נחל אשכול/אסתר/י

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to navigation Jump to search

נחל אשכול TriangleArrow-Left.svg אסתר TriangleArrow-Left.svg י

< הקודם · הבא >
מעבר לתחתית הדף


דפים מקושרים

דף זה הועלה אוטומטית, ייתכנו שגיאות בתחביר קוד הדף. נא לא להסיר את התבנית לפני בדיקת תקינות ידנית
אם הכל בסדר - נא הסירו תבנית זו מן הדף


א[edit]

מס על הארץ ואיי הים. פי' רבינו מהר"א מגרמיזא ז"ל שקכ"ז מדינות אחשורוש היו מאה ביבשה וכ"ז בים וזה רמז מ"ס גימ' ק' על הארץ. ואיי גימ' כ"ז על הים:

ג[edit]

לכל זרעו. כתב רבינו מהר"א מגרמיזא ז"ל בשערי בינה והביאו הרב עיר וקדיש הרשב"א[1] הלוי ז"ל דף ק"ח ע"א זה הספר מתחיל ויהי ומסיים זרעו גימ' מרדכי היהודי כמספר ויהי זרעו והוא גימ' שדי אמר הקב"ה די לצרתם. והמגילה הזו סוף הנסים שנתנו ליכתב ולכן נרמז זה בהתחלה וסוף שאין לכתוב עוד וזהו די עכ"ד. ואפשר במ"ש הרב מהר"י ביערת דבש דהכל היו טועים באצטגנינות במזלות בטלמסאות ולכך הוצרך ה' לעשות נסים שלא כדרך טבע להודיעם כי הכל הבל. אך בימי מרדכי ואסתר קבלו התורה ברצון והכירו באחדותו ושאין בלתו לכן לא הוצרכו עוד נסים שלא כדרך הטבע והוא האריך הרבה וזהו קצור תורף דבריו ז"ל וזה רמז ויהי זרעו גימ' שדי שהוא משדד המערכו' לאפוקי חכמת האצטגנינות והכל ממנו יתברך ולכן חתם בזה שדי ורמוז ויהי זרעו להורות כי אנחנו זרע יעקב אשר בם בחר וכאב את בן ירצה ויאמר ה' ובחרת בחיים:




שולי הגליון


  1. רבי שלמה בן אלקבץ הלוי ז"ל בפירושו מנות הלוי

< הקודם ·
מעבר לתחילת הדף


אוצר הספרים היהודי השיתופי מקפיד מאד על שמירת זכויות יוצרים: הגרסה הראשונה של עמוד זה לא הוקלדה בידי מתנדבי האוצר, אך פורסמה ברשת תחת "נחלת הכלל" (Public domain).

אם אתם בעלי הזכויות ולדעתכם המפרסם הפר את זכויותיכם והטעה אותנו באשר לרישיון, אנא פנו אלינו (כאן) ונסיר את הדף בהקדם.