אוצר:רעיונות ליישום

From אוצר הספרים היהודי השיתופי
Revision as of 23:16, 22 September 2018 by מי אדיר (talk | contribs) (→‎עמוד פתיחה)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

בדף ראשוני זה נגדיר לוחות זמנים ופרויקטים לתקופת ההרצה. בעתיד הוא ישמש לריכוז כל ענייני הקהילה ובית המדרש הגדול שיתפתח כאן, בעזרת השי"ת.

דיון 01 - פונקציות בסיסיות חסרות בתוכנה[edit]

משתמש:יודע ספר ומשתמש:סיני ועוקר הרים, אנא רשמו פה חוסרים בסיסיים שנתקלתם בהם ברמת התוכנה, כדי שנוכל להיערך לפתרון. מערכת (שיחה) 18:23, 3 בפברואר 2018 (UTC)

דיון 02 - רעיונות שלכם - מה צריך להיות במיזם[edit]

כאשר צץ לכם רעיון חדש שמתאים להיכלל במיזם הקטן שלנו, אנא העלו זאת כאן כדי שנוכל ללבן את הרעיון וליישם אותו אם ישא חן בעיני כולנו. לדוגמה אזרוק כאן רעיון אחד נחמד שעלה בדעתי: מיזם:אגף כתבי היד, שבו נקשר לכתבי יד ידועים שזמינים ברשת, יש כאלו מראשוני צרפת ומאחרונים, באתרים שונים, ומי שירצה בכך יוכל לפענח את כתב היד ולהציגו כאן מיד. כתבי יד רבים נזנחים כי רואים בהם גרסאות שונות להעתקות של ספרים ידועים וכדומה, אך כידוע פעמים רבות יש בהם 'מציאות', שינויי נוסח חשובים ואף קטעים שלמים כמו 'תשובות' מן הראשונים שנתעלמו מהעין. ככל שיגדל מאגר כתבי היד המוקלדים, יוכלו הלומדים בעתיד למצוא תגליות אלו בחיפוש ממוחשב. זה גם ישמש אותנו בעתיד להצגת מהדורות-השוואה לספרי ראשונים חשובים. מערכת (שיחה) 18:23, 3 בפברואר 2018 (UTC)

רשימת הספרים[edit]

ראוי לדעתי ליצור דף שבו יוכלו המשתמשים למצוא את רשימת כל הספרים הנמצאים במערכת, כדי להקל על המשתמשים. ובעיקר כדי לתת לנו, התורמים, את התמונה הכללית של עבודתינו. מוסר-ניק (שיחה) 12:35, 13 בפברואר 2018 (UTC)

קיים: מיוחד:כל הדפים. מערכת (שיחה) 14:53, 13 בפברואר 2018 (UTC)
ידעתי גם ידעתי, כוונתי לרשימת הספרים ולא הדפים. מוסר-ניק (שיחה) 15:14, 13 בפברואר 2018 (UTC)

רשימת ספרים נצרכים[edit]

היה מן הראוי ליצור רשימה בה יופיעו כל כותרי הספרים הנצרכים, לעת עתה על כל פנים, לארון הספרים. באופן זה יוכלו חברי הקהילה ליצור בצורה מכוונת את הדפים החשובים ביותר. מי אדיר (שיחה) 10:44, 18 בפברואר 2018 (UTC)

רשימת דפים קצרים[edit]

כיון שברור לכל אחד שהאתר בשלב ראשון חייב להכיל בתוכו לכל הפחות את כל דפי הש"ס בבלי עם רש"י ותוספות, ומאידך גיסא לא כל אחד עתו ועטו בידו להעתיק דפים רבי טקסט, חשבתי שמא נוכל לפתוח איזו רשימה שבה יצויינו כל הדפים הקצרים בש"ס, בתלמוד ברש"י ובתוס' (כי בדרך כלל דף בו התלמוד ארוך הרי שפירוש רש"י או פירוש תוס' יהיה בדרך כלל קצר), ובאופן זה יוכלו אותם משתמשים לתרום את חלקם. אם יש מי שרוצה ליטול חלק בדבר זה, או לכל הפחות לעדכן היכן אפשר לעשות רשימה שכזו, אשמח שיעדכן. סיני ועוקר הרים (שיחה) 13:09, 6 במרץ 2018 (UTC)

אפשר גם להשתמש ב{{חלקי}} בראש העמוד, ואז נפתח מיזם להשלמת חלקיים, שיתבסס על הרשימה הזו. טוביה יקירוב (שיחה) 13:13, 6 במרץ 2018 (UTC)
אפשרי, אבל בדרך זו נצטרך לפתוח דף לכל עמוד שנרצה שיכניסו, דבר שיבזבז זמן וכח יקר. לעומת זאת ברשימה שהצעתי אני יוכל כל אחד לשבת ולעבור במהירות על מסכת שלימה ולציין רק קישורים לכל העמודים הקצרים, בקלות ובמהירות. סיני ועוקר הרים (שיחה) 13:18, 6 במרץ 2018 (UTC)
רק רציתי להוסיף, שאם נפתח כבר עמוד באופן חלקי הרי שברשימת הדפים יראה כאילו כבר כל הדפים האלו מוכחלים, דבר שאינו רצוי כלל וכלל מאחר שהוא ימנע ממשתמשים שלא יכנסו דרך רשימת 'חלקי'. מה גם שמשתמש שיכנס שוב ושוב לאתר ויראה שדף אחרי דף רשום כאילו הוא מלא ונמצא חסר, יאבד אמון באתר. סיני ועוקר הרים (שיחה) 13:22, 6 במרץ 2018 (UTC)
התחלתי רשימה חלקית על מסכת עבודה זרה (דף היומי) בדף המשתמש שלי. סיני ועוקר הרים (שיחה) 14:36, 6 במרץ 2018 (UTC)
כמו כן אני עובד כעת על העלאת הדפים הקצרים במסכת ברכות ובמסכת זבחים.סיני ועוקר הרים (שיחה) 13:40, 7 במרץ 2018 (UTC)

מיזם דף היומי[edit]

רציתי להציע רעיון חדש, מקווה שכאן המקום לעשות זאת. אף על פי שכל אחד לימודו ועיסוקו במקום שליבו חפץ, מכל מקום רבים מאוגדים יחדיו בלימוד הדף היומי כפי שהנחיל לנו מרן רבי מאיר שפירא זצוקללה"ה, מן הראוי היה שבעמוד השער יהיה קישור לעמוד בשם הדף היומי שיכלול בתוכו את דפי הש"ס במסכת הנלמדת עם פירושי הראשונים והאחרונים וכו'. כמו כן תהיה אפשרות להיכנס ישירות לדף הספציפי הנלמד באותו היום, אם כי אופציה זו תכריח עדכון יומיומי ואותי בשלב זה עדיין לא כדאי להיכנס למחויבות כזו. מי אדיר (שיחה) 14:19, 6 במרץ 2018 (UTC)

לדעתי - אם יורשה לי - יהיה אפשר לעשות משהו כזה אוטומטי. לכל זמן ועת. טוביה יקירוב (שיחה) 15:14, 6 במרץ 2018 (UTC)
דעתי מסכמת עם דעת מי אדיר. נכון שבעתיד יהיה אפשר לעשות כן בצורה אוטומטית, אבל עדיין בשלב זה כדי ליצור עבודה בשיתוף פעולה בנושא מסויים שמעניין את כלל הציבור, כדאי יהיה ללכת בדרך זו. סיני ועוקר הרים (שיחה) 13:41, 7 במרץ 2018 (UTC)
טוביה יקירוב, המיזם שיתופי ולכל אחד דעה שווה, עזוב אותך מ"אם יורשה לי". "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 15:17, 11 במרץ 2018 (UTC)

ערכי הקהילה[edit]

בהתחשב בכמות המידע שעתיד לעלות בהערות, חשבתי שראוי ליצור פלטפורמה שבה יוכל כל אחד מהתורמים להעלות את המידע לא רק כהערה על הספר הספציפי בו הוא עוסק, אלא גם כמידע בפני עצמו בנושא בו הוא עוסק. לצורך זה יהיה כדאי לפתוח בעתיד מרחב ערכים חדש, אך כרגע התחלתי ליצור דפים בסגנון הזה בצורה הזאת נוכל לסדר מידע רב בצורה יעילה ושמישה.
מעלה נוספת שיש בסידור זה שנוכל בעתיד להפנות מהערות העוסקות בנושא מסויים אך מתייחסות לנושא אחר לערך העוסק בנושא הצדדי, בלי להכנס לנושא זה שהוא צדדי ויכול להטריח את הלומד. כשלב ראשון אני משתמש בהערות שהעלו כבר חברים מהקהילה ומוצא אני מקום זה כמקום ראוי להודות להם על כך. מי אדיר (שיחה) 11:37, 8 במרץ 2018 (UTC)

מרחב כזה הוזמן על ידינו ביום הקמת האתר, ואני מקווה מאד שהוא יעלה בקרוב. הרעיון ברור ומבורך. לדעתי כדאי להיצמד לסגנון השדי חמד ודומיו (אחרון חביב שבהם "לקט מראי מקומות לנושאים בהלכה") ולא לסגנון האנציקלופדיה התלמודית. שכן סגנון השדי חמד לא דורש מהתורם להקיף את הסוגיה כולה כדי לייצר ערך אנציקלופדי לתלפיות. זה יקל מאד על מישהו שטיפל במסגרת הערת שוליים בנושא ספציפי שהוא תת-נושא של משהו אחר, לתרום את פרי יגיעו בלי לחכות לזמן שיקיף את כלל הנושא. והתועלת במיזם מתנדבים כשלנו ברורה. מערכת (שיחה) 14:38, 8 במרץ 2018 (UTC)

עמוד פתיחה[edit]

שלום רב, אולי כדאי לאפשר גישה מהירה לעמוד זה מעמוד השער, היה קשה מאד למצוא מקום שבו אפשר ליצור שיח עם שאר חברי הקהילה. בכל אופן ברוכים אתם לה' על המיזם הנפלא. עובר אורח (שיחה) 18:09, 17 במרץ 2018 (UTC)

יטופל בעזרת ה' בקרוב. מי אדיר (שיחה) 20:16, 22 בספטמבר 2018 (UTC)

קישורים[edit]

ראוי לפתוח דף שבו ירוכזו כל שמות הספרים וצורת הקישור אליהם, בפרט בספרים שההפניה אליהם יכולה להעשות בכמה צורות. לדוגמא: ברטנורא/רע"ב ערוך/הערוך וכיוצא באלו. כמו כן יש לציין בכל ספר איך להפנות לסעיף הקטן שבו, כי פעמים יש להפנות כך: ספר פלוני/א/א/א ופעמים יש להפנות כך: ספר פלוני/א/א#א. סיני ועוקר הרים (שיחה) 10:55, 2 באפריל 2018 (UTC)