נחל קדומים/דברים/כה

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to navigation Jump to search

< הקודם · הבא >
מעבר לתחתית הדף


תנ"ך


תרגום אונקלוס


רש"י
רמב"ן
דעת זקנים
פירוש הרא"ש
הטור הארוך
חזקוני
ספורנו
רלב"ג - ביאור המילות


אברבנאל
אלשיך
הכתב והקבלה
העמק דבר
הרחב דבר
יריעות שלמה
מזרחי
מלבי"ם
מנחת שי
משאת המלך
משך חכמה
נחל קדומים
עמר נקא
צרור המור
תולדות יצחק
תורה תמימה


מראי מקומות


פרק זה עם מפרשים ואפשרויות רבות במהדורה הדיגיטלית של 'תנ"ך הכתר' (כולל צילום באיכות גבוהה של כתר ארם צובא בפרקים שבהם הוא זמין)לפרק זה במקראות גדולות שבאתר "על התורה"לפרק זה באתר "תא שמע"


דפים מקושרים

נחל קדומים TriangleArrow-Left.png דברים TriangleArrow-Left.png כה

דף זה הועלה אוטומטית, ייתכנו שגיאות בתחביר קוד הדף. נא לא להסיר את התבנית לפני בדיקת תקינות ידנית
אם הכל בסדר - נא הסירו תבנית זו מן הדף


ג[edit]

ונקלה אחיך לעיניך. משלקה מכות כמנין אחי"ך שהם ט"ל קרוי אחיך. לקוטי גאוני קמאי אשכנז כ"י:

ו[edit]

יקום על שם אחיו. ס"ת גימטריא אך בנחלה. מאן יבמי וכו' ט' תיבות על שם בן ט' שנים שבא על יבמתו קנאה שביאתו ביאה ולכך סמך פרשת עמלק שנעלם בו ט' שסירסן שלא יבואו נשמותיהם לעבור ט' חדשים. לקוטי גאוני קמאי אשכנז כ"י:

יא[edit]

כי ינצו וגו'. סמך פרשת יבמה לכי ינצו ז"ש רז"ל בכתובות פרק נערה וראה בנים לבניך שלום על דייני ישראל דליכא חליצה ויבום דלא אתו לאנצויי ד"א מי גרם ליהודה שמתו בניו שתזקק כלתו ליבום לפי שנתן עצה למכור את יוסף. ינצ"ו גי' יוסף. איש ואחיו שנצו השבטים עם יהודה על מכירת יוסף לקוטי גאוני קמאי אשכנז כ"י. והרב יש"ר מקאנדיא כתב שמי ששמו יוסף עלול שיתקנאו בו כי יוסף גימטריא קנאה עכ"ד והשתא ניחא דע"י קנאה ינצו שהוא ג"כ גימטריא קנאה כמספר יוסף. שוב ראיתי דגם רבינו בעל הטורים כתב הסמיכות בההיא דשלום על דייני ישראל וכו' ע"ש:

יז[edit]

זכור את אשר עשה לך עמלק וגו'. בדרושים כתבתי בעניותי דבכלל זכירת עמלק להתבונן מה עשה לו היצר הרע הנמשך משר עמלק בהטעאותיו וכשפיו הרבים ויתן לב להשמר ממנו. ועיקר הזכירה הוא כי בעוה"ר אין השם שלם ואין הכסא שלם עד שימחה זכר עמלק והוא תלוי במעשינו ותשובתנו וע"ז ידוו כל הדווים:

הנחשלים. אותיות נחש מילה שהיו מחתכין מילות של שבט דן שנמשל לנחש יהי דן נחש שהענן פלטן מאחריהם וזהו הנחשלים אחריך. לקוטי גאוני קמאי אשכנז כ"י:

יט[edit]

< הקודם · הבא >
מעבר לתחילת הדף
Information.svg

אוצר הספרים היהודי השיתופי מקפיד מאד על שמירת זכויות יוצרים: הגרסה הראשונה של עמוד זה לא הוקלדה בידי מתנדבי האוצר, אך פורסמה ברשת תחת "נחלת הכלל" (Public domain).

אם אתם בעלי הזכויות ולדעתכם המפרסם הפר את זכויותיכם והטעה אותנו באשר לרישיון, אנא פנו אלינו (כאן) ונסיר את הדף בהקדם.