אוצר:ייעוץ לשוני

ברוכים הבאים לדף הייעוץ הלשוני!

בדף זה תוכלו להעלות שאלות בנושאי עריכה תורנית בכלל ועריכה באוצר הספרים היהודי השיתופי בפרט.

לשאלות בנושאי צורת העריכה באוצר, גשו לדף הייעוץ בנושאי עריכה באוצר.

מליצות מוכרותEdit

אני מפנה את חברי הקהילה לדיון שנפתח בדף השיחה שלי, בתקווה לשמיעת דעת הקהל. סיני ועוקר הרים (שיחה) 11:44, 2 באפריל 2018 (UTC)

מרכאות אחרי ציטטה שמסתיימת ב"וכולי"Edit

הרבה פעמים מביאים ציטוט מגמרא וכדומה ולא מזכירים את כל דברי הגמרא ולכן מסיימים במילה וכו', השאלה היא מתי סוגרים את המרכאות, למשל אם אני כותב "ארבעה אבות נזיקין השור הבור וכו' האם לסגור את המרכאות אחרי "הבור" או אחרי ה"וכו'", כי זה גורם לגרש 'להתחבר' עם המרכאות. וגם מה עושים כשהציטוט מגיע עם גרש אחד 'ארבעה אבות נזיקין וכו' ' שכאן זה גם מוזר יותר כי הגרש ממש דומה וגם זה יגרום לבעייה בעיצוב הדף. וגם מתי עושים גרש אחד ומתי מרכאות. יצחק אתרוג (שיחה) 08:41, 29 ביוני 2020 (UTC)

שלום, בדרך כלל בכתיבה התורנית לא משתמשים כלל במרכאות לשם ציטוט, כך שהשאלה מתייתרת. כשכן עושים את זה, סוגרים את המרכאות בדרך כלל אחרי הגרש למרות הכפילות לכאורה, וזה לא פוגע בעיצוב הדף. האוצר בהרצה. "ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת". מערכת (שיחה) 12:16, 29 ביוני 2020 (UTC)

פתיחת ראשי תיבותEdit

מענין אותי לדעת האם יש תועלת ללומדים בענין או שדווקא עדיף כך כי לוקח פחות זמן לקרוא את הקטע שצריכים ? יוסף פייזר (שיחה) 00:31, 4 במאי 2023 (IDT)

כמו כל שאלה, התשובה היא 'תלוי'. ברור שאת המילה הקב"ה אין צורך לפתוח להקדוש ברוך הוא, או אע"פ לאף על פי, זה מייגע את הקורא ולא חוסך למוח שלו פעילות. לעומת זאת פתיחת ר"ת אחרים מורכבים יותר חוסכת למוח שלנו הרבה יותר זמן - את הזמן שהיה משקיע בעצמו בפתיחת הר"ת - מאשר הזמן שהוא משקיע בקריאת המילה. לפעמים גם ר"ת פשוטים מועילים מאד בפתיחתם, כמו לדוגמא פתיחת ר"י לרבי יהודה ורבי יוסי, במקרה שבו שניהם מופיעים בסוגיא, ומקרים דומים נוספים. בהצלחה! מי אדיר (שיחה) 14:02, 4 במאי 2023 (IDT)