אחר על מנת לראות אותו), בחלון העריכה הימני (לאחר השינויים שנעשו על ידי התוכנה), ושם תוכלו להוסיף שינויים שיבוצעו רק בדף הנוכחי. בחלון העליון הגדול יוצגו ההבדלים בין הגרסה הקודמת לגרסה שלכם. שימו לב, השינויים עוד לא נשמרו. אם לא בוצעו שיוניים בדף על ידי התוכנה, יהיה כתוב בגדול בחלון העליון "No changes", ומתחת יהיה כתוב "Press the "Skip" button below to skip to the next page." כלומר: לחצו על כפתור "Skip" (דלג) למטה כדי לדלג לעמוד הבא.

אם יש שינויים בדף, אך הם לא מוצאים חן בעיניכם, תוכלו ללחוץ על "Skip" והדף המוצג יוסר מהרשימה. אם השינויים נעשו כמו שרציתים, ווידאתם שלא קרו בעיות, לחצו על "Save" (שמירה), ובאותו רגע תתבצע עריכת הדף המוצג ותישמר באוצר הספרים היהודי השיתופי. אל תשמרו את עריכתם לפני שאתם בטוחים שלא היו טעויות ושאתם יודעים להשתמש בתוכנה כמו שצריך!

לאחר שנשמרו השינויים התוכנה עוברת לדף הבא ברשימה, ועושה איתו את אותו תהליך, וכן הלאה עד סוף הרשימה.