אוצר:דף שיחה

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Jump to navigation Jump to search

דף שיחה הוא דף באוצר הספרים היהודי השיתופי, הכולל דיונים על תוכן הדף אליו הוא מצורף.

הגישה לדף נעשית באמצעות הלשונית לשונית שיחה הממוקמת בראש כל דף באוצר (במכשיר נייד ממוקמת בתחתית הדף). כדי לחזור לדף התוכן מדף השיחה, יש ללחוץ על הלשונית הסמוכה דף תוכן.

נוסף על דפי השיחה הצמודים לדפי התוכן באוצר, יש דף שיחה אישי גם לקטגוריות דפי אינדקס ושאר הדפים באוצר. ניתן להיעזר בהם בדרך דומה לזו של דפי התוכן הרגילים, ולפתוח בהם דיונים עבור הדף הספציפי אליו הם משוייכים. כמו כן לכל משתמש באוצר יש דף שיחה אישי שלו - את דף השיחה האישי שלך, תוכל למצוא בסרגל המשימות בחלק העליון של הדף:

 • יציאה מהחשבון
 • תרומות
 • רשימת מעקב
 • העדפות
 • דף השיחה
 • דף המשתמש


אם אתם מוצאים בדף מסויים טקסט שלדעתכם יש לשנותו (בגוף הטקסט - בעקבות טעויות הקלדה וכיוצא בזה. ובהערות בשולי הגליון - בעקבות מידע שגוי, שנוי במחלוקת, או מנוח בצורה שאינה נכונה וכדומה) אך אינכם בטוחים בכך, אתם מוזמנים לצטט את הקטע הבעייתי המסויים בדף השיחה של הדף תוך הוספת השגתכם או שאת ההבהרה, ולדון בסוגיה עם משתמשים נוספים. הדיון בדפי השיחה חשוב מאד לשיפור גוף הטקסט וההערות שבשוליו.

כמו כן מיועדים דפי השיחה ליצירת בית מדרש תורני בין חברי הקהילה, בנושאים הנוגעים לדף אליו מיוחס דף השיחה. שאלות עצמיות שאין להם מקום בשולי הגליון, כמו גם ציונים לספרים בני זמנינו - מקומם בדף השיחה. ככלל כל דיון הנוגע לטקסט המופיע בכל דף באוצר ואינו ראוי להיכלל בתוכן הדף עצמו - מקומו בדף השיחה של אותו הדף.

שאלות תורניות כלליות מקומם בדף בית המדרש.

למה נועד דף השיחה[edit]

בדף השיחה מתנהלים דיונים בין העורכים על דף התוכן הצמוד לדף השיחה, למשל, בדף השיחה שיחה:בבלי/ברכות/ב/ב יתנהלו דיונים על דף התוכן בבלי/ברכות/ב/ב.

את סגנון הדיונים אפשר לחלק ל2 סוגים עיקריים:

 • דיונים טכניים - הנוגעים לשם הדף, סדר הדף, עיצובו, הוספת קישורים וכדומה.
 • דיונים תורניים - ליבת דפי השיחה באוצר הספרים, שאלות ותשובות על האמור בדף התוכן, הוספות רעיונות תורניים ועוד.

כמו כן, מובאות שאינן ראויות או אינן מסודרות להוספה בשולי הגליון. דברי אחרוני זמננו שמקומם אינו על שולי הגליון בדף התוכן עצמו, או מי שיש עמו תוספת דברים על דף התוכן אך הדברים אינם מסודרים בכדי להעלותם כהערות שוליים מסודרות על שולי הגליון, יוכל להוסיף אותם באופן זמני לדף השיחה.

כל האמור הוא בנוגע לדפי תוכן תורניים באוצר. גם לדפי המערכת, דפי המשתמשים ועוד יש דפי שיחה וגם בהם מתנהלים דיונים (בעיקר טכניים) על דפי התוכן הצמודים.

התחלת שיחה וניהולה[edit]

 1. המקום המתאים להתחלת שיחה: יש לעשות מאמץ לפתוח את הדיון במקום המתאים ביותר לכך, משום שבעתיד משתמשים אחרים עשויים לחפש אותו במקום זה. פתיחת דיון במקום לא מתאים תייצר נטל מיותר למשתמש אחר שיעביר את הדיון למקום המתאים. לדוגמא: נדון השייך לעיקר דברי הגמרא וייפתח בדף השיחה של פירוש רש"י שם יקשה על המעיינים הבאים להגיע אליו ולהשתמש בו להבנת דברי הגמרא עצמה.
 2. ניתן להוסיף בקלות הערה לדף השיחה באמצעות לחיצה על לשונית "פסקה חדשה" (בממשק הישן: "+") הנמצאת בראש הדף, לצד הלשונית "עריכה". בעת העלאת נושא חדש לדיון, יש להוסיף פסקה חדשה באופן זה ולא להשתמש בהערה הקודמת.
 3. ניהול השיחה במקום אחד: רצוי מאוד לענות בדף שבו החלה השיחה ולא לפתוח שיחה מקבילה בדף שיחה אחר. דבר זה מאפשר מעקב של משתמשים אחרים אחרי השיחה.

הנחיות טכניות לעריכת דף שיחה[edit]

 1. להסבר על אופן עריכת דפים ראו עזרה:עריכת דף.
 2. מומלץ מאוד לחתום בסוף כל הערה שכתבתם. כדי לעשות זאת הוסיפו ארבעה סימני ~ (טילדה; tilde-הנמצא במקלדת בסמוך למקש "1") בסוף הטקסט שכתבתם. סימנים אלו יהפכו אוטומטית לחתימה הכוללת את שמכם, קישור לדף המשתמש שלכם, והשעה והתאריך בהם נכתבה ההודעה. ניתן לעצב את חתימתכם באופן ייחודי, לעזרה בנושא זה פנו לעזרה:חתימה.
 3. הזחה: כשעונים למשתמש אחר, נהוג לקדם את ההערה טאב אחד שמאלה על ידי הוספת נקודתיים (:) בתחילת השורה. אם יש כבר נקודתיים, הוסיפו עוד אחד לרצף (::), וכך הלאה. באופן זה קל יותר לזהות את רצף המו"מ בין המשתתפים.
 4. בדיון ארוך מגיעים לעיתים למצב של הזחות מרובות. מומלץ לעשות במקרה זה שימוש בתבנית {{שבירה}}. ראוי לבצע שבירה כשמגיעים ל 10 הזחות לכל היותר.
 5. להעברת דיון לדף שיחה מתאים יש לעשות שימוש בתבנית {{הועבר}}.

כללי התנהגות בשיחות[edit]

 1. בעת שימוש בדפי השיחה יש לשמור על כללי ההתנהגות בין חברי הקהילה, ובפרט: להתייחס בכבוד לחברי הקהילה שביניהם תלמידי חכמים מופלגים, להימנע מהשחתות וכו'. תוספת בדף השיחה העוברת על כללים אלו עלולה להימחק.
 2. הכללים המיוחדים של דף שיחת משתמש מפורטים בעזרה אודות דף משתמש.
 3. בנוסף על כל דפי השיחה הנ"ל, יש מספר דפי שיחה המופיעים בקטגוריה אוצר - דיונים וגם עליהם חלים כללים אלו, למרות שהם אינם דפי שיחה רגילים.

מחיקת ועריכת דברי אחרים[edit]

אין למחוק ולהעלים דיונים, ואין לערוך דברי אחרים בדף שיחה, אלא אם מדובר במקרה ברור של תוכן לא ראוי, השחתה, ספאם או חשיפת פרטים אישיים. במקרים אלו, עדיף למחוק את הדברים ולא לערכם, ובמיוחד כאשר הדברים חתומים. כללים אלו נהוגים לא רק בדפי שיחה, אלא גם בדפים שאינם דפי שיחה בהם מקובל לחתום על הדברים (דוגמת דלפק הייעוץ, "שאל את המומחה" וכן הלאה).

ארכוב[edit]

דפי שיחה גדלים כל הזמן בשל העובדה שהם מכילים נושאים שונים ואת דבריהם של משתמשים רבים. מכיוון שגודל רב של דף שיחה מקשה על ההתמצאות בו ועל עריכתו, אך עם זאת יש לשמור דיונים ישנים באופן שיהיו זמינים לעיון, הפתרון הוא ארכוב. סיבה נוספת בגינה חשוב לארכב היא שקריאה ועריכת דפי שיחה הופכת לקשה ולעתים בלתי אפשרית ככל שהוא גדל, עבור משתמשים בעלי מחשבים ישנים או חיבור איטי לרשת. לאחר ארכוב דף שיחה של משתמש, ישנה חובה ליצור קישור מראש דף השיחה של המשתמש/ת לדפי הארכיון.

תהליך הארכוב מתבסס על העתקה והדבקה של הטקסט הנמצא בדף השיחה לתוך דף ארכיון. הצעד הראשון הוא יצירת קישורים לארכיונים העתידים להיווצר. נהוג להשתמש בתבנית {{תיבת ארכיון}} לצורך סידור נאה של הארכיונים. היכנסו לדף השיחה שברצונכם לארכב והוסיפו בראשו את הקוד הבא:

{{תיבת ארכיון|
#[[/ארכיון 1|ארכיון 1]]
#[[/ארכיון 2|ארכיון 2]]
#[[/ארכיון 3|ארכיון 3]]
}}

הסגנון הנ"ל הוא הנפוץ ביותר, אך ניתן למצוא סגנונות נוספים בדף התבנית, כגון ארכוב לפי חודשים. שמרו את הדף. כעת יש לכם שלושה קישורים אדומים. פתחו את הארכיון הראשון, "ארכיון 1", בחלון חדש. ניתן לעשות זאת באמצעות החזקת המקש Shift לחוץ ולחצן עכבר שמאלי על הקישור. לחלופין, ניתן ללחוץ קליק ימני על הקישור ולבחור ב"פתח בחלון חדש".

בכל אופן, לאחר שפתחתם את החלון החדש, ערכו את דף השיחה, סמנו את כל הטקסט שברצונכם לארכב, העבירו אותו (Ctrl + X) והדביקו אותו בארכיון (Ctrl + V). הוסיפו לשני התקצירים את הכיתוב "ארכוב", ושמרו אותם.

הערה: בדפים שאינם דפי משתמש יש להקפיד לארכב רק דיונים - ישנן תבניות שונות שצריכות להישאר בדף השיחה באופן קבוע, כגון אישורי זכויות יוצרים.

ניתן להשתמש בתבנית {{ארכיון}} בעת שמירת הארכיון (או אחריו, כדי לוודא שההעתקה וההדבקה מתבצעות כהלכה). לאחר ששמרתם את הארכיון, ערכו אותו בשנית, והוסיפו בתחילתו את הכיתוב הבא:

{{ארכיון}}

כתבו בתקציר "{{ארכיון}}" ושמרו את הדף.